İdris Elba yeni James Bond olacak mı?

Dünya değişiyor, James Bond mu değişmeyecek? Son günlerde önce haber sitelerinde ardından da sosyal medyada James Bond için İdris Elba’nın adı geçmeye başladı. Bilindiği üzere Daniel Craig, 25'inci James Bond filminde son kez bu rolü üstlenecek. Sonrası için göz kırpan adaylardan biri Jason Statham. Ancak gözler İdris Elba’da. 

İdris Elba yeni James Bond olacak mı?

İdris Elba,kariyerinin en verimli çağında diyebiliriz. 'The Office', 'Luther', 'Avengers: Sonsuzluk Savaşı' ('Avengers: Infinity War') gibi iddialı yapımların yanı sıra 2013 yapımı 'Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol' ('Mandela: Long Walk to Freedom') filminde de insan hakları savunucusu ve Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nelson Mandela’yı canlandırmıştı. İdris Elba’nın adı, bu sefer sinema tarihinin kült serisiyle birlikte anılıyor: James Bond…

 

 

Malumunuz, Daniel Craig, Danny Boyle’un yöneteceği 25'inci James Bond filmi ile bu seriye veda edecek. Daha Daniel Craigli son film ortada yokken James Bond’un gelecekteki akıbeti tartışma konusu olmaya başladı. Ne de olsa sinema tarihinin 60 yılına damgasını vurmuş bir fenomenden söz ediyoruz. Ajan rolüyle karşımıza çıkması muhtemel isimlerden biri Jason Statham. Guy Ritchie filmleriyle de yakından tanıdığımız Statham’ın bu rolde yer alması belki de çok şaşırtıcı olmaz. O halde en başa dönecek olursak ya İdris Elba?

 

Lafı eğip bükmeye gerek yok: Siyahi James Bond?

Haber sitelerinde bu iddianın dolaşmaya başlamasının ardından Twitter da İdris Elba ismi üzerine fikirlerin havada uçuştuğu tweetlerle doldu. Lafı eğip bükmeye gerek yok, İdris Elba, kuzeydoğu Londra doğumlu olmakla birlikte Afrika kökenli bir aileye mensup.

Ian Flemming’in 1952’de yarattığı James Bond karakterini bugüne kadar üstat Sir Sean Connery, Pierce Brosnan, Roger Moore ve bir süredir de Daniel Craig canlandırıyor. İrlandalı Pierce Brosnan dışında bugüne kadar James Bond karakterlerini canlandıran tüm isimler Britanya adasındandı. Elbette İdris Elba da Roger Moore gibi bir Londralı olarak karşımıza çıkabilir. Bir İrlandalı’nın bu rolle karşımıza çıkması nasıl ki bir mesajsa, İdris Elba’nın da James Bond gibi “Britanya milli gururu”nu okşayan bir karakterle karşımıza çıkması anlamlı olur.

 


İdris Elba

 

Geçtiğimiz yıl Brexit ile şaşırtıcı bir karara imza atan ülkede bu kararın, ayrımcılığı körükleyen bazı çevrelere iyi bir mesaj da olacağı, üzerinde güneş batmayan imparatorluk olarak bilinen bu topraktaki farklı dilleri konuşan insanlar arasında da olumlu bir karşılık bulacağını öngörmek mümkün.

İşin politik ve sosyolojik tarafını bir yana bırakarak sinematografik açıdan değerlendirirsek de, İdris Elba’nın en azından kağıt üstünde makul bir seçenek olacağını söylemek mümkün. Bakalım gelecek bize, İdris Elba’lı ve en az Skyfall’daki kadar güzel besteli bir James Bond filmi gösterecek mi?

ihsan.dindar@milliyet.com.tr
http://instagram.com/ihsandinovski

 

 

Bu makaleye ifade bırak