İklim değişikliği ABD ekonomisine büyük yük bindiriyor

ABD Sayıştayı, ABD Hükümeti'nin son 10 yılda yaşanan olağanüstü hava durumu ve yangın afetlerine karşı toplamda 350 milyar dolar harcadığını açıkladı.
İklim değişikliği ABD ekonomisine büyük yük bindiriyor

İklim değişikliği ve küresel ısınma gibi dünyanın geleceğini etkileyecek büyük olayların abartıldığını söyleyen ABD Başkanı Donald Trump'ın aksine ABD Sayıştayı bu olayların ABD ekonomisine oldukça büyük bir yük bindirdiğini bildirdi.

Hazırlanan 45 sayfalık raporda iki partinin de üyelerinden oluşan Kongre, ABD topraklarında meydana gelen sel, ürün sigortası ve felaket yönetimi programlarının faturasını çıkarttı. Rapordaki veriler sel, kuraklık ve diğer iklim değişikliği felaketlerinin daha sık görülmeye başlandığına ve yüzyılın sonunda ABD Hükümeti'nin iklim değişikliği için yılda 112 milyar dolar harcayabileceğine işaret edildi.

Raporda önümüzdeki yıllarda iklim değişikliğinin çok daha korkutucu boyutlara ulaşacağı, 2080 yılı itibari ile iklim değişikliği sebebiyle iş gücü verimliliğinde görülecek değişimlerin ABD ekonomisine 20 yılda 150 milyar dolara mal olabileceği belirtildi. Isı artışı sebebiyle ölüm oranlarında yaşanacak artışın da aynı dönemde ekonomiye 500 milyar dolarlık bir başka yük daha getireceği vurgulandı. Yine aynı 20 yıllık dönemde azalan hasat oranının 53 milyar dolara mal olabileceği öngörüldü.

ABD Sayıştayı tarafından hazırlanan rapor sayesinde Trump yönetiminin iklim değişikliği tartışmalarını daha ciddiye alacağı düşünülüyor.

Fakat Trump yönetiminin iklim değişikliği ile ilgili ekonomik yükün farkına varana kadar yaşanacak kayıplardan duyulan endişeler de dile getiriliyor.

Bu makaleye ifade bırak