İlk görüşte aşk var mı, birbirimizden nasıl etkileniyoruz?

Bir insanı gördüğünüz ilk anda etkilenip aşık olduğunuzu hissettiğiniz olmuştur. Bunun mümkün olup olmadığını, bir insandan ilk görüşte nasıl hoşlandığımızı ve bir insanın ilk görüşte bizden hoşlanabilmesi için ne yapabileceğimizi inceleyelim. 

İlk görüşte aşk var mı, birbirimizden nasıl etkileniyoruz?

"Aşk, öyle bir büyü ki anlayamazsın..."

"Aşk, öyle bir büyü ki anlayamazsın..."

Aşk, karmaşık ve ilginç bir hisler bütünü. İlk görüşte oluştuğuna inanan da var, zaman içinde oluştuğuna da ve bunların her ikisinin de gerçekleştiğine de. Vücudumuzda yarattığı değişimi anlasak da hislerimizin nedenlerini ortaya koymakta zorlanıyoruz. 

"O gün ki gördüm seni, yaktın beni..."

"O gün ki gördüm seni, yaktın beni..."

İlk görüşte aşk diye bir şey olduğuna inanmak, hiç de mantıksız değil elbette. "Gördüğüm ilk an içim bir fena oldu" diyenler, haksız sayılmaz. Fakat, bunun da belli kriterleri var. Bir kişiye neye bakarak ilk görüşte ilgi duyuyoruz, karşımızdaki kişiyi bizi ilk görüşünde nasıl etkileyebiliriz?

"Canım yeni izlenimlendim, bir saniye"

"Canım yeni izlenimlendim, bir saniye"

Efendim, bir insanın yüzü hakkında ilk izlenim edinmemiz, saniyenin 10'da biri kadar bir zaman alıyor. Bu ilk izlenim, her tür önemli karakteristik özelliği içine dahil ediyor. Yani, yalnızca 'çekicilik'ten bahsetmiyoruz. İlk izlenimler yanlış olabilir, ancak mevcut olduklarını ve çok çabuk oluştuklarını kabul etmeliyiz.

Sahip olmak kolay, bırakmak zor

Sahip olmak kolay, bırakmak zor

İlk izlenimleri oluşturmak kolay; çünkü kısa sürede meydana geliyorlar ama onları terk etmek çok zor. Bu hızlı ön yargıda, pek çok farklı karakteristik özellik olduğunu fark ediyoruz. Üç evrensel kriter var: Çekicilik, güvenilirlik ve baskınlık. Evrimsel olarak baktığımızda da mantıklı. 
 

Eşit yargılanmıyoruz

Eşit yargılanmıyoruz

Erkekler ve kadınlar, ilk bakışta eşit yargılanmıyorlar. Kadınların 'maskülenliği' negatif olarak algılanıyor. Baskın surat ifadesine sahip kadınlar, ancak bu negatifliğin nötrlenmesi şansına sahip oluyor.

Erkekler ise dominant yüz hatlarıyla daha şanslı. Baskın surat ifadesi, güvenilirlikle birleştiğinde, 'tehlikeden korunma' algısı yaratıyor.

Örneğin bu nedenle, 'baskınlık' izlenimi yarattığı için hafif aşağıdan çekilmiş selfielerin daha başarılı olduğu görülüyor. 
 

İlk konuşma neye yarar?

İlk konuşma neye yarar?

Araştırmacılar, ilk buluşmada konuşurken kullandığımız tüm iletişim stratejilerini incelediklerinde bizi ikinci buluşmaya taşıyabilen yöntemleri inceliyor. Örneğin selamlaşma kelimesinin/cümlesinin "Merhaba" ya da "Selam" olmasının herhangi bir etki yaratmadığı ortaya çıkmış bu araştırmada. 

Geleneksel iletişim yöntemlerinde -sözlü de olsa internet üzerinden de olsa-konuşmanın erkekler tarafından başlatıldığı da ortaya çıkmış. Ancak ilginç olan, kadınların ve erkeklerin birbirleriyle iletişim kurmak için çok küçük farklılıkları hesaba katmazsak neredeyse tıpa tıp aynı kalıplarda stratejiler belirlemesi...

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel
 

Bu makaleye ifade bırak