Infinite scroll nedir?

Infinite scroll tekniği günümüzde pek çok internet sayfasında görebilmek mümkün. Infinite scroll nedir? İşte infinite scroll'a dair bilmeniz gerekenler...

Infinite scroll nedir?

Infinite scroll nedir?

'Sonsuz kaydırma' anlamına gelen infinite scroll, popüler bir tasarım modeli. Kurumsal internet sayfaları ve blog'larda sıklıkla kullanılan bu teknik sayesinde internet kullanıcıları bir sayfayı aşağıya kaydırdığında otomatik olarak bir sonraki içerik ya da sayfa kullanıcıya gösteriliyor.

Infinite scroll neden popüler?

Infinite scroll ile hedeflenen şey, kullanıcı memnuniyeti. Kullanıcıların daha az tıklama yaparak internet sayfasından faydalanması ve daha uzun süreli bir 'sörf' deneyimi yaşaması amaçlanıyor. Bir kullanıcının, infinite scroll destekli bir internet sayfasında gezinirken tek yaptığı şey, mouse ile sayfayı aşağıya doğru kaydırmak oluyor.

Infinite scroll'un avantajları

Infinite scroll'un avantajları arasında ilk olarak kullanıcıların en pratik şekilde internet sayfasında kalmasını sağlamasını sayabiliriz. Farkında olmadan bir önceki ya da sonraki içeriğe yönlenen kullanıcıların, internet sitesindeki farklı içeriklere denk gelme olasılığı da oldukça yüksek. Bunların dışında sayfanın yüklenme süresini azaltıyor, böylelikle sayfalar arasında aktif bir trafik akışı sağlanıyor.

Infinite scroll'un dezavantajları

Infinite scroll'un bazı dezavantajları da var. Bunlardan en önemlisi kullanıcıların, ilgilerini çekmeyen sayfalara yönlendirilmeleri sonucunda internet sitesine dair hızlı bir yargıya varması. Yine farklı içeriklere geçiş yapılması ile birlikte internet kullanıcısının odak noktasını kaybedebilmesi ve 'kontrolü kaybetmiş' hissi yaşaması...

Bu makaleye ifade bırak