İngilizceden sıkılanlar için 15 yabancı şarkı

Ed Sheeran'lar, Katy Perry'ler, Rihanna'lar... Biliyorum, yabancı şarkı denilince akla ilk gelen dil İngilizce. Eğer kulağınızı sadece İngilizce şarkılara alıştırmışsanız kusura bakmayın ama çok şey kaçırıyorsunuz. Almanca, Macarca, Norveççe, Portekizce... İşte size 15 öneri...

İngilizceden sıkılanlar için 15 yabancı şarkı

1- Nassi - La vie est belle (Fransa)

Son yıllarda Fransızca şarkı denilince aklımıza gelen isimler belli. Zaz'ın 'Je veux'sü, Indila'nın 'Derniere Danse'ı, Willy William'ın 'Ego'su, Maitre Gims ve 'Bella'... Fransızca şarkıların her daim gideri vardır, kulağa hoş gelir, melodiktir...

İşte sizlere tatlışko bir Fransızca hit! Şarkı Belçika'da da ses getirmeyi başardı. Nassi, 'La vie est belle' diyor, şarkı melodisiyle sizi mutlaka yakalıyor...

2- Majk - Katile (Arnavutluk)

Era Istrefi'ye rakip geldi! Hatırlayın, Era Istrefi birkaç yıl önce Arnavutça sözlerden oluşan 'Bonbon' şarkısıyla ortalığı kasıp kavurmuştu. Arnavutluk ve Kosova'da hayli popüler olan adaşım Majk'ın söylediği 'Katile' de tipik bir yaz şarkısı.

3- Hkeem Temur - Fy faen (Norveç)

Norveç'ten çıkan en bomba hit'lerden biri karşınızda... Birkaç yıl önce yaz aylarına damga vuran şarkı 'ayayayay' kısmıyla tavan yapıyor. 'Fy faen' sadece Norveç değil, komşu İsveç'te de ses getirmeyi başardı.

4- ByeAlex es a Slepp - Az vagyok (Macaristan)

2013'te Eurovision'da Macaristan'ı temsil eden ByeAlex adını güncelledi. Tarzını geliştirdi ve şahane bir albümle geri döndü. Albümün en büyük hit şarkısı ise 'Az vagyok'... Eğlenceli, melodik, tam yaza uygun atlamalı zıplamalı bir şarkı.

5- Mert & Soolking - Ajajaj (Almanya)

Almanya'dan size buram buram sezonluk şarkı. Mert ve Soolking'in Almanca ve Fransızca birlikte söyledikleri 'Ajajaj' ya çok seveceğiniz ya da nefret edeceğiniz bir şarkı. Ama asla kayıtsız kalamayacaksınız.

6- Irina Rimes - Ce S-A Intamplat Cu Noi (Moldova)

Irina Rimes kışın çıkarttığı 'Visele' adlı Rumence şarkısıyla "Yoksa yeni bir Inna mı doğuyor?" dedirtmişti. Moldova doğumlu olan ve Romanya'da yaşayan Rimes'in 'Ce S-A Intamplat Cu Noi' ise çok daha başarılı aslında. Ancak şarkı, daha adıyla bile küreselleşme sıkıntısı yaşıyor. 'Visele'yi sevdiyseniz bu şarkıyı sevmemeniz olası değil.

7- Lil Kleine - Alleen (Hollanda)

Hollanda son 1-2 aydır Lil Kleine'yı konuşuyor. Sadece Hollanda değil Belçika'da da ses getiren şarkıcının 'Alleen' albümü dans müziği, pop ve rap karışımı. Ülkesinde F5 etkisi yaratan şarkıcının en başarılı şarkısı ise albüme adını veren 'Alleen'...

8- Kazka - Sviata (Ukrayna)

'Folk-pop' tarzlarıyla dikkat çeken Kazka, son yılların en dikkat çeken müzik gruplarından. 'Sviata' ile başladıkları müzik yolculuklarına 'Plakala' gibi dünya çapında bir hit sığdırmayı başardılar. Ama 'Sviata'nın yeri ayrı, hem de çok ayrı. 'Plakala'yı sevenler, onların ilk şarkılarına muhtemelen bayılacak...

9- Bilderbuch - Bungalow (Avusturya)

Avusturyalı grup Bilderbuch, tarzları ve şarkılarıyla kendilerini çoktan kabul ettirdi. En bomba hit'leri 'Bungalow' ise onların 'trol' kafalarını en iyi yansıtan şarkı. İlk başta "Doktor bu ne?" etkisi yaratsa da onların kafasına uyum sağlayınca şarkının epey gideri var, söyleyeyim.

10- Alyosha - Kalina (Ukrayna)

Alyosha, 2010'da Eurovision'da ülkesi Ukrayna'yı temsil etmişti. Pop-rock yapan, sonra direkt pop'a geçen Alyosha şu ara 'Ukraynaca' akımına kapılan Ukraynalı şarkıcılardan. 'Kalina' folk öğeleri de barındıran bir pop şarkısı. Melodisiyle ve kıpır kıpır klibiyle de oldukça iddialı.

11- Darin - Ja ma du leva (İsveç)

Darin Zanyar, Iraklı bir ailenin İsveç'te doğan bir çocuğu. 30 yaşındaki genç şarkıcı her ne kadar yıllardır İsveç müzik piyasasında ses getiren işler yapsa da bugüne kadar şöyle bir hit çıkaramamıştı. 'Ja ma du leva' da öyle çok büyük bir hit değil. Ancak modunuz düşükse, 'diren yavrum' gazı verebilecek, gayet pozitif bir şarkı.

12- Virgul - So eu sei (Portekiz)

Portekiz'den favori yok mu diyenler için Virgul gelsin... 'So eu sei' tipik bir yaz akşamı şarkısı. Bağımlılık yaratabilir, dikkat!

13- Lady Bee - Niemand Heeft Tijd (Hollanda)

Hollandalı Lady Bee'nin 'Niemand Heeft Tijd' şarkısını beğenen kadar beğenmeyen de çok. Ki bu tarz şarkıların kaderi bu. 'Trash pop'un hakkını veren şarkı muhakkak kafanızı boşaltmanıza yardımcı olacak.

14- Okean Elzy - Sontse (Ukrayna)

Ukrayna'nın sevilen rock gruplarından Okean Elzy'den de bir şarkı şart bu listeye... Birçok şarkıları oldukça hoş ama siz 'Sonstse'yi sakın ıskalamayın. Alın elinize bir kahve, güneş batarken açın bu şarkıyı. Oh, mis!
 

15- Morgan Sulele - Datt ned fra himmelen (Norveç)

Norveç'te pop-rap şarkılar oldukça popüler. Pop'un içine bir tutam rap katmayanı dövüyorlar adeta. Morgan Sulele'nin 'Datt ned fra himmelen'i de tam olarak böyle şarkılardan. Şöyle hafif bir nostaljik takılan şarkı sizi 90'lara götürüp orada bırakabilir. Önden spoiler verelim...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak