İnsan beyninin sanılandan çok daha çılgın olduğunu gösteren gerçekler

İnsan beyni en az evren kadar karışık bir yapıya sahip. Bir kafatasının içerisinde yalnız ve karanlığın içinde durmasına rağmen elektriksel sinyalleri yorumlayarak tüm dünyanın resmini oluşturuyor. Belki evrenin tüm sırlarını anlayacak duruma asla gelemeyeceğiz fakat anlayabilecek kapasiteye sahip olan bir yapı kafamızın içinde keşfedilmeyi bekliyor.

İnsan beyninin sanılandan çok daha çılgın olduğunu gösteren gerçekler

Bir süperbilgisayar kadar kompleks yapıya sahip

Bir süperbilgisayar kadar kompleks yapıya sahip

Dünyanın ilk süperbilgisayarı Japonya tarafından üretilen K Computer idi. En hızlı ve en güçlü bilgisayar olarak bilinen K Computer 88 bin işlemciye sahipti ve saniyede 10,51 katrilyon hesaplama yapabiliyordu. Bunları yapabilmek için orta yoğunluğa sahip bir şehirle aynı miktarda elektrik harcıyordu.

Bu bilgisayar 2014 yılında bir deney için kullanıldı. Beynin tüm sinir ağının sadece yüzde 1'ini simüle etmeye çalışıldı ve bu bu simülasyon 40 dakika sürdü. 2019 yılında daha gelişmiş süperbilgisayarlar nedeniyle K Computer emekliye ayrıldı. Fakat yeni süperbilgisayarlar da insan beyninin kompleks yapısını taklit edemiyor.

Hafıza kapasitesi

Hafıza kapasitesi

2007 yılında Kanadalı Dave Farrow bir dünya rekoruna imza attı. 59 kart destesinden tek görüşte 3 bin 68 kart ezberledi. 4 saat 58 dakika 20 saniye boyunca ezberlediği kartları saydı ve sadece bir kez hata yaptı.

İnsan beyni bu rekordan çok daha fazlasını yapabilecek kapasiteye sahip. Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü, insan beyninin dijital ortamdaki karşılığının petabaytlara ulaştığını söylüyor. Fiziksel ortamda ise içi yazı dolu kağıtlarla dolu olan 20 milyon tane 4 çekmeceli dolaba eşit. Bu kapasitenin çoğu okuma, sürme, konuşma gibi temel öğrenimleri unutmadan uyanabilmek için kullanılıyor.

Yarım beyin bile yeterli

Yarım beyin bile yeterli

Beynin ne kadar gelişmiş olduğu boyutuna bağlı değil. Örneğin bizimkinden 6 kat büyük olan ispermeçet balinası (sperm balinası) en zeki canlılar arasında yer almıyor.. Vücut büyüklüğünün beyin büyüklüğüne oranı da bu aşamada önemli. İnsan, vücut/beyin büyüklüğü oranında doğadaki canlılar arasında ikinci sırada. Zirvede ise ağaç kurbağası da denilen ve boyut olarak küçücük olan sivri sincapçıkgiller türü bulunuyor.

Vücut büyüklüğünün beyin büyüklüğüne oranının öneminde şöyle bir detay var, özellikle beynin bir kısmının alınmak zorunda olduğu hastalıklar yetişkinlerde olumsuz sonuçlar doğururken, çocuk hastalar bu duruma daha kolay uyum sağlıyor.

Beynin ağrı alıcısı yok

Beynin ağrı alıcısı yok

Fiziksel yaralanmalar, beyindeki ağrı reseptörlerini uyarır, Talamus sayesinde de duyu sinyalleri harekete geçer. Mesaj, beynin fiziksel his, düşünce ve duygu ile ilgilenen bölgelerine iletilir. Böylece ağrı hissedilir.

Fakat beynin kendini yaralanırsa bu olmaz. Yaralanırsınız ama hissetmezsiniz. Çünkü beynin kendine ait herhangi bir ağrı reseptörü yoktur.

Sinestezi öğrenilebilir

Sinestezi öğrenilebilir

Sinestezi bazı insanlarda iki veya daha fazla duyunun karışmasıdır. En yaygın olanı ise renk ve sayıların karışması durumu. Sinestezi sahibi insanlar bazı sayıları renk olarak algılar. Yaratıcılığı çok yüksek insanlarda görüldüğü bilinir. 1965 yılında Nobel Ödülü'nü alan ünlü fizikçi Richard Feynman da denklemleri renk olarak gördüğünü açıklamıştı.

Sinestezi hiç umulmadığı kadar yaygın. Her 300 kişiden biri sinestezi ile doğar fakat beyninizi bunu geliştirmek amacıyla eğitmezseniz körelir ve zamanla standart öğrenme modeline döner. Eğitilmeye ihtiyaç duymayan sinestezi ise daha nadirdir.

Bu makaleye ifade bırak