İnsan hakları savunucusu Malcolm X'in hayatı

Malcolm X kimdir? Malcolm X suikasti nasıl gerçekleştirildi? Malcolm X nasıl Müslüman oldu? Malcolm X'in hayatı hakkında bilinmesi gerekenler...

İnsan hakları savunucusu Malcolm X'in hayatı

10 yıl hapis yattı

10 yıl hapis yattı

Malcolm X ya da asıl adıyla Malcolm Little, 19 Mayıs 1925'te ABD'nin Nebraska eyaletinde yer alan Omaha kentinde dünyaya geldi. 

Genç yaşta ailesi ile beraber Midwest'e taşınan Malcolm X, babasının suikast sonucu yaşamını yitirdiği söylentileri ve annesinin akıl hastanesine yatırılması ile beraber küçük yaşta trajediler yaşadı. 

Çocukluk dönemin kardeşleriyle koruyucu aile yanında geçiren Malcolm X, ortaokulu bıraktı ve birkaç yıl sonra Boston'a taşındı. Sokaklarda ayakkabı boyacılığı ve uyuşturucu satıcılığı yaptı, kumar oynamaya başladı ve hırsızlık yaptı.

Hırsızlık sebebiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Malcolm X, bu süreçte eğitimine devam etme kararı aldı. Ayrıca yine bu süreçte erkek kardeşi Malcolm X'e, ABD'de Elijah Muhammed liderliğindeki siyah hareketi İslam Milleti'nin öğretilerinden bahsetmeye başladı ve Malcolm X'i İslamiyet'e inanmaya davet etti. Fikirlerden etkilenen Malcolm X, sistem baskısı ve beyazların ayrıcalıklı olduğu anlayışa karşı mücadele eden Elijah Muhammed'in izinden gitmeye karar verdi.

Soyadını X olarak değiştirdi

Soyadını X olarak değiştirdi

Hapis cezası sona eren Malcolm X, Elijah Muhammed ile tanıştı ve İslam Milleti adına çalışmaya başladı. Bu süreçte Little olan soyadını X olarak değiştiren Malcolm X, bu değişimi kölelik çağrısı yapan soyadından kurtulmak ve siyahilerin yeni soyadını yine bir tür sembol olarak kullanması için yaptı.

Malcolm X bir süre sonra İslam Milleti'nin ulusal sözcüsü ve bakanı oldu. ABD genelinde yeni camiler inşa etme görevini üstlendi. Boston'a döndü ve 11 numaralı caminin temsilcisi oldu. Ayrıca Harlem'deki Lenox Caddesi'nde yer alan 7 numaralı caminin de lideri unvanını aldı. Detroit, Michigan, Philadelphia ve Pensilvanya'da cami inşaatlarını üstlendi. 

Malcolm X'in demeçleri ve medya ilgisi, İslam Milleti'nin bilinirliğini ve farkındalığını artırdı. Malcolm X'in aktif olduğu bu dönemde İslam Milleti'nin 1952'de 500 olan üye sayısı, 1963'te 30 bine yükseldi.

Malcolm X'in çalışmaları bir süre sonra doğal olarak FBI ve ulusal hükümetin de dikkatini çekti. FBI, İslam Milleti'nin iletişim faaliyetlerini takibe aldı.

Yaşamı boyunca tehditler aldı

Yaşamı boyunca tehditler aldı

1960'lı yılların başında Malcolm X, Elijad Muhammed'e yöneltilen zina suçlamalarından haberdar oldu. Muhammed'in ilişki yaşadığı söylenen kadınların hepsi İslam Milleti'nin bir parçasıydı.Bu haberlerin patlak vermesi Malcolm X'in inancı için zorlu bir test süreci oldu. Muhammed bu iddiaları kabul etti ve Malcolm X, akıl hocasının karıştığı suçlar yüzünden büyük hayal kırıklığı yaşadı. Çok sayıda kişinin İslam Milleti'ne olan güvenini inşa etmesi sebebiyle Malcolm X büyük sorumluluk ve suçluluk duydu.

Olayın patlak vermesiyle Malcolm X 90 gün sessizliğe büründü. İslam Milleti'nden ayrıldığını açıklayan Malcolm X, kendi din organizasyonu olan Müslüman Camisi'ni kurdu.

Hac görevi için Suudi Arabistan'ın Mekke kentine giden Malcolm X, orada farklı kültürden insanlarla bir araya geldi ve inanç sistemini paylaştı. ABD'ye yeni bir enerji ve vizyonla dönen Malcolm X, yalnızca Afro-Amerikalılar için değil, tüm ırk ve etnik kökenden insanlar için mücadele etmeye karar verdi. İnsan hakları, özgürlük, eylem ve topluluk oluşturma hakkında söylemler geliştiren Malcolm X, kendisini yeniden inşa etti fakat İslam Milleti örgütüyle olan gergin eski defterler peşini bırakmıyordu. 

Malcolm X'in suikaste kurban gideceği söylentileri kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Malcolm X, eşi Betty ve 4 çocuğu sürekli tehdit alıyordu. Şubat 1965'te evine alev bombası atıldı. Saldırıyı yapan kişiler belirlense de, hiç kimseye ceza verilmedi.

Ölümünün ardından ikiz bebekleri dünyaya geldi

Ölümünün ardından ikiz bebekleri dünyaya geldi

Olayın ardından bir hafta sonra 21 Şubat 1965'te Malcolm X, Manhattan'daki Audubon Ballroom'da sahnede konuşma yaparken üç kişi tarafından yakın mesafeden sıkılan 15 kurşunla vuruldu. New York'un Columbia kentindeki Presbyterian Hastanesi'ne kaldırılan Malcolm X, yaşamını yitirdi.

Malcolm X'in suikaste uğradığı tarihten bir süre sonra eşi Betty, Malcolm X'in ikiz çocuklarını dünyaya getirdi. 

Malcolm X'e suikast düzenleyen Talmadge Hayer, Norman 3X Butler ve Thomas 15X Johnson Mart 1966'da hapis cezasına çarptırıldı.

Malcolm X'in öğretileri adalet ve eşitlik için mücadele eden çok sayıda kişiye yol gösterdi ve tüm nesiller tarafından saygı duyulan tarihi bir figür haline geldi.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 
 

Bu makaleye ifade bırak