İrem Derici 'Sabıka Kaydı' albümünde neyi kanıtladı?

İrem Derici'nin ikinci stüdyo albümü 'Sabıka Kaydı'na bugün kavuştuk. Çoğunlukla single'larla yoluna devam eden Derici'nin yeni albümünün yıldız şarkısı hangisi peki? Kariyerine single'larla mı albümlerle mi devam etmeli?

İrem Derici 'Sabıka Kaydı' albümünde neyi kanıtladı?

Single'larla ilerledi

Single'larla ilerledi

'Bensiz Yapamazsın', 'Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı', 'Kalbimin Tek Sahibine'... İrem Derici'nin müzik yolculuğunda single'ların önemi büyük.Hit olma iddiası taşıyan şarkılarla dinleyenlerinin karşısına çıkan Derici, 'Dantel' albümüyle şaşırtmıştı. Özellikle albüme adını veren çıkış şarkısı ve 'Evlenmene Bak'la ses getiren Derici, başarılı bir işe imza atmıştı.

"İrem Derici hepinize yeter"

"İrem Derici hepinize yeter"

'Sabıka Kaydı' albümünün 'Dantel'in üzerine çıkması gerekiyordu. Şanslıyız, karşımızda dolu bir albüm var. Alaturka pop, 2000'ler pop, 2018 sound'u, slow'dan vazgeçmeyenler...

"İrem Derici hepinize yeter, o tek siz hepiniz" durumu söz konusu. Uzun vadede pek çok hit şarkı çıkartma potansiyeli taşıyan 'Sabıka Kaydı' albümü, keşfedilecek şarkılarla dolu.

"Ama artık yeter" isyanı

"Ama artık yeter" isyanı

'Mavi Ekran' şarkısının sözlerine imza atan İrem Derici, önsözü yazmış. Mikrofonun başına geçip bambaşka bir şey söyleyecekken sanki 'fake' atıyor ve başlıyor son dönemini samimiyetle anlatmaya, tatlı tatlı isyan etmeye.

 


Bu hafif "Ama artık yeter" isyanı, matraklığı, ilk klip 'Ben Tek Siz Hepiniz' şarkısında da devam ediyor. Ona yakışıyor mu; yakışıyor bu tarz atarlar.

Albümün en büyük hit'i: 'Yanlış Alarm'

Albümün en büyük hit'i: 'Yanlış Alarm'

Ama albümün asıl bombaları 'Yanlış Alarm' şarkısından sonra başlıyor. Sözü Nehir Kıyıcı'ya, müziği Emre Bayar'a ait şarkının düzenlemesi ise Bedük imzalı.

"Artık geçmişimden, hislerimden, emeklerimden..."li köprü kısmıyla dikkat çeken şarkı, nakarat ve nakarat sonrası melodisiyle buram buram bu anı, 2018'i yansıtıyor. Ve aynı zamanda albümün en büyük hit adayı, en havalı şarkısı olmayı da başarıyor.

'Kör Değilim' şarkısını söylemek çok yakışmış

'Kör Değilim' şarkısını söylemek çok yakışmış

Tam 3 yıl önce Kemal Doğulu'dan dinlediğimiz ve çok sevdiğimiz, sözü ve müziği Serhat Tekin imzalı 'Kör Değilim' şarkısı, Batu Çaldıran'ın cool düzenlemesi ile albümün gizli hit'lerinden biri. İrem Derici'nin "Yok saya-maaam" ve "Unuta-maaam"daki o kendine has uzatmaları, 'vokal imzası' sayesinde 'Kör Değilim' şarkıcıya çok yakışıyor.

'Yazsın Bana' eğlenceli ve akılda kalıcı

'Yazsın Bana' eğlenceli ve akılda kalıcı

'Dantel' albümünün 'Evlenmene Bak' hiti varsa, 'Sabıka Kaydı' albümünün de 'Yazsın Bana' hiti var. Sözler yine Sinan Akçıl. Müzik ise Zülfi Badalov imzalı. 2000'li yılların başında popüler olan 'eğlenceli pop' anlayışı burada da var. Klişe ve sıkıcı olmaktan ziyade eğlenceli ve akılda kalıcı bir şarkı olmuş 'Yazsın Bana'.  

'Halay mode on' şarkıları

'Halay mode on' şarkıları

İrem Derici denilince akla gelen şeylerden biri de hunharca halay çekme potansiyeli elbette. Onun halaylı şarkılarını, 'halay mode on'unu sevenler Onurr ve Alper Narman'ın 'Sevmek Bizim İşimiz' şarkısına bayılabilir. 'Naş' da bir diğer kemanlı, oynamalı, zıplamalı, İrem Derici konserlerinde coşmalı şarkılardan. Akılda kalmayı başarıyorlar.

'Tek Tabanca' şarkısına radyolar vurulabilir

'Tek Tabanca' şarkısına radyolar vurulabilir

Albümün 'damar'ını merakla bekliyorsunuz, farkındayız. Kararsızız. 'Tek Tabanca' radyoların çılgınlar gibi çalacağı bir şarkı. Sözü ve müziği Emrah Demiralp imzalı olan şarkı, klasik İrem Derici slow'larına yakın olsa da ritmi, nakaratta çakmaklar eşliğinde hep beraber söylemelik haliyle fark yaratıyor.

Bu şarkı albümün en çok 'radyo dostu' parçası da diyebiliriz rahatlıkla.

'Dur, Yavaş'ın Meksikalı kuzeni: 'Nen Var Kuzum'

'Dur, Yavaş'ın Meksikalı kuzeni: 'Nen Var Kuzum'

Latin rüzgârları? İrem Derici'nin vokaline en çok yakışan şarkılar arasında 'Latin' esintili parçalar da yer alıyor. 'Dur, Yavaş'ın Meksikalı kuzeni 'Nen Var Kuzum'un sözü ve müziği Kaan Karamaya'ya ait. Mütevazı olmasının haricinde albümün gizli hitlerinden. Dinledikçe keşfedilecek ve kendini sevdirecek şarkılardan.

Bomba: 'Gel Demen de Yeterdi'

Bomba: 'Gel Demen de Yeterdi'

Gelelim 'Gel Demen de Yeterdi' şarkısına... İşte bu şarkı İrem Derici'nin 'Sabıka Kaydı' albümündeki en dikkat çeken parça. Orijinal versiyonuyla cam kenarında manzara eşliğinde havalı havalı acı çektiren, chill versiyonuyla sokakta yürüyüş yaptıran bu şarkı İrem Derici'ye çok yakışmış.

Sakin, mesafeli, olgun, kırgın, kabullenmiş... Bu şarkıyı albümden çekip alsanız 'Sabıka Kaydı' asla bu kadar başarılı olamazmış. İşte bu kadar iyi bir şarkı olmuş.

'Lay Lay Lom' şarkısına klip şart

'Lay Lay Lom' şarkısına klip şart

Albümün bir diğer sürprizi ise 'Lay Lay Lom'. Tıpkı 'Gel Demen de Yeterdi' şarkısındaki gibi 'standart İrem Derici parçası' olmamasından ötürü, rahatlıkla diğer şarkılardan sıyrılıyor.

Melodik başlayan, sonra bir anda sofra kurdurtan, nakaratta ise podyumda yürüyormuş hissi veren şarkıya Hande Yener'in Mete Özgencil yönetmenliğinde çekilen 'Hoşgeldiniz'i gibi 'montajsız-tek çekim' bir video yapılmalı.

Şarkının sonundaki "Kapaaa!" muzurluğu da, bu albümün 'Dantel' albümüne göre çok daha içten olduğunu vurguluyor gibi.

'Albüm yapma sabrı'

'Albüm yapma sabrı'

'Sabıka Kaydı' albümü neyi kanıtladı peki? Her şeyden önce İrem Derici'nin bir albüm şarkıcısı da olabileceğini elbette.

Azmiyle dağları delen, kısa zamanda sayısız hit yakalayan İrem Derici 'bir albüm yapma sakinliğine, sabrına, tutmama olasılığını umursamayan özgüvenine kavuştuğunda' da başarılı olabileceğini kanıtladı.

Albümün üçte birini single olarak yayınlamak da mümkündü. Ama İrem Derici ters köşe yapıp hepsini albümde toplamış, iyi de yapmış.

'Aşk, Kışlıkları Giy'e 2018'de bile klip bekleniyor

'Aşk, Kışlıkları Giy'e 2018'de bile klip bekleniyor

Peki bundan sonra ne yapmalı? İrem Derici'nin 'hit' çıkartma düşüncesinden çok dinleyicilerine farklı tatlar vermeyi önemsemesi gerekiyor.

'Gel Demen de Yeterdi', 'Lay Lay Lom' ya da 'Kör Değilim' gibi şarkılarını da duyurmalı muhakkak. Albümün klip seçimleri sadece 'Yanlış Alarm' ya da 'Yazsın Bana' şarkılarıyla sınırlı kalmamalı.

'Dantel' albümünün bombası 'Aşk, Kışlıkları Giy' şarkısının pek duyulmamış olmasından ders çıkarılmalı. Sosyal medya ve dijital platformlara özel video klipler, alternatif performanslar hedeflenmeli.

Bu tekdüzeliğe İrem Derici şart!

Bu tekdüzeliğe İrem Derici şart!

İrem Derici'nin önünde çok ama çok uzun yıllar var. Ne zaman ne yapacağını kestiremiyorsunuz. İşte bu ciddi bir avantaj.

Tırnaklarıyla markasını oluşturan, sesine uygun şarkıları seçen bir ismin, üstelik ciddi oranda 'kestirilemez' ve 'aşırı sürprizli' bulunmasını kendisine artı puan olarak çevirmeli ve farkını daha da çok ortaya koymalı.

Bu tekdüzeliğe İrem Derici gibi isimler lazım... Ama onun da sağlam ve daha az riskli adımlar atarken radikal ve cesaretli davranması şart...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak