İş arkadaşı edinmekte zorlanacak noktaya nasıl geldik?

Dürüst olalım, sosyal ilişkilerimiz çığrından çıktı ve artık işyerlerimizde bile arkadaş edinmekte zorlanır olduk. Bundan daha büyük bir sosyal sınav var mı sahiden?

İş arkadaşı edinmekte zorlanacak noktaya nasıl geldik?

Arkadaşlık ilişkilerimizi kontrol altında tutamıyoruz. Bu da bizi bir şekilde güçten düşürüyor. Bütün bunların nedeni, günümüz sosyal hayatına ayak uyduramamamız... Ayak uyduramadığımız sosyal ilişkilerin başında da iş hayatı var. İş hayatımızda sağlıklı ikili ilişkiler geliştiremediğimizi ortaya koyan bir araştırma yapıldı.

 

2 bin kişi, en belirgin sonuç

 

İngiltere'de, 2 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma var. Günümüzde 20'li yaşlarında olan ve iş gücüne dahil olan 2 bin kişinin verdiği cevaplara bakarak şunu ortaya koyabiliyoruz; iş arkadaşlarımızla iletişim kurarken sıkıntılar yaşadığımız artık sabit bir gerçek.

25-34 yaş arasında çalışan genç nüfusun yüzde 65'i, iş arkadaşlarıyla iletişim kurmakta zorlanıyor ve bu zorlanmanın bir nedeni de, o yaşlarda çocuk sahibi olan yaşıtları!

 

Evlendikten sonra her şey değişiyor mu?

 

 

Sanki birçok sitcom ve arkadaşlık dizisinde gördüğümüz ve görünce de güldüğümüz o 'karikatürize' arkadaşlık ilişkisi doğru gibi... Bekar gençler, arkadaşları evlenip çocuk sahibi olunca onlarla iletişim kurup arkadaşlık yapmakta zorlanıyor.

 

Sorunlar ve hayat tarzları farklı

Bunun temelinde ise muhtemelen aynı yaş aralığında olmasına rağmen farklı hayatlar yaşayan kişilerin, sorunlarının ve yaşam tarzlarının aynı olmaması. Görünüşe göre çocuk sahibi olan genç ve çalışan nüfus daha farklı bir yaşam tarzına yöneliyor. Bu da aynı şartlara sahip bekar kişilerin onlarla iletişim kurmasını zorlaştırıyor.

 

En belirgin alan işyeri

 

 

Bu iletişimin kopuklaşmaya başladığını ortaya koyan en belirgin alan, evden daha çok zaman geçirdiğimiz işyerleri. İşyerinde iletişim kurma sıkıntısı yaşayan bireyler, bir noktada sosyal hayatlarının çıkmaza girdiğini hissediyor ve arkadaş edinmekte zorlanıyor. 

 

Çözüm 'aynı'lık mı?

 

 

Tabii bu sorunun çözümünün ne olduğunun tartışılması da gerek. Eğer kendinizden farklı hayat tarzına sahip olan insanlarla iletişim kurmakta zorlanıyorsanız, belki de daha çok size benzer insanla iletişim kurmayı denemelisiniz...

 

 


andac.uzel@demirorenmedya.com


 

Bu makaleye ifade bırak