İspanya'da 6 yıl sonra ikinci kez restorasyon faciası

İspanya'da tam 6 yıl önce bir kilisede yer alan 500 yıllık İsa freski 'Ecce Homo'nun başına gelen restorasyon faciası hafızalarımızdaki yerini koruyor. Hala daha ağlayacak halimize gülüyoruz. Koskoca, kaç yıllık sanat eserinin çocuk oyuncağına dönüşü sadece İspanya'yı değil tüm dünyayı ve sanatseverleri ayağa kaldırmıştı. Aradan 6 yıl geçti ve bu restorasyon faciası bir kez daha hem de yine İspanya'da yaşandı...

İspanya'da 6 yıl sonra ikinci kez restorasyon faciası

Bütün detaylar kayboldu

İspanya'nın kuzeyindeki Estella kasabasında bir kilisede bulunan ve Aziz George'u tasvir eden heykel restore edilmek istendi. Bu kapsamda profesyonellere başvurmak yerine bir el işi atölyesinden yardım istendi. Haliyle sonuç facia oldu. Aziz George'un yüzü pembeye, zırhı da parlak bir renge büründü. Orijinalindeki bütün detaylar kayboldu. Heykel, ünlü çizgi film karakteri Tenten'e benzetildi. 

'Kültür mirasına yönelik saldırı'

Hayır daha da komiği, koskoca sanat eseri tıpkı 'Ecce Homo' gibi çocuk oyuncağına döndü. İspanya'yı ayağa kaldıran olay 'kültür mirasımıza yönelik bir saldırı' olarak nitelendirildi. Estella'nın Belediye Başkanı Koldo Leoz "16. yüzyıldan kalma bir heykele yapılması gereken restorasyon bu değil. Alçı ve yanlış boyalar kullanmışlar. Orijinal boya tabakaları kaybolmuş olabilir" ifadesini kullandı.

 

 

 

Daha 'Ecce Homo'yu unutmamışken...

Daha 'Ecce Homo'nun başına gelen 'trajikomik' restorasyonu yeni yeni unutulmaya başlamışken bir kez daha restorasyon faciası yaşanması ve bir de üstelik bunun bir kez daha yine İspanya'da yaşanması fena halde enteresan. Yeteri kadar ders çıkarılmadı mı gerçekten? Sanatseverler 2012'de ortalığı yıktı, "Arkadaşlar, ne yapıyorsunuz?" denildi. "Yılın olayları"ndan biri olarak değerlendirildi.

Geleceği mahvetmek demek

Ama hala daha 16. yüzyıldan kalma bir heykel restore edilmek istendiğinde profesyonellere emanet edilmiyor ve gidiliyor alelade bir el işi atölyesiyle anlaşılıyor; üstelik de yetkililerin dahi bilgisi ve izni olmadan. Ortaya da bir kez daha dünya çapında bir skandal doğmuş oluyor. Okulda tarih dersi acaba hangi amaçla okutuluyor? Geçmişini paramparça haline getirmek aynı zamanda geleceği de mahvetmek demek. 

Sığ sularda yüzüyoruz

"Geçmişine sahip çıkamayanın geleceği olmaz" lafından bir şarkı yapıp, üzerine remiks mi yapmamız gerekiyor? Bu lafın önemini kavrayamayacak kadar sığ sularda mı yüzüyoruz? Biz ne kafası yaşıyoruz dünya olarak?

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak