İsrail'de düzenlenecek 2019 Eurovision için boykot çağrıları yükseliyor

12 Mayıs 2018'de Portekiz'in başkenti Lizbon'da düzenlenen 2018 Eurovision Şarkı Yarışması'nın galibi, Toy şarkısı ile İsrail'i temsil eden Netta Barzilay olmuş ve İsrail başbakanı Netanyahu da, zaferin ardından 'Gelecek yıl Kudüs'te' açıklamasını yapmıştı. Fakat Avrupa'daki bazı ülkelerde, önümüzdeki yıl İsrail'de düzenlenecek yarışmayı, Filistinliler'e uygulanan şiddet sebebiyle boykot etme çağrıları yapılıyor.

İsrail'de düzenlenecek 2019 Eurovision için boykot çağrıları yükseliyor

2019 Eurovision Şarkı Yarışması İsrail'de yapılacak. Fakat yarışmanın düzenleneceği kent daha şimdiden tartışma konusu olmuş gibi görünüyor.

Netta Barzilay'ın Toy şarkısıyla 2018 Eurovision Şarkı Yarışması birincisi olan israil'in en resmi ağzı olan başbakan Binyamin Netanyahu 'Gelecek sene Kudüs'te' açıklamasını yapmış olsa da yarışmanın düzenleneceği kent, Avrupa Yayın Birliği ABU ve İsrail Kamu Yayın Kuruluşu IPBC tarafından belirlenecek.

İsrail'de düzenlenecek olan yarışmayı boykot etme çağrılarının en net biçimde yükseldiği yer İzlanda oldu. Change.org'da başlatılan kampanya 25 bin kişi tarafından imzalandı. 

Yapılan açıklamada İsrail'in Gazze sınırındaki sert müdahaleleri ve Filistin halkına yapılan insan hakları ihlalleri dile getirildi ve geçtiğimiz aylarda İsrail tarafının çok sayıda Filistin vatandaşını katlettiği vurgusu yapıldı.

İzlanda Ulusal Kamu Yayın Kurumu RUV, çağrılara kulak verdi ve yakın gelecekte durumu görüşmek için toplantı yapacağını duyurdu.

Eurovision'u İsrail'in kazanması ve komplo teorileri...

Benzer bir çağrı İrlanda'dan da yükseldi. 1993 Eurovision Şarkı Yarışması'nın galibi olan İrlandalı şarkıcı Charlie McGettigan ve spiker Mike Murphy, İrlanda'nın 2019 yılındaki Eurovision'a katılmaması yönünde açıklama yaptı. 

McGettigan, İrlanda'nın, yarışma bir başka ülkede düzenlenmediği sürece katılmaması gerektiğini söyledi ve 14 Mayıs 2018'de Kudüs'te açılan ABD Büyükelçiliği'ni protesto edenlere karşı yapılan şiddete dikkat çekti.

''Netanyahu ve Trumplar'ın, insanlar ölürken kutlama yapması tüyler ürperticiydi.''

 

 

İrlanda'nın başkenti Dublin'in belediye başkanı Micheal Mac Donncha da İrlanda'nın Filistin halkı ile dayanışma içerisinde olması gerektiğini söyledi ve İrlanda'yı yarışmayı boykot etmeye davet etti.

İsveç'in Malmö Sol Partisi, Eurovision'un İsrail'de düzenlenmemesi gerektiğini çünkü İsrail'in insan haklarını hiçe saydığını açıkladı.

İngiltere'de ise Liberal Demokratlar Partisi'nin bazı üyeleri, hiçe sayılan insan hakları ihlalleri sebebiyle İsrail'de düzenlenecek olan Eurovision'u boykot etme çağrısı yaptı.

İsrail'de düzenlenecek olan 2019 Eurovision Şarkı Yarışmasına katılacağını resmi ağızla ifade eden ülkeler şunlar: Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Norveç, Polonya, San Marino, Sırbistan, İsveç, İsviçre, Ukrayna, Fransa, Almanya ve İspanya.

Bu ülkelerin dışında kalan diğer ülkeler henüz 2019 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılıp katılmayacağı yönünde fikir beyan etmedi.

Aslına bakılırsa Eurovision Şarkı Yarışması 1979 ve 1999 yıllarında İsrail tarafından Kudüs'te düzenlendi. Fakat son yıllarda Kudüs İsrail'dir temalı açıklamaların özellikle ABD başkanı Donald Trump tarafından dile getirilmesi ve 14 Mayıs 2018'de ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması ve artan insan hakları ihlalleri sebebiylei Eurovision'un İsrail tarafından düzenlenmesine birçok kesim soğuk bakıyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Bu makaleye ifade bırak