İyi ki doğdun Freddie Mercury!

Takvimler 5 Eylül 1946 tarihini gösterdiğinde, Hint Okyanusu’nda bulunan Zanzibar adasında yaşayan Bulsara ailesinin Faroukh isimli bir çocukları dünyaya geldi. İran göçmeni ailenin bu çocukları gelecekte milyonları peşinden sürükleyen herkesin bildiği ismiyle Freddie Mercury’den başkası değildi. İyi ki doğdun!

İyi ki doğdun Freddie Mercury!

Freddie Mercury 1970’lerin başından günümüze kadar bir pop ikonu olarak kalmayı başarmış ender isimlerden biri. Üstelik bunu 27 yıldır aramızda olmamasına rağmen başarıyor. 24 Kasım 1991 tarihinde hayatını kaybeden Freddie Mercury’nin 1985’te verdiği bir röportajda kendisine yöneltilen "Şöhretsiz yaşayabilir miydiniz?" sorusuna “Ben zaten şöhretsiz doğdum, yarın tüm param bitse bile aynı insan olmaya devam ederdim” diye cevap vermişti.

Evet, Freddie Mercury bir döneme damga vurmasa, hiç tanınmış biri olarak kalsaydı da yine iddialı, aykırı Faroukh Bulsara olacaktı. Ona ne şüphe?

Zanzibar’dan Londra’ya eğitim almak için taşınan ve hayatı burada şekillenen Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor ve John Deacon ile birlikte uzun yıllar Queen grubunu, Kraliçe Elizabeth’ten daha ünlü hale getirdi. Öyle ki Bohemian Rhapsody hala gelmiş geçmiş en iyi İngilizce şarkı olarak kabul görmeye devam ediyor.

 

 

12 Temmuz 1986’daki unutulmaz Wembley Konseri  müzik tarihinin biletleri en hızlı tükenen organizasyonu olarak rekorlar kitabında girmekle birlikte Freddie Mercury’nin oktavdan oktava geçtiği sesiyle efsaneleştiği bir an olarak hafızalara kazındı. Keşke hayatın akışı başka türlü gelişseydi ve 1991’de aramızdan ayrılmasaydı. Kim bilir? Belki şu an huysuz, aksi, her şeyin en iyisini bildiğini iddia eden bir ihtiyar olarak dolaşacak ya da tecrübesiyle gençlere yol gösterecekti. İkinci şıkkı her halükarda günümüzde etkisini yaşatmakta.

Bugüne kadar onun şarkılarını kim söylediyse hiç beğenmemiş biri olarak 2 Kasım’da Rami Malek’in başrolünde yer aldığı Bohemian Rhapsody filmindeki anlatılışını merakla bekleyenlerdenim. Tekrardan iyi ki doğdun Mr. Bad Guy!

Son olarak Green Day'in Hyde Park konserindeki bu videoyu paylaşmak istedim. Bir şarkı ve her sözünü avazı çıktığı kadar bağırarak haykıran yüzbinler. İşte Freddie Mercury'nin gücü...

 

 

ihsan.dindar@milliyet.com.tr
http://instagram.com/ihsandinovski

Bu makaleye ifade bırak