İzel 'Bizim Ağaç' şarkısıyla beklentileri karşıladı mı?

Yıllardır İzel'in müziğe dönmesini bekleyenler online ise müjdeyi verelim: Döndü! 7 yıl sonra 'Kendiliğinden Olmalı' adlı albümüyle tekrar karşımıza çıkan İzel, çıkış parçası 'Bizim Ağaç' ile beklentileri karşıladı mı?

İzel 'Bizim Ağaç' şarkısıyla beklentileri karşıladı mı?

'Drakula' olmamalıydı

'Drakula' olmamalıydı

90'ların en büyük popstar'larından olan İzel, her ne kadar başarısını 2000'lerde sürdürse de, 2010'lu yıllar ona yaramadı. Pek çok aksilik yaşadı. Doğru şarkıyı bulamadı, bulduysa bile tanıtamadı...

2012'de 'Aşk En Büyüktür Her Zaman'ı yayınlamıştı. Bu albümde 'Düşer O' ve 'Solmuş Gül Kasabası' gibi iki iyi şarkı olsa da, albüm ne yazık ki beklenen patlamayı yapamadı.

Bunun en büyük sebebi, hatalı çıkış şarkısı 'Drakula'ydı.

'Düşer O' bile kurtaramadı

"Kendimi sana emdiremem" gibi bir söz barındıran bu şarkı o kadar antipatik bulundu ki, 'Düşer O' parçasının olağanüstü altyapısına rağmen albüm kurtulamadı. Olmadı. Sonra bir baktık İzel kabuğuna çekilmiş, saçlarını kazıtmış, kilo almış vs...

Birkaç yıl önce sosyal medya hesabından makyajsız ve uykulu haliyle sevdiklerine mesaj yollayan şarkıcı, "Son hali şoke etti" başlıklı haberlere konu olmuştu.

Sevdiklerinin ondan tek dilediği şey, 90'lardaki gibi iddialı olmasıydı halbuki.

Düzenleme standart olsa da, başarılı

Düzenleme standart olsa da, başarılı

Müjdeler olsun, beklenen gerçekleşti. 'Kendiliğinden Olmalı' adlı manidar bir isme sahip olan albüm, artık yayınlanmak üzere. Önce çıkış şarkısı 'Bizim Ağaç' paylaşıldı. Sözleri Meral Turan'a, müziği Gökçer Turan'a ait olan şarkının hiç de fena olmayan, standart bulunsa da başarılı olan aranjesi Serdar Ayyıldız imzalı.

Bülent Aris tarafından aranje edilen 'Düşer O' şarkısını hatırlarsınız. Bir başka aranje ile arabeske bile kayabilecek şarkı, Aris'in olağanüstü cool düzenlemesiyle büyük bir İzel hit'i ve slow'u olmuştu.

Tam 'İzel tarzı' 

Tam 'İzel tarzı' 

'Bizim Ağaç'ta da o cool'luk var. Özellikle girişi çok başarılı. İzel'in buğulu sesine orta tempo bir ritm eşlik ediyor; şarkı havalı bir şekilde nakarata kadar gidiyor. Nakaratta 'Sımsıcak sarılmak varken' cümlesiyle de akılda kalmayı başarıyor.

Asıl gol, "Ne iklimler geçti başımızdan, bizim ağaç hâlâ yerinde" lafı ve hemen devamında gelen hafif 'arabesk' melodi. Bu kısım olmasa şarkı havada kalırmış. Güzel bir ters köşe olmuş. Tam 'İzel tarzı'.

Orta tempo şarkıları daha başarılı

Orta tempo şarkıları daha başarılı

İzel, Batılı vokaline bir tutam 'acı' sos eklemeyi seven bir isim. En hareketli şarkısında bile muhakkak bir acı vardır. Standart Türkçe pop dinleyicisi için 'güvenli' bir seçenek olması, bu yüzden tesadüf değil.

Ve bir de 'orta tempo' mevzusu var. İzel'in en başarılı şarkıları genellikle 'slow'ları olarak görülse de, orta tempo şarkılarının daha çok sevildiğini düşünüyorum. 'Bizim Ağaç' da böyle bir parça.

Güzel bir hatırlatma

Güzel bir hatırlatma

Şu anda Türkçe pop'ta müthiş bir tekrar yaşanıyor. Elektronik tınılarla, remiks mantığıyla oluşturulan altyapıların üzerine arabesk vokaller eşlik ediyor. Sonra 300-500 kopmamız bekleniyor. Bu anlayış çoktan klişeleşmiş durumda.

Günümüzde bütün sound'ların birbirine benzediği bir dönemde İzel'in 90'lardaki pop müzik anlayışına yakın bir işle dönmesi sevindirici. 'Bizim Ağaç'taki giriş-gelişme-sonuç', güzel bir hatırlatma olabilir. Üstelik de 90'lar genel olarak özlenmişken, bu da bir ilk adım olabilir.

İddiası iddiasızlığında

İddiası iddiasızlığında

'Bizim Ağaç' ile İzel sadece 7 yıllık arayı kapatmıyor, aynı zamanda 90'lar rüzgârını da beraberinde getiriyor. 'Bizim Ağaç'ın iddiasız iddialılığı bence buram buram 90'lar demek.

Hatırlayın. 90'larda peş peşe albüm yayınlanıyordu. Birçoğu klipsizdi. Hatta radyolarda bile fazla çalmıyordu. Ama kaset satın alıp dinlediğimiz, vakit ayırdığımız için şarkıları ezbere bilirdik.

'Bizim Ağaç'ın yarattığı hava da tam olarak bu. Keşfedilmeyi bekleyen, sunulmaya ihtiyacı olmayan, mütevazı ve aynı zamanda gizli bir iddia barındırdıran bir şarkı.

Neon yeşili elbisesine yorum yağdı

Neon yeşili elbisesine yorum yağdı

Şarkının video klibi Gökhan Palas imzalı. İzel capcanlı, neon yeşili elbisesiyle kamera karşısına geçmiş. Evet, klibe gelen yorumlar tahmin edebileceğiniz gibi. "Kilosunu kamufle etmek istemiş de o renk ne abla" diyen, daha da ileriye gidip "İzel kim ya?" diyen bile var. Enteresan.

İzel'in kim olduğunu hatırlatmaya gerek yok. 90'lar Türkçe pop kategorisinde Sertab Erener'in en büyük rakibiydi. Hiçbir şey yapmasa, üretmese bile İzel her zaman İzel. Ses var, iş var, samimiyet var. Daha ne olsun?

Dönmesi daha önemli

Dönmesi daha önemli

90'lara damga vuran bir ismin 20 yıl sonra her şeyden vazgeçtiğine tanıklık etmek üzücüydü. Önemli olan müziğe dönmesine ikna ederek onu tekrar kazanmaktı. Şanslıyız, çağrılara kulak verdi.

İzel'in kimseye bir şey kanıtlamasına gerek yok zaten. Bu saatten sonra bir hit beklememize de gerek yok. İzel artık o 'hit' kategorisinde değerlendirilmemeli. 'Bizim Ağaç', sevenlerinin seveceği bir şarkı. Tabii daha iddialı dönmesi herkesi sevindirirdi ama sadece dönmüş olması bile kâfi.

Hoşgeldin İzel. Bir daha hiç kaybolma... 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak