29.09.2009 01:45 | Son Güncelleme:
ASIM GÜNEŞ, SERKAN AKKOÇ İstanbul DHA

1. ve 2. köprüden utanmadan geçtiler

Erdoğan, “3. köprünün daha adı duyuldu, hemen karşı çıkıldı. Karşı çıkanlar birinci köprüye de ikinci köprüye de karşı çıkmışlardı. Ama, utanmadan sıkılmadan iki köprü üzerinden de seyahat ettiler” dedi

1. ve 2. köprüden utanmadan geçtiler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’a yapılması planlanan üçüncü köprüye karşı çıkanları ilginç bir şekilde eleştirdi. Erdoğan, “Köprünün daha adı duyuldu hemen karşı çıkıldı. Bugün karşı çıkanlar birinci köprüye de, ikinci köprüye de karşı çıkmışlardı. Ama, utanmadan sıkılmadan iki köprü üzerinden de seyahat ettiler. Şimdi, üçüncü köprüye de karşı çıkıyorlar” dedi.
10. Ulaştırma Şûrası’nın açılışına katılan Erdoğan, üçüncü Boğaz köprüsüne karşı çıkanlar için şunları söyledi: “Ne yapılacak, ne edilecek hiç farkında değiller. Daha dün döndüğüm ABD’de nehrin üzerinde 500 metre arayla 3 köprü var. Kimler buna karşı çıkıyor biliyor musunuz, sadece gözlerinin her iki tarafı kapalı olanlar. Tek istikamete bakanlar var ya, işte onlar buna karşı çıkıyor. İdeolojik kilitlenme var, bununla dünyaya bakıyorlar. İnsan öncelikli bakışları yok, sadece ideolojileri var. Ah, o ideolojiyi insanın, insanlığın hizmetine bir sokabilseler, çok şey değişecek. Biz yolumuza bu engelleri aşa aşa devam edeceğiz.”
Marmaray projesine de değinen Erdoğan, çeşitli ulaşım projeleriyle medeniyet, barış ve refaha da katkıda bulunacaklarını da söyledi.
Türkiye’nin dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer aldığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Havacılık sektöründeki büyüme dünya genelinde yüzde 5 iken ülkemizde yüzde 30’a kadar çıktı. Uçağa binmek bu ülkede lüksse biz bunu lüks olmaktan çıkardık. Artık, benim vatandaşlarım uçağa binebiliyor. Göreve geldimizde Sabiha Gökçen’de hayvan otluyordu. Şimdi yeni terminal binasının açılışını yapacağız. Bu da yetmiyor.” 

‘AB ve Türkiye’ye haksızlık’
Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin kıymeti bilinemiyor.
Dünya haritasına baktığınızda jeostratejik önemini kolaylıkla görürsünüz. Medeniyetler arasında merkez ve köprü bir ülkeyiz. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’te ülkemizi dünyanın en güçlü 10 ülkesi arasında görmek istiyoruz. Bunun için her alanda yola devam ediyoruz.
AB’de Türkiye’yi istemeyenler, 21. yüzyıl vizyonundan uzak. Adrese AB’yi koyduysak bunun nedeni AB’ye güç katmaktır. Sadece siyasi sebeplerden dolayı Türkiye’yle kıyaslanamayacak ülkeler AB’ye alındı. Türkiye’ye de AB’ye de haksızlık. AB, bu güçten mahrum kalıyor.”

 

Hastane açtı 
Başbakan Erdoğan Halkalı’da açılışını yaptığı İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi’nde yaklaşık 1 saat süren incelemelerde bulundu. Hastaları ziyaret eden Erdoğan, çiçek ve çikolata ile geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABDHalkalı