Sinema eleştirmenleri Talip Ertürk ve Murat Emir Eren'in yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği filmin konusu ise kısaca şöyle: Büyükada'ya arkadaşlarının düğününe giden 5 genç arkadaşın amaçları bu düğünde alabildiğine eğlenmek ve bu anları kameraya çekerek ölümsüzleştirmektir. Ancak gecenin ilerleyen saatlerinde kameraya yansıyan görüntüler adaya saldıran zombilerden oluşacaktır. O andan itibaren grup, adadan kaçmak ve arkadaşlarını kurtarmak için harekete geçerler. Oyuncu kadrosunda Esra Ruşan, Kaan Keskin, Ömer Üst, Rüya Önal, Gülüm Baltacıgil, Ozan Ayhan, Evrim Gezdiren ve Taner Birsel gibi isimler var.

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

''Ada'', her ne kadar ilk zombi filmi iddiasıyla anılsa da 1970 yılında çekilmiş olan ''Ölüler Konuşmazki'' yine bu türde çekilmiş bir film olarak biliniyor.

Buna rağmen ''Ada''nın günümüzün şartları ve teknolojisiyle çekildiğinden çok daha etkili bir örnek olacağına şüphe yok. Filmin bir özelliğiyse de son dönemde özellikle korku filmlerinde popüler olmaya başlamış handycam (amatör kamera) tarzıyla çekilmiş olması. Zombi filmi olmasının önemli bir unsuru da özel efekt ve makyaj çalışmaları. Bu açıdan görüntülerden son derece başarılı bir çalışma yapıldığını görüyoruz. Bu çalışma ise Dükkan-ül Hayal ekibinin ellerinden çıkıyor. Çekimlerle ilgili ilginç bir ayrıntıysa zombi rolünü oynayacak figüranlar için ''Zombi olmak istiyorum'' adlı bir kampanyayla ülkenin dört bir yanından gönüllü insanların filmde oynatılması olmuş. Filmin çekimleri, filmin hikayesinin de geçtiği Büyükada'da yapılmış. Ayrıca film, bir zombi filmi olmasına rağmen komedi unsurlarını da içinde fazlasıyla barındırdığından korku-komedi olarak anılıyor. Ada, 29 Ocak 2010'da vizyona girecek.