10.09.2008 01:43 | Son Güncelleme:
İzmir DHA

Baykal: Dişli değil, çark

CHP lideri Deniz Baykal, Erdoğan'a yüklenerek, 'Başbakanlar, yabancı devlet adamlarıyla tezgâh kurarak, damadının başında bulunduğu şirkete Türkiye'nin sırtından avanta sağlama hakkına sahip mi?' diye sordu

Baykal: Dişli değil, çark

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek, "Bu ne biçim iştir? Başbakanlar, yabancı devlet adamlarıyla tezgâh kurup, onlardan kredi ve destek bulup, imtiyazlı, damadının başında bulunduğu şirketlere avantalarını Türkiye'nin sırtından sağlama hakkına sahip mi?” diye sordu.
Konak Belediyesi tarafından yapılan Yenişehir pazar yerinin açılışını yapan Baykal, vatandaşların "Yolsuzluklardan hesap sorun" diye bağırması üzerine, Şaban Dişli'nin AKP Genel Başkan Yardımcılığı'ndan istifasını kastederek, "Arkası geliyor. Merak etmeyin. Dişten başladık, tepeden tırnağa hepsi elden geçirilecek" yanıtını verdi. 

'Bizim Çalık' diyor
Eski Yunan'da Agora adı verilen pazaryerlerinin demokrasinin yaşandığı yerler olduğunu hatırlatan Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:
 "Memleket sorunları halktan kopuk yerlerde değil pazar yerinde, Agora'da konuşulurdu.
Pazar yerleri demokrasinin özü, nabzının attığı yerlerdir. Pazaryerleri ne kadar güçlü olursa, pislik, sahtekârlık olmaz. Devlet düzeni kapalı kapılar ardında pazarlıklarla, gizli ortaklıklarla, kimsenin bilmediği karanlık tezgâhlarla dönmez.
Milletin gözü önünde dürüst, şeffaf, ahlaklı, dürüst olacak. İhale konuşuluyor. Başbakan diyor ki, 'O işi bizim Çalık grubuna vereceğiz.' 'Ben de alayım, o da alsın' diyorlar, 'Hayır' diyor. 'Biz Putin'le, Berlusconi ile konuştuk. Bu işi Çalık alacak' diyor. Bu ne biçim iştir?”

‘AKP’yi finanse etmişler’
İzmir’deki CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısından önce düzenlenen basın toplantısında da konuşan Baykal, “Din, insanlık, yardım demişler, para toplayıp AKP siyasetini finanse etmişler. AKP siyasetini finanse eden kaynaklar birer birer ortaya çıkıyor. Bu, dişli değil, çarktır. Daha önceki Dişli idi. Bu, kul hakkı, yetim hakkı yemek değil mi? AKP siyasetinin altında bu haram para yatıyor. Yetim hakkı, kul hakkı yatıyor” dedi.
Erdoğan ile Kanal 7 yöneticisi Zekeriya Karaman’ın çocuklarının bacanak olduğunu söyleyen Baykal, “Pekçok konuda da işbirliği yapıyorlarmış. Şimdi anladınız mı Başbakan’ın feryadının nereden kaynaklandığını?” ifadelerini kullandı.

 

'İzmir'le kaderimiz iç içe' 
Konuşmasında İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yılını da kutlayan Baykal, “9 Eylül aynı zamanda CHP'nin de kuruluşunun 85. yıldönümüdür. CHP ile İzmir'in kaderi iç içe örülmüştür"dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0