Eğitim

31.10.2008 - 13:55 | Son Güncelleme: 31.10.2008-14:17

''Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı''

Üniversitelerin görme, işitme engelliler, sınıf, anaokulu, çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliği bölümlerinden mezun olup ataması yapılamamış öğretmen adayları, alacakları kurs ile "Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni" olarak atanabilecek.

Sitene Ekle
''Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı''

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gazi Üniversitesi (GÜ) işbirliğinde gerçekleştirilecek "Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı" için GÜ Rektörlük Binasında protokol imza töreni düzenlendi.

Törende konuşan GÜ Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, uygulanacak bu programın Türkiye açısından çok önemli olduğunu, Türkiye’de özel eğitime ihtiyacı olan yaklaşık 8.5 milyon gencin bulunduğunu belirtti.

Ancak bu gençlere eğitim verecek, onları topluma kazandıracak alt yapının, öğretmen yetiştirme programlarının güçlendirilemediğinin görüldüğünü belirten Ayhan, program sayesinde özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların öğretmene kavuşacağını ifade etti.

MEB Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül de özel eğitim kurumlarının engelliler açısından önemli olduğunu belirterek, engellilerin eğitiminin üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu vurguladı.

Bakanlığın özel eğitim alanında pek çok çalışma yaptığını anlatan Özgül, engelli çocukların eğitimi konusunda büyük bir artış sağlandığını söyledi.

Engellilerin eğitiminin öğretmenler aracılığıyla gerçekleştiğini, ancak sadece 9 üniversitede özel eğitim verebilecek öğretmen yetiştiren bölümün bulunduğunu belirten Özgül, "Bunlar yılda 145 mezun vermektedir. Ülkemizdeki engelli vatandaş sayısını göz önünde bulundurduğumuzda bu gerçekten çok düşük bir rakamdır. Dolayısıyla engelli çocuklarımızın eğitimi için eğitim verecek öğretmen sayısının yeterli olmayışı bu tür programların, kursların açılmasına yönlendirmiştir" diye konuştu.

Özgül, değişik branştan, sınıf öğretmenliği, görme, işitme engelliler öğretmenliği, anaokulu öğretmenliği, çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği, çocuk gelişimi
 bölümü ve çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden mezun olup, KPSS’ye girmiş ve ataması yapılamamış öğretmen adayları için kursların düzenleneceğini bildirdi. Bu kurslara 1500 öğretmen adayının katılabileceğini kaydeden Özgül, kurs sonunda adayların özel ya da devlete ait özel eğitim kurumlarında  "Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği" yapabileceklerini anlattı.

MEB Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürü Ruhi Kılıç bu program sayesinde öğretmen adaylarına istihdam sağlanacağını, kurslara başvurabilecek branşlarda 40 bin öğretmen adayının olduğunun belirlendiğini belirtti.

Konuşmaların ardından GÜ Rektörü Prof. Dr. Ayhan ile MEB Müsteşarı Özgül, protokolü imzaladı.

-PROTOKOL-

"Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı" protokolüne göre programdan 3 yıllık süre zarfında üniversitelerin belirtilen bölümlerinden mezun olanlar yararlanabilecek. 1500 öğretmen adayı kursa katılabilecek. Sertifika programında başarılı olan 600 aday resmi özel eğitim kurumlarına atanacak. Programa katılan adayların eğitim giderleri katılımcılar tarafından karşılanacak.

Görme, işitme engelliler öğretmenliği branşında KPSS’de 50 ve üzeri, diğer branşlarda ise KPSS’de 65 ve üzeri puan alan adaylar sertifika programına başvurabilecek.

Başvurularda gerekli şartları taşıyan adaylardan emekli öğretmenlere de yüzde 3 oranında kontenjan ayrılacak.
     


Etiketler: ''Zihinsel, Engelliler,
"Çalıkuşu" filminde Feride rolüyle ünlenen sanatçı kimdir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX