Cafe

09.11.2008 - 16:49

Yeni nesil annelerin dertleri, beni gerdi

Sitene Ekle
Aklımın Köşesi  |  Nilay Örnek nornek@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Ezelden beri içimde bir “çocuk mıknatısı var” bilirim; nerede ne şartlarda olursa olsun bir bakışımla çocuğu dibime çekerim.
Ama çevremdeki ‘genç annelerin’ beni ‘kısık ateşte’ pişirmekte olduğunu yeni fark ettim.
Son yıllarda anne olma konusunda öyle çok, öyle alttan alttan, öyle seri halde eğitildim ki, ben bile bir gün annelik performansıma hayran kalabilirim.
Geçtiğimiz günlerde 10 anneli bir masada beni tanımayan herkesin, ‘uzmanlığımı görünce’ “Sizinki kaç yaşında?”, “Adı ne?”, “Fotoğrafını göstersenize...”, “Ukraynalı bir bakıcı arıyorum, birini önerir misiniz?” gibi sorularıyla anladım ki üç seçeneğim var:
a- Tez zamanda bir çocuk doğuracağım,
b- Çevremdeki annelerin damarlarıma şırınga ettiği bilgilerden zehirlecek, ağzımdan köpükler saça saça ‘fazla dozdan’ öleceğim
c- Bu işi ticarete döküp siyah süt, kırmızı süt, beyaz süt, mor inek, Allah ne verdiyse yazıp bir kitap serisi hazırlayacağım. İŞTE BAZI KONU BAŞLIKLARI
1-İsmi Ne Olacak? Ben 9 ay 10 gün boyunca “isim” kitabı tarayan anne adayları bilirim. E tabii dedenin, babaannenin ismini koymakla bitmiyor artık.
Bir kere internet çağına uygun olacak: Yağız mesela... Yumuşak g’si var, i yerine ı’si var. Bu Facebook çağında Türkçe karakter kullanmak yürek ister!
İsim ne çok kısa, ne de çok uzun olacak. Akrofonoloji (isimden karakter yorumu) ve numararolojiye uygun olacak!
Kızına “Lal” ismini koydun, tek heceli! “İ-yi-ki doğ-dun La-al”... Ne kadar zor söyleniyor değil mi?
Bir arkadaşım “Fransa’ya giderse çocuğumla dalga geçebilirler” diyerek ‘Mert’ (telaffuzuyla bir tür dışkı manasına gelebiliyor çünkü), Amerikalılara egg/yumurta kelimesini çağrıştırdığı için de ‘Ege’ isminden vazgeçti!
Başka bir arkadaşım havaalanında yaşadıkları yüzünden çocuğuna “Ortadoğulu izlenimi verecek” tüm isimleri lügatından kaldırdı.
Ha bir de soyada uyum durumu var. Kafiyeli söylenişler bir yana, Akbıyık soyadlı kızınıza Derin ismini koydunuz mu, bitti! İstediğiniz kadar “Derin aynı zamanda kız ismi” deyin! İsmi duyan, ona “Derin Bey” diye telefon açar!
Karı-koca isimlerinin kombinasyonuyla yeni adlar yaratan, fal baktıran, ilginç isim bulacağım diye abartan bir dolu insan var. Kitabım satar!
(Lise yıllarımda Ataköy’de basket oynadığım Kral Bürgehan adlı arkadaşım, bu yazıyı okuyorsan bana yaz.)

BANA BAKICI DEME!
2- Bir Dakika Açıklayabilirim!
Çocuğunu evde bırakan annelerin hissettiği suçluluk duygusu ve bundan arınma teknikleri.

3- Hayatınızı Bakıcılar mı Yönetiyor? “İyi bakıcı bulma ve elde tutma rehberi...” İnanın her şeyden önemli.

4- Dünyada Çocuğu Olan Tek Kişi Ben Değilim
Bu gerçeği fark edemeyenler için tedavi / terapi yöntemleri; Ebru Şallı ve bazı köşe yazarlarından da örnekler içeren önsözler ile... ‘Çevredekiler’ için hazine niteliğinde!

5- Babası Nerede?
‘Sorumluluk sadece annenin’ sanan babaları tuş etme yöntemleri.

6- Çocuğum Hangi Koleje Gidecek? (3 Yaş İçin)
Bu kitap 3-18 yaş arasındaki her dönem için ayrı ayrı hazırlanıp basılacak. Maliyetlere göre kitapların baskısı sürekli yenilenecek.

7- Benim de Canım Var, Ben de İnsanım
Evden çıkmak, çocuksuzken gidilen havalı ortamlara -mesela bir restorana- çocukla da gidilebileceğini ispatlamak isteyen bir annenin yaşadığı trajıkomik anlar! 

8- Erol Atar-Zümrüt stili fotoğraf çekme teknikleriTeknik ve  teorik bilgiler de içeren bu kitabımız ‘fotoşop’ CD’siyle satışa sunulacak. Bu konuda oğlu Sinan’ı nazar boncuklarının arasına yatıran, türlü türlü kıyafetlerle fotoğraflayan, ardından photoshop ile kalplerin arasına oturtan bir arkadaşımın tecrübeleri de yer alacak!

9- Çocukla Gidilebilecek Park, Bahçe ve Restoranlar Atlası
“Çocuk dostu mekanların” listesi elden ele dolaşıyor, haberiniz yok! 

ÇOCUK İSMİNDEN DÖVME MODASI
‘Kardeş de yapalım mı?’ sorunsalını aşamayanlar için öneriler. Yeni kuşak annelerin neden daha ‘pimpirikli’ olduğuna dair araştırma sonuçları.
Çocuğun ismini dövme yaptırmak isteyenler için mekan ve motif önerileri!
O kadar dallı, güllü bir konu ki yaz yaz bitmez. İnsanların çocuğunun burcunu hesaplayıp yatağa girdiği bir devirde anne-bebek-çocuk sektörü kendini aştı, ama yine de bu mevzuu çok su götürür, çok para getirir. Haksız mıyım?

©Copyright 2008 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.