”17. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri”nin  adayları ve özel ödül sahipleri açıklandı.
 
 Four Seasons Hotel İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, 17 senedir  sadece finansal anlamda değil, fikir ve emek olarak da ödüllere her türlü desteği  verdiklerini belirtti.
 
Başağa, 2012-2013 tiyatro sezonuna yeni yönetmelik ve jüri  yapısıyla başladıklarına dikkati çekerek, ”Bu kapsamda, bu yıl 75 kişilik salon  kısıtlamasını kaldırdık. Bu sayede günümüz tiyatrosunu şekillendiren alternatif  tiyatroları da değerlendirme süreçlerimize dahil ettik. Yeni düzenlemeler ile  seçici kurul ve oylama kurulu fonksiyonlarını birleştirdik, tek katmanlı bir jüri çatısı altında topladık. Yeni katılımlarla sayısı 33 kişi olan bu jüri, sezon  boyunca hem oyun izleme hem de değerlendirme görevlerini eş zamanlı olarak  yürüttü” dedi.
 
Değerlendirme aşamasında, 33 kişinin 200’e yakın oyunu, 15 ayrı  kategoride tek tek değerlendirmesi ve değerlendirmelerini jüri kararı olarak  bütünlemesinin el yordamı ile yapılacak bir iş olmaktan çıktığını aktaran Başağa,  şöyle devam etti:
 
”Bu nedenle jürinin çalışmalarını desteklemek amacıyla tüm sezon boyunca  işleyen online bir değerlendirme ve takip sistemi oluşturduk. Bu sisteme sezon  başından itibaren, programı açıklanan bütün oyunlar dahil edildi. Jüri  üyelerimiz, oyun programlarına tek bir çatı altından ulaşabildiler ve sonucunda  oylama süreçlerimiz daha hızlı, daha anlaşılır ve en önemlisi çok daha şeffaf  oldu.”
 
Başağa, jürinin titizlikle çalıştığına vurgu yaparak, ”Jürimiz sezon  boyunca, yaklaşık 2000 kez İstanbul’un dört bir yanındaki tiyatrolara giderek  180’den fazla oyundaki, 3000 adayı izleyerek değerlendirdi ve en doğru adayları  belirlemek için büyük bir titizlikle çalıştı” ifadesini kullandı.
 
 Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen ise ödüllerin Türk tiyatrosunun  geleceğini daha iyi yerlere taşımak için verdiği emeğin bir sembolü olduğunu  ifade ederek, şunları söyledi:
 
”Her sanat dalı gibi, tiyatro da gelişip yenileniyor. Yapı Kredi Afife  Tiyatro Ödülleri olarak uzun zamandır, bu yenilenme sürecine destek vermek için  çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugüne kadar icra kurulumuz ile gelen tüm görüş ve  önerilere kulak verdik. Bugün geldiğimiz noktada ise Türk tiyatrosunda  yeniliklerin öncüsü olmuş Afife Jale’nin izinden ilerleyen bir Yapı Kredi Afife  Tiyatro Ödülleri var. Bundan sonra da yenilenen, aynı zamanda gelişen  tiyatromuzun çizgisini yakalamış ve benimsemiş bir yapıyla Afife’nin ve tüm diğer  tiyatro emekçilerinin adını yaşatıyor olacağız. Elbette ki gelinen bu noktada  Yapı Kredi’nin bu ödülü ilk günden beri böylesine sahiplenmiş olmasının da  katkısı çok büyük.”
 
Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde bu yıl ”Muhsin Ertuğrul Özel  Ödülü”ne Erol Keskin, ”Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü”ne Yiğit Sertdemir,  ”Yapı Kredi Özel Ödülü”ne ise Adalet Ağaoğlu layık görüldü.
 
         
Adaylar
         
Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin bu yılki adayları da şöyle: Yılın En Başarılı Prodüksiyonu: Çehov Makinası - İstanbul Devlet 
 Tiyatrosu, Oyun - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Sessizlik -  İstanbul Devlet Tiyatrosu.
 
Yılın En Başarılı Yönetmeni: Mehmet Birkiye - Sessizlik - İstanbul Devlet  Tiyatrosu, Müge Gürman - Çehov Makinesi - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Şahika  Tekand - Oyun - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları.
 
Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Öner Erkan - Babamın Cesetleri - Krek,  Engin Hepileri – Oda ve Adam - 0090, Yiğit Sertdemir - Gerçek Hayattan  Alınmıştır - Altıdan Sonra Tiyatro.
 
 Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Funda Eryiğit - Sessizlik - İstanbul  Devlet Tiyatrosu, Tomris İncer - Gerçek Hayattan Alınmıştır - Altıdan Sonra  Tiyatro, Sumru Yavrucuk - Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi - Altıdan Sonra  Yapım.
 
Yılın En Başarılı Komedi/Müzikal Erkek Oyuncusu: Bekir Aksoy - Sanat -  Tiyatro Gerçek, Tolga Evren - Çirkin - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Murat  Garipağaoğlu - Zengin Mutfağı - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir  Tiyatroları.
 
Yılın En Başarılı Komedi/Müzikal Kadın Oyuncusu: Ayşe Selen - Biz  Küçükken Babamla Oyunlar Oynardık - Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, Selen  Uçer - Kuçu Kuçu - Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu, Pınar Yıldırım - Kırmızı  Yorgunları - Emek Sahnesi.
 
Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu: Süleyman Atanısev - Sessizlik  - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Şerif Erol - Babamın Cesetleri -Krek, Levend Öktem  - Çehov Makinası - İstanbul Devlet Tiyatrosu.
 
 Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu: Gözde Çetiner - Çehov Makinesi  - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Defne Kayalar - Babamın Cesetleri - Krek, Selin  Sevdar - Ah Smyrna’m, Güzel İzmirim - Tiyatro Pera.
 
Yılın En Başarılı Komedi/Müzikal Yardımcı Erkek Oyuncusu: Rüzgar Aksoy -  Sanat - Tiyatro Gerçek, Bahtiyar Engin - Bezirgan - İstanbul Halk Tiyatrosu,  Şamil Kafkas - Çirkin - İstanbul Devlet Tiyatrosu.
 
Yılın En Başarılı Komedi/Müzikal Yardımcı Kadın Oyuncusu: Pınar Çağlar  Gençtürk - Yalnızlar Kulübü - İkincikat, Suna Keskin - Aşka 103 Adım - Tiyatro  Kare, Aysel Yıldırım - Karşılaşmalar - Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu.
 
Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı: Sami Berat Marçalı - Yalnızlar  Kulübü: İkincikat - Yazar/Yönetmen/Dekor/Işık Uğrak Yeri: Craft Tiyatro -  Yönetmen Disosya: İkincikat - Yönetmen, Mirza Metin - Nerde Kalmıştık: Bulut  Tiyatro - Yönetmen Antigone 2013: Destar Tiyatro - Oyuncu, Cem Uslu - Parti: Ekip  Tiyatro - Yazar/Yönetmen/Oyuncu Nerde Kalmıştık: Bulut Tiyatro - Oyuncu.
 
 Yılın En Başarılı Sahne Tasarımcısı: Yiğit Sertdemir - Katilcilik -  Altıdan Sonra Tiyatro, Esat Tekand - Oyun - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir  Tiyatroları, Efter Tunç - Sessizlik - İstanbul Devlet Tiyatrosu.
 
Yılın En Başarılı Giysi Tasarımcısı: Şirin Dağtekin Yenen - Çehov  Makinası - İstanbul Devlet Tiyatrosu, Selda Durna, Banu Açıkdeniz, Duygu  Dalyanoğlu - Karşılaşmalar - Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, Duygu Türkekul  - Vişne Bahçesi - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları.
 
Yılın En Başarılı Sahne Müziği: Çağrı Beklen - Sessizlik - İstanbul  Devlet Tiyatrosu, Tolga Çebi - Antonius ile Kleopatra-Oyun Atölyesi, Çiğdem Erken  - Zengin Mutfağı - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları.
 
Yılın En Başarılı Işık Tasarımcısı: Önder Arık - Sessizlik - İstanbul  Devlet Tiyatrosu, Şahika Tekand - Oyun - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir  Tiyatroları, Akın Yılmaz - Çehov Makinası - İstanbul Devlet Tiyatrosu.