Cumartesi

13.04.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 13.04.2013-2:30

“200 yıl önce yaşamış gibi...”

Albümünüzde 1800’lere, 1900’lere ait fotoğraflarınızın olmasını istiyorsanız Retrografi yardımcı olabilir. Fotoğrafçı Duygu Özlem Özdemir, özel elbiseler diktirip ekibiyle evinize geliyor, sizi geçmişe götürüyor

Sitene Ekle

ULAŞ GÜRŞAT ulas.gursat@milliyet.com.tr

Eski, özellikle de 18’inci ya da 19’uncu yüzyıllarda çekilen fotoğraflara ilgi duyan Duygu Özlem Özdemir, bu merakını işe dönüştürdü. Retrografi.com üzerinden hizmet veren Özdemir, isteyenlerin evlerine gidip onları geçmişe götürüyor, 1900’ler Edward, 1800 Victoria ve 1920’lerin Çarliston dönemini yansıtan fotoğraflar çekiyor.

 Bu iş nereden aklınıza geldi?

Eski dönemlere çok ilgi duyuyorum. Geçmişe ait kostümler ve fotoğraflar ilgimi çekiyor. Julia Margaret Cameron’ın fotoğrafları ve eski İngiliz stüdyo fotoğrafları beni çok etkiledi. Bu işe yönelmemde huzurla bir iş yapacak olmak rol oynamış olabilir. Bu dönemde bir kol mesafesinde fotoğraflar çekip sosyal medyaya koyuyoruz. Özenli bir şekilde kıyafetler giyip makyaj yaparak fotoğraf çektirmek kalmadı.

“Peçe olduğu için Osmanlı dönemi fotoğrafları yok”

Hangi dönemlerin fotoğraflarını çekiyorusunuz?

1900 Edward, 1800 Victoria ve 1920’lerin Çarliston dönemini çekiyoruz. İlk fotoğraf 1800’lerde ortaya çıktı.
O fotoğraflardaki duygu çok garip geliyor. Bir de pozlar ve kostümler
beni etkiliyor sanırım.

 Neden başka dönemler yok. Mesela bir Osmanlı dönemi?

Osmanlılar döneminde fes, sarık ve peçe vardı. Ben fotoğraflarda kişinin mimiğini de görmek istiyorum. O yüzden peçesiz olursa daha iyi olur diye düşündüm. Dönemleri sınırlamalıydım çünkü çok ayrıntılı bir çalışma yapılıyor. Fotoğrafları çekiyorum ama daha öncesinde terziyle kostümleri oluşturuyoruz. 40’lar, 50’ler de çok hoş, belki ileride o dönemi de çalışabiliriz.

 Müşterileriniz kimler?

O dönemlere meraklı kişiler. Şu an bir stüdyomuz yok. Ben de mobil bir stüdyo oluşturmaya çalışıyorum. Kişinin evinde bir stüdyo oluşturuyorum. Döneme ilgi duyanların yanı sıra hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenler de oluyor.

 Kaç kişi çalışıyorsunuz?

Ben dahil dört kişi. Ben, bir makyöz, bir kuaför ve onun asistanı...

 Nasıl bir hazırlık süreci oluyor?

Öncelikle kişi döneme karar veriyor ve bana söylüyor. Yaklaşık bir 10 gün içinde terzimle konuşup kostüme karar veriyoruz. Kişinin ölçülerini alıyoruz. Yakın zamanda çekilmiş iki fotoğrafını istiyoruz. O dönemleri yansıtmak için çok araştırma yapıyorum. Kitaplar ve internetten fotoğraflara bakıyorum. Kendimizden de bir şeyler katıyoruz. Bir dönem saçı seçiyorum ama ona da bir şey katıyoruz. Taklit olmaması için çalışıyorum. Dijital çekim yapıyoruz. Tek bir ışık ve bir fon kullanıyoruz. Daha sonra fotoğraf bilgisayarda işlemden geçiyor. Sadece eskiye yönelik efektler veriyoruz. Kıyafetleri vermiyoruz onları kiralıyorlar. İleride bir stüdyo açacağım için kıyafetleri biriktiriyorum.

Duygu Özlem Özdemir müşterilerinin evinde mini bir stüdyo kuruyor.

“O dönemin pozları gülerek verilmez”

“Çocuk ve bebek olamaz çünkü flaş kullanıyorum. Pozlar da çok önemli. Gülerek o pozu veremezsiniz çünkü 1800’lerde insanlar fotoğrafla yeni tanıştıkları için kameraya çok ciddi bakıyordu. Bu yüzden pozları da o döneme uyduruyoruz. Lunaparklarda kartonlar vardır. Kafanızı geçirirsiniz ve gülerek poz verirsiniz. Öyle olmasını istemiyorum. Tamamen o döneme girmelerini istiyorum. Müşteriler de çok hoşlanıyor bundan. O döneme ait müzikler çalınıyor. Kostümü giydikten sonra da o kişi hazır olmuş oluyor ve pozlar kendiliğinden veriliyor.”


Etiketler:
Bir yıl kaç gündür?
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.