Gündem
23.04.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 23.04.2014-2:30

‘3D alçı’da Türk imzası

Öğretim görevlisi Karaşahin, kırık tedavisinde çığır açacak bir tasarıma imza attı. Tasarımcı, 3 boyutlu yazıcı ile üretilen kişiye özel tasarımı ile yurtdışından ödül kazandı.

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İzmir Ekonomi Üniversitesi öğretim görevlisi Deniz Karaşahin, kırık tedavisinde çığır açacak bir tasarıma imza attı.
28 yaşındaki Karaşahin, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile üretilen kişiye özel alçı tasarımı ile prestijli Golden A’Design Award adlı yarışmada elde ettiği başarısı ile dünya basınında ilgisini çekti.
Günde 20 dakika yeterli
İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesü Endüstriyel Tasarım bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan Karaşahin’in ürettiği ‘Osteoid Medical Cast’ adlı alçı tasarımı, ‘3D baskı formları ve ürün tasarımları’ kategorisinde ödül aldı. Kırık tedavilerinde kullanılmak üzere hazırlanan alçının üzerinde bulunan delikler kişinin yaşadığı kaşıntı ve kötü koku gibi sorunları engelleme amacı taşıyor.
Düşük yoğunluklu ultrason teknolojisi (LIPUS) adı verilen teknolojiye de sahip olan alçı bu şekilde kırıkların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor. LIPUS cihazını günde 20 dakika takmak yeterli oluyor.
Karaşahin, son teknoloji ile üretilen alçıyı 4 ayda tasarladı. Tasarımcı, alçının suyla temas edebildiğine de dikkat çekiyor.


Etiketler: İzmir
Bilgi YarışmasıBurçlar arasında "En duygusal" olarak bilinen hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.