21.03.2017 02:30 | Son Güncelleme:
Çiğdem Yılmaz | İstanbul

‘6 ay ömrün kaldı’ dediler yıkılmadı

Meme kanserine yakalanan makyöz Göknur Damat, doktorun ‘6 aylık ömrün var’ sözlerine inat ayakta durdu. 1.5 yıldır hastalıkla savaşan ve bu sürede 2 stüdyo açan genç kadın, üçüncü stüdyoyu Dubai’de açacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Esnaf Buluşması’nda ticari başarısını örnek gösterdiği kanser hastası Göknur Damat, doktorun; ‘6 ay ömrün kaldı’ sözünün ardından kendini işe vermiş. Makyözlük yaparken makyaj stüdyosu açan Damat, şimdi 3. şubesini Dubai’de açmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan haftasonu İstanbul’da esnaflara seslendiği konuşmasında, Tekirdağlı Göknur Damat’ı örnek göstererek, “Göknur kardeşimiz kanser illetine yakalanınca KOSGEB’ten aldığı destekle kendi işini kuruyor ve o moralle hastalığı yeniyor” demişti. Henüz 30 yaşında kanser teşhisi konulan ve 1.5 yıldır kanserle savaşan genç kadın Milliyet’e konuştu.

Tekirdağ’da yaşayan ve 13 yıldır makyözlük yapan Göknur Damat(32) hastalık sonrası yaşadığı süreci şöyle anlattı:

‘Kemoterapiden işe’

“1.5 yıl önce bir gün meme kanseri olduğumu öğrendim. Hiç beklemediğim bir şeydi. Tedavi sürecine başladığımda doktorlarım bana ‘6 aylık ömrün kaldı’ dedi ve bunu çok normalmiş gibi direkt yüzüme söylediler. Bunu duyduktan sonra kafamı dağıtacak birşeylerle meşgul olmayı tercih ettim. En sevdiğim işi yani makyözlüğü yapmaya devam ettim. Yataklara yatıp, ‘Hastayım’ ya da ‘Öleceğim’ diye hiç düşünmedim. Tek düşüncem 6 aylık sürenin çok kısa olduğu ve onca hayali bu kısa süreye nasıl sığdıracağımdı. Anne olmayı çok istiyordum ama buna vaktim yoktu. Bu süre içinde hangi hayali gerçekleştirim düşüncesiyle, makyözlüğü kendi dükkanımda yapmaya karar verdim. Gidip hemen KOSGEB’e başvurdum ve kendi dükkânımı açtım. İşimi o kadar severek yapıyordum ki kemoterapiten çıkar çıkmaz iş yerine gidip işimi yapmaya devam ettim. Hastalığım aklıma bile gelmiyordu. Hatta hastalığımdan çoğu insanın haberi bile yoktu.”

İlk stüdyoyu Tekirdağ’a açtıktan kısa bir süre sonra ikinci şubesini de İstanbul Bakırköy’e açan Damat, şunları söyledi: “Yaşadığım süreç kolay değildi. Hastalığımdan tam anlamıyla kurtulmuş değilim zaten. Kanser farklı bir şey. Oturup kanserle mücadele edemezsiniz.”

‘Kanserliye ücretsiz’

“Oturursanız acı çekip, hastalığınızı düşünmekten başka bir şey yapmazsınız. Ben bunların hiç birini yapmadım. İşimi daha iyi nasıl yaparım dedim ve kısa sürede ikinci şubemi de açtım. Mayısta Dubai’ye bir seyahatim olacak. Anlaşırsak üçüncü şubeyi Dubai’ye açacağız. İstanbul ve Tekirdağ’daki şubelerimizde kanser hastalarının güzellik bakımını ücretsiz yapıyoruz.”

‘Üretici olun hayata atılın’

“Amacım hiçbir zaman hırslı olup, çok para kazanmak olmadı” diyen Göknur Damat, “İşimde ilerliyorum şubeler açıyorum ve büyümeye devam ediyorum. Bunları yaparken de hiç bir zaman hastalığımı ajite etmedim. Kimse bilmiyordu benim kanser olduğumu makyajla falan kapatıyorum. Biz bir savaş veriyoruz hayata karşı, hatta benim savaşım sadece hayata karşı değil, bu savaşı bir de hastalığıma karşı veriyorum. Sanırım verdiğim bu iki savaşın da yeneni ben olacağım. Buradan kadınlara sesleniyorum. Artık günlere gitmeyi bırakın. Zaman ayaklanma zamanıdır. Üretici olsunlar, hayata atılsınlar. Ben hasta halimle bunu yaptıysam, herkes bunu başarabilir yeter ki istesinler” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0