18.06.2017 21:49 | Son Güncelleme:
AA

ABD, Suriye ordusunun uçağını düşürdü

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, Suriye  rejimine ait bir SU-22 savaş uçağının, Tabka ilçesinin güneyinde PYD/PKK’nın  öncülük ettiği Suriye Demokratik Güçlerini (SDG) vurması üzerine ABD F/A 18 Super  Hornet uçakları tarafından yerel saatle 18.43’te düşürüldüğünü duyurdu.

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonundan yapılan yazılı  açıklamada, yerel saatle 16.30’da Suriye rejimi yanlısı grupların, Tabka  ilçesinin güneyinde SDG’nin elinde bulunan Cedin köyüne yönelik saldırı  başlattığı ve birçok SDG mensubunu yaraladığı kaydedildi.

Koalisyonun söz konusu ilk saldırıyı alçak uçuş yaparak durdurduğu  ifade edilen açıklamada “Rejim yanlısı kuvvetlerin saldırısından sonra koalisyon  tansiyonu düşürmek ve ateşi durdurmak üzere ayrışma için kurulu olan kanal  üzerinden Rus yetkilileri ile temasa geçti.” denildi.

Açıklamada, “Saat 18.43’te bir Suriye SU-22 uçağı Tabka’nın güneyinde  bulunan SDG kuvvetlerinin çok yakınına bomba bıraktı ve angajman kuralları gereği  ve koalisyon ortaklarının kolektif güvenliği için ABD F/A 18E Super Hornet  uçakları tarafından derhal düşürüldü.” ifadesi kullanıldı.

Cedin köyünün Suriye rejimi ile SDG arasında kurulu olan doğu-batı  ayrışma bölgesinin iki kilometre kuzeyinde yer aldığı bildirilen açıklamada,  koalisyonun rejimle, Rus ve rejim yanlısı kuvvetlerle çatışmak istemediği ancak  koalisyonu ve ortaklarını korumak konusunda tereddüt etmeyeceği kaydedildi.

Koalisyonun bölgede DEAŞ ile mücadele etmek üzere Suriye’de bulunduğu  ifade edilen açıklamada “Rejim yanlısı kuvvetlerin Suriye’de DEAŞ’a karşı meşru  mücadele veren koalisyon destekli kuvvetlere karşı düşmanca niyetleri tolere  edilmeyecektir.” vurgusu yapıldı.

    

  

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0