Cumartesi

03.09.2010 - 01:00 | Son Güncelleme: 03.09.2010-19:24

“Abilerime sesleniyorum: Burası ilkokul mu?”

Başındaki bandı, renkli tişörtleri ve esprili konuşması ile dikkat çeken futbol yorumcusu Ali Ece tarzını eleştirenlere sesleniyor: “Tişörtle, kafada bantla program mı yapılır?’ diyen abilerime soruyorum: Burası ilkokul mu? Siyah önlük mü giyeceğiz?”

Sitene Ekle

Pelin Çini pelin.cini @ milliyet.com.tr

Onun esprili anlatımını, renkli bandanalarını ve sloganlı tişörtlerini bugüne kadar küçük bir kitle takip ediyordu. Ancak futbol yorumcusu Ali Ece bir ay önce Lig TV’de Haşmet Babaoğlu ile birlikte yapmaya başladığı “3 Korner 1 Penaltı” isimli
spor programıyla sezonun en çok konuşulan spor yorumcularından biri olmaya aday.
Ece bir koltuğa birden fazla karpuz sığdıranlardan. Futbol yorumculuğu dışında FourFourTwo Dergisi’nin yazı işleri müdürlüğü, Akşam gazetesinde köşe yazarlığı, Lig Radyo’da radyo programcılığı ve Dinar Bandosu adındaki müzik grubunun gitaristliğini de yapıyor. “Ayın En Güzel Hali” ve “12 Azizeye 12 Ağıt”  adında iki de romanı var.
Onu Göztepe’deki evinde ziyaret ettik. Kitap, gitar, Beşiktaş bayrağı ve posterleriyle dolu odasında  George Best sevgisini, Beşiktaş ve Liverpool aşklarını ve yeni TV programını konuştuk.


 “Küçükken kekemeydim, sonradan açıldım. Konuşurken kendimi kaptırıp fazla uzatmam da bu yüzden” demişsiniz.
Kekemeydim çünkü çocukluğum 12 Eylül dönemine denk geldi. Gazetelerde asılan, işkence gören insanlarla ilgili haberler okuyarak, duyarak büyüyünce illa bir yerin sakatlanıyor. Esasında bu hikaye epey acıklıdır. Kekelediğim için yazı yazmayı erken öğrenmek zorunda kaldım. Annemle, babamla, okulda arkadaşlarımla, minibüste şoförle yazı yoluyla anlaşırdım. Babamın dahi arada sırada sıkıldığını hissederdim ama dedem sabırla dinlerdi. Kekemeliği de müzik dinleyerek, gitar çalarak, şarkı söyleyerek yendim. 

Mahallede arkadaşlarınızla futbol oynar mıydınız?
Dedem apartmanın arkasına minik toprak bir saha yaptırmıştı. Fena değildim, hâlâ haftada iki gece halı saha maçı yapıyorum. 

Televiyonda futbol yorumculuğa nasıl başladınız?
Yapı Kredi Yayınları’nda editörlük yapıyordum. 2002 Dünya Kupası için “Top Bir Dünyadır” diye bir sergi düzenledik. Ardından Alkım Yayınları’nın çıkardığı
F dergisinde yazmaya başladım. 2008’de Star’da bir programa konuk olarak çağrılmıştım, beğenilince de Mehmet Ayan’larla Sky Türk’teki “Total Futbol” programına başladık.

Diğer yorumculardan farklı bir tarzınız var...
Evet ama “Tişörtle, kafada bantla program mı yapılır?” diyorlar. O abilerime sesleniyorum. Burası ilkokul mu? Siyah önlükle mi sunacağız? Ayrıca giydiklerim futbolla alakalı kıyafetler. Üzerimde ya Cantona’nın ya da George Best’in tişörtü olur. 

Programda birini çok sert eleştirdiniz diyelim. Karşılaşınca ne yapıyorsunuz?Tavrıma devam ediyorum. Programda atıp tutup yüzüne “Naber abi?” demiyorum. Hani diyorlar ya tişörtle çıkıyor, bant takıyor, ciddi değil diye. Bence esas ciddiyet bu. Zaten Türkiye’de çoğu yorumcu gündemde kalmak, reyting almak için konuşuyor. Adam kalkıp Beşiktaşlı Bobo için “Penaltıyı kaçırdı çünkü Fenerli Alex’in arkadaşı” diyor. Böyle bir yorum olabilir mi?   

Siz fanatik Beşiktaşlısınız...
Dedem de, onun babası da Beşiktaşlıymış. Dedem Kars’tan İstanbul’a geldiğinde okul forması parasıyla maçlara gider, bayrak mayrak alırmış. Fanatiklik meelesine gelince... Tabii ki fanatiğim, takımımı da her şekilde desteklerim. Hiçbir maçı kaçırmam. Daha geçenlerde tribünden yuvarlandım.

Siz ayrıca Liverpool taraftarısınız da...
Liverpool bir ruhtur. Taraftarı ile arasında bambaşka bir ilişki vardır. Bunun nedeni de tabii ki Beatles. Hem “You’ll Never Walk Alone” şarkısını duyunca duygulanmamak mümkün mü? 


“George Best’i anti-David Beckham olduğu için seviyorum”
George Best’i bu kadar çok sevmemin nedeni basit: Adam tam bir anti-David Beckham! “Paramın çoğunu kadınlara ve içkiye harcadım. Gerisini de çarçur ettim” diyecek kadar dürüsttü. Ayrıca etkileyici bir başarı öyküsüne de sahip. İrlanda Belfast’ta mayınların arasında sokaklarda top oynayarak bu noktaya gelmiş. George Best benim için bir olmazsa olmazdır, klasiktir. Beethoven’ın 9. Senfoni’si gibi!


“Rijkaard gidecek haberleri sevgilimin uykusunu kaçırıyor”
Hiçbir zaman çok çapkın bir adam olmadım. Zaten hayatımın büyük bir bölümünde konuşamıyordum yahu! Şu anda da mutlu bir beraberliğim var. Kız arkadaşım da futbolla fazlasıyla ilgili biri. Sıkı Galatasaray taraftarı.”Rijkaard Galatasaray’dan gidecekmiş” diye haberler çıkınca uykusu kaçıyor.


“200 bandanamı Twitter’dan dağıttım ”
“Brezilyalı futbolcu Socrates’e de hayranım. Başımdaki bandananın nedeni o. Aynısını takıyordu. Bir aralar 200’e yakın bandana biriktirmiştim ama insanlar isteyince Twitter üzerinden tek tek dağıttım. Şu an elimde birkaç tane kaldı, hediye oldukları için sakladım.”


Etiketler: Yapı Kredi
Red Kit'in maceralarında önemli yeri olan ünlü haydut çetesinin adı nedir?
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.