21.02.2010 00:58 | Son Güncelleme:

‘AÇILIMA OMUZ VERİN’

Başbakan Erdoğan, demokratik açılımı anlatmak için bir araya geldiği sanatçılardan, açılım konusunda bir adım öne çıkmalarını ve “omuz vermelerini” istedi

‘AÇILIMA OMUZ VERİN’

Sizin şarkılarınız sağır duvarları aşacak güce sahip
Sanatçıların türkü ve şarkılarıyla mesaj veren Erdoğan şöyle konuştu: “Sanatçılarımız, engin yürekleriyle ülkemizin meselelerine el atsınlar, elini taşın altına koysunlar. Zira sizin türkü ve şarkılarınız, sağır duvarları aşacak güce sahiptir”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratik açılım kapsamında dün Beşiktaş’taki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bir araya geldiği sanatçılara açılımı anlatarak, destek istedi. Erdoğan, “Sanatınızla, sanatçı duyarlılığınızla değişim hareketine omuz vermenizi sizlerden bilhassa rica ediyorum. Siz olmazsanız, sizin duyarlılığınız olmazsa, sizin öncü rolünüz olmazsa süreç eksik kalır” dedi ve şöyle devam etti:
“Gönüller arasında köprü kuracak, gönül dilini hayatımıza öncü kılacak olan sizlersiniz. Sürece her türlü katkıyı sağlayacağınıza yürekten inanıyorum. Türkiye’nin kanayan yarasını tedavi etmede tüm hassasiyetinizle sorumluluk alacağınıza yürekten inanıyorum.” 
Konuşmasında sık sık şiir ve şarkılardan da dörtlükler okuyan Erdoğan, sanatçılardan açılım konusunda ellerini taşın altına koymalarını isteyerek, “Zira sizin türkü ve şarkılarınız, sağır duvarları aşacak güce sahiptir. Sizin ezgileriniz, kalplere, gönüllere ulaşabilecek yeteneğe sahiptir. Sizin samimi çığlığınız, içten gelen haykırışınız, buzulları eritecek, Ferhat gibi dağları delerek Şirin’e ulaşacak etkiye sahiptir. Sizin dudaklarınızdan ve kalplerinizden çıkan o sıcacık ezgiler, taşlaşmış yüreklere, duygusuz bedenlere, susuz kalmış çöllere nüfuz edebilecek kudrete sahiptir” dedi.

‘Neşet Ertaş ve Şivan Perver birbirini anlar’
Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bazı insanlar birbirine karşı sağır kesilmiş olabilir. Kitleler, birbirlerine ön yargılarla yüklenmiş olabilir, etnik kökenler, değerler, inançlar arasına yapay bariyerler inşa edilmiş olabilir. Bir kısım siyasetçiler, ikbal kaygısı içinde duyarlılıklarını yitirmiş olabilir ama ben inanıyorum ki ne kurşun sesleri ne de politik nutuklar, sizin ezgilerinizi bastırmaya ve onlara sınır çizmeye yetecektir. Tarih boyunca da yetmemiştir.
Ben birbirlerini tanımasalar, belki hiç karşılaşmamış olsalar da Neşat Ertaş’ın Şivan Perver’i, Şivan Perver’in de Neşat Ertaş’ı çok iyi anladığına inanıyorum. Çünkü her ikisi de yürekleriyle, gönülleriyle konuşuyorlar. Bir annenin acısını en iyi anlayacak olan sizlersiniz. Her nerede olursa olsun vurulup yere düşen bir gencin sızısını annesiyle aynı anda yüreğinde duyacak olan sizlersiniz. Bugüne kadar ezgilerinizle kardeşliğimizi pekiştirdiniz, şimdi de yüreğinizi ortaya koyarak bu ülkenin daha aydınlık yarınlara kavuşmasını sağlayacak olan yine sizlersiniz.”

‘Korkmuyor ve çekinmiyoruz’
“Biz demokrasiden ve demokratikleşmeden asla korkmuyor, asla çekinmiyoruz. Bunun bedelini ödemeye de hazırız” diyen Erdoğan, sürecin zor bir süreç olduğunu hatırlatarak, “Ön yargıları kırmak zorundayız. Kalıpları, sınırları zorlamak, katmerlenmiş husumetleri ortadan kaldırmak zorundayız” dedi.
Türkiye’de umutların yeniden yeşerdiğini, kardeşlik hukukunun yeniden güç bulduğunu anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:
“Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlüler, yakınları ile ana dilinde konuşamıyordu. Bunu ortadan kaldırdık. Yani benim Kürt kökenli vatandaşım, annesi evladıyla evladı annesiyle bu tür konuşma hakkına sahip değildi ama şimdi konuşuyor.
Radyo ve televizyonlarda farklı dil ve lehçelerde yayın yapma hakkı yoktu, bu hakkı getirdik. Ne oldu, kıyamet koptu mu? Kendisini anlatmak istese bile anlatamıyordu ama şimdi anlatıyor. Orayı da anlıyor. Şu anda üniversitelerde farklı dil ve lehçelerde enstitü kurulması, akademik araştırma yapılması, seçmeli derslerin konulması mümkün hale geldi.” 

Polise taş atan çocuklar meselesi
Polise taş ve molotof atan çocuklara da değinen Erdoğan, “Vicdansızca istismar edilen ve eylemlerde öne sürülen bu çocukları, çocuk mahkemelerine sevk etmek için Meclis’te yeni bir yasa tasarısını tartışacağız ve onu da bir an önce çıkaracağız” dedi.
ŞAKİR AYDIN İstanbul

Seda Sayan ve İbrahim Tatlıses

 


Sanatçılar ve Başbakan Erdoğan Beşiktaş’taki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde kahvaltıda bir araya geldi...

 

Şarkılarla mesaj verdi
Başbakan Erdoğan, toplantıda bulunan veya bulunmayan her sanatçının bu ülkenin her karış toprağında sevildiklerini, dinlenildiklerini ve gönüllerde taht kurduklarını bildiğini ifade ederek, sanatçılara şöyle seslendi:
“Hepimiz topraktan bir canız. Yunus Emre’nin en güzel şekilde ifade ettiği gibi ‘Yaradılanı, yaradandan ötürü seviyoruz’. Bu ülkede yediden yetmişe herkes Orhan Gencebay’ın unutulmaz şarkılarıyla büyüdü. Biz de büyüdük. Onun belleğimize nakşolunan şu dizeleri aslında meseleyi izah etmeye yetmiyor mu? ‘Bu toprakların sinesinde insan denilen bir canım/Hem düşünür hem severim/Budur taştan farklı yanım/Her maddenin zerresini bedenimde taşıyorsam/Ben ne bir taş, ne bir ağaç, insanlığımla insanım’. ‘Hor görme’ diyor üstat. ‘Hatasız kul olmaz’ diyor.”
Başbakan Erdoğan, toplantıya katılan tüm sanatçıların benzer şekilde unutulamayacak dizelerle bu toprakların aşkını, sevdasını anlattığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Mahzun Kırmızıgül ‘Hepimiz kardeşiz, bu öfke ne diye?/Yaşamak dururken bu kavga ne diye?’ sorusunu sorarken, Müslüm Gürses ‘Sev bütün insanları/Say bütün insanları/Kin gütme unut gitsin geçmişte olanları’ diyor. Mazhar-Fuat-Özkan’dan dinlediğimiz ‘Nasıl da paylaşıyor insan, nasıl da birmiş meğer hasretler, nasıl da mecburmuşuz sabretmeye, sevmeye ve öğrenmeye’ dizeleri kulaklarımızdan silinmezken, Sertab Erener’in söylediği ‘Hadi yüreğim ha gayret’ dizeleri umutları artırıyor. Uğur Işılak’ın ‘Hadi Anadolu/Yol kardeşlik yolu/Şahlansın ne varsa Edirne’den Kars’a’ derken, Arif Sağ’ın sazıyla dile getirdiği şu dizeler adeta bu toprakların özünü de yansıtıyor: ‘İkilik kinini içinden atıp/Özde ben bir olmaya geldim/Taht kuralı ariflerin gönlüne/Sözde ben bir insan olmaya geldim/Serimi meydana koymaya geldim’.
Bu kadar güzel şarkıları, türküleri, bu kadar yürekli sanatçıları bulunan bir ülkede insanın insana farklı bir gözle bakabilmesi mümkün mü? İnsanları sınıflara ayırmak, kategorize etmek, rengiyle, diliyle, inancıyla, etnik kökeniyle farklılaştırmak bizim kültür medeniyetimize sığar mı?
Doğuştan kazanılmış en insani hakları kısmak, kısıtlamak, yok saymak, şarkılarını yasaklamak, türkülerini sansürlemek, sanatçıları eserlerinden, düşüncelerinden dolayı mahkum etmek, demokrasi ve insan haklarıyla örtüşür mü?”

 

 

Kimin hangi şarkı sözünden bahsetti
Başbakan Erdoğan, ‘açılım’ hakkındaki düşüncelerini almak için sanatçılarla bir araya geldi. Erdoğan toplantıda yaptığı konuşmasını şarkı sözleriyle süsledi. İşte Erdoğan’ın kullandığı şarkı sözleri ve bu şarkıları söyleyen   sanatçılar:
“Ben topraktan bir canım”(Orhan Gencebay)
“Hor görme Garibi”   (Orhan Gencebay)
“Hatasız kul olmaz”   (Orhan Gencebay)
“Hepimiz kardeşiz” (Mahsun Kırmızıgül)
‘Evlat” (Müslüm Gürses)
“Tam ortasındayım” (Mazhar-Fuat-Özkan)
“Hadi yüreğim ha gayret” (Sertab Erener)
“Haydi Anadolu” (Uğur Işılak)
“Sözde Ben Bir İnsan Olmaya Geldim” (Arif Sağ)
“Yaradılanı, yaradandan ötürü seviyoruz”
(Yunus Emre)


Kurtoğlu’nun oğlunun nikâh şahitliğini yapmıştı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplantıya katılan sanatçılardan Cengiz Kurtoğlu’nun oğlu Aydın Kurtoğlu’nun düğününe katılarak nikâh şahitliği yapmıştı. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 26 Aralık 2008’de Grand Cevahir Otel’de düzenlenen Aydın Kurtoğlu ile Sinem Genç’in düğün törenine katılmak için Ankara’dan İstanbul’a uçakla gelmiş, nikâh şahitliği yaptıktan sonra aynı gece Ankara’ya dönmüştü. 

 


Kayahan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Başbakan?Erdoğan’la da konuştu.

Gencebay: Biz tarafız  ama halktan tarafız
Demokratik açılım konusunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan dinleyen sanatçılar, ülkede akan kanın durması için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi. Toplantının çok olumlu geçtiğini belirten sanatçılar, açılım konusundaki görüşlerinin yanı sıra sektörün sorunları hakkındaki görüşlerini de Erdoğan’a aktardı.
Beşiktaş’taki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde Erdoğan ile bir araya gelen sanatçılar, açılımı bu kez birinci ağızdan dinlediler. Açılım konusundaki görüşlerini de hükümet kanadına aktaran sanatçılar, ülkede akan kanın durması için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını dile getirdiler.
Toplantı girişinde, “Bu açılımın içini görmek istiyorum. Bu açılımın bir hükümet projesi değil, devlet projesi olduğunu söylüyorlar. Devletin ilk defa sanatçılarla bir meseleyi paylaşıyor olması enteresan ve sevindirici. Sanat penceresinden de görmek istiyorlar anladığım kadarıyla” diyen Arif Sağ, çıkışta ise, şunları söyledi:
“Devlet, sanatçılara ülkenin sorunlarını sordu. Aldığım izlenim bu. Sorunun çözümü için umudumuz devam ediyor. Olur mu olmaz mı bilemem. Ben toplantıda ayrıca TEKEL işçilerinin sorunlarını da gündeme getirdim.”
Toplantıya elinde “Çocuklar için Adalet çağrıları” isimli bir dosyayla gelen Rojin, dosyayı bizzat Erdoğan’a teslim ettiğini söyledi.
Erdoğan’ın çocuklarla ilgili söylediklerini olumlu bulduğunu anlatan Rojin, ergenlik yaşındaki çocukların hapiste olmasının yüreğini sızlattığını söyledi. Toplantının da çok olumlu geçtiğini anlatan Rojin, “Bu savaşın bize maliyeti çok büyük. Biz artık bu kanın durmasından yanayız” dedi.

İşte sanatçıların görüşleri
Orhan Gencebay: “Toplantıda herkes kendi samimi fikirlerini ortaya koydu. Bu ülke hepimizin. Sanatçılar olarak özellikle bu tür konularda son derece duyarlıyız. Sanat siyaset üstüdür. Biz tarafız ama halktan tarafız. İnsan olmanın birinci gereği insan haklarına saygılı olmaktır.”
Erol Evgin: “Toplantıda sanatçılar demokratik açılım ve terör konusunda görüşlerini dile getirdi. Çok yararlı bir toplantı oldu. Başbakan bizden açılım konusunda bir adım daha öne çıkmamızı istedi. Ben, bir sanatçı olarak Türkiye’de her şeyin uygar bir platformda konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye, 30 yıldır çok acı çekti. Buna ilişkin çarelerin üretilmesi ve bu acıların artık son bulması lazım.”
Funda Arar: “Toplantıda tüm sanatçılar da kendi görüşlerini dile getirdi. Ülkemizde akan bu kanın durmasını hepimiz istiyoruz. Ayrıca toplantıda telif ve korsan konuları ile sektörün sorunlar hakkındaki düşünceler de dile getirildi.”
Safiye Soyman: “Artık şehit cenazelerini görmek istemediğimizi söyledik. Biz bu işin artık hallolmasını istiyoruz. Başbakan hepimizi tek tek dinledi.”
Sinan Özen: “Başbakan, demokratik açılım konusunda sanatçılardan gerek şarkılarıyla gerek ifadeleriyle destek olmalarını istedi. Biz, demokratik açılım konusunda sanatçılar olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız.”
Hakan Peker: “Bu konuda biz sanatçılar olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Ama bir taraftan şehit cenazeleri gelirken, bir tarftan da ‘Hadi açılım yapalım’ demek mümkün değil. Önce devletin ve hükümetin bunu kendi içinde halletmesi gerekir.”
Zekai Tunca: “Diyarbakır’da, Elazığ’da evlerinde kaldığım Kürt dostlarım vardır, akraba gibi olduğum, o günleri özlüyorum. O barışı ve o beraberliği sağlamak için ne gerekiyorsa ben de yanındayım. Başbakan’ın sanatçılarla bir araya gelmesi çok olumlu.”
Fatih Kısaparmak: “Asıl görüş alınması gereken merci halkımızdır. Bu denli hassas bir konuda halkın görüşüne başvurulmalı, referandum yapılmalıdır.”
Nükhet Duru: “Yeniliklere açık, hoşgörülü bir ülke konumuna gelme seferberliğine destek teklifinin bütün sanatçı arkadaşlarımızı memnun ettiğini gözlemledim ve umut doldum. Her kesimden vatandaşın eşit hizmet alabildiği, savaşın ve akan kanın durduğu, sanatçı duyarlılığı ve sorumluluğuyla demokratik açılıma destek veriyorum. Adaletli ve annelerin feryat etmediği bir vatan diliyorum.”
Nilüfer: “Başbakan’ın demokratik açılım konusunda neler söyleyeceğini merak ediyordum. Katıldım, konuşmasını dinledim ve bilgilendim.”
ŞAKİR AYDIN İstanbul

‘Akan kan dursun’
Açılım konusundaki görüşlerini de hükümet kanadına aktaran sanatçılar, ülkede akan kanın durması için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını dile getirdiler.


Başbakan?Erdoğan’ın toplantısında buluşan bazı sanatçılar hasret giderdi. Yavuz Bingöl, popçu Kenan Doğulu’ya sarıldı.

 

Katılanların tam listesi
İbrahim Tatlıses, Emel Sayın, Nuri Sesigüzel, Orhan Gencebay, Mustafa Sandal, Yavuz Bingöl, Arif Sağ, Neşet Ertaş, Davut Güloğlu, Kıraç, Kubat, Fatih Kısaparmak, Kenan Doğulu, Orhan Hakalmaz, Ferdi Tayfur, Funda Arar, İzzet Yıldızhan, Özdemir Erdoğan, Fuat Güner, Özkan Uğur, Alişan, Ferhat Göçer, Rojin, Aynur, Gülay, Hüseyin Turan, Murat Göğebakan, Mustafa Sağyaşar, Samsun Demir, Bülent Ersoy, Manga, Muazzez Ersoy, Feryal Öney, Teoman, Ali Rıza Binboğa, Safiye Soyman, Ahmet Koç, Garo Mafyan, Bülent Forta, Onur Akın, Nükhet Duru, Sinan Özen, Demir Demirkan, Demet Akalın, Zerrin Özer, Kayahan, Nilüfer, Sertab Erener, Işın Karaca, Bülent Ortaçgil, Seda Sayan, Bedia Akartürk, Emel Müftüoğlu, Nihat Doğan, Erol Evgin, Zekai Tunca, Cengiz Kurtoğlu, Hakan Peker, Ali Kocatepe, İskender Ulus, Cengiz Erdem, Şahin Özer.

 

Eski sevgililer ve küsler aynı masa etrafında 
-  Toplantıya Erdoğan’ın yanı sıra İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve toplantıyı organize eden Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de katıldı.
-  Toplantıya 62 sanatçı katıldı. Sanatçılar sabah 09.00’dan itibaren Beşiktaş’taki Başbakanlık Çalışma Ofisi’ne gelmeye başladı. İlk gelen Kibariye oldu. 09.15’te gelen Kibariye bir süre sonra toplantıya katılmadan ofisten ayrıldı. Toplantıdan ilk çıkan Nilüfer olurken, son çıkan ise Şahin Özer oldu. Ofise gelen sanatçılar tek tek isimleri kontrol edilerek içeri alındı. Bu arada ofise gelen sanatçılardan Murat Kekili, listede ismi olmadığı için içeri alınmadı.
-  Saat 09.55’te ofise gelen Erdoğan, toplantı salonu girişinde sanatçılarla tek tek tolaştı. Erdoğan’ın tokalaşırken sanatçıların ellerini iki elinin arasına alması dikkat çekti.
-  Sanatçılara toplantıda kahvaltı tabağı, su böreği, meyve suyu ve çay ikram edildi. Erdoğan toplantının ardınan sanatçılara, enstrümantal Türk klasik müziğinden örneklerin bulunduğu 5 CD’li bir albüm hediye etti.
-  4.5 saat süren toplantı nedeniyle Başbakan, 14.00’te katılması gereken Ataşehir’deki toplu açılış törenine gecikmeli katılabildi. Erdoğan, ofisten 14.30’da ayrıldı.
-  Toplantı sırasında Erdoğan, Romanların sorunlarına ilişkin konuşurken salondaki Alişan’ı işaret ederek, “Alişan devamlı aralarında biliyor, tanıyor” demesi dikkat çekti.
-  Toplantıda sanatçıların uzun uzun sektörün sorunlarından bahsedip, korsan ve telif hakları hakkında konuşması üzerine İbrahim Tatlıses devreye girerek, “Acil bir durum var. Eğer kanamalı bir hasta varsa, acile ilk önce o gider. Demokratik açılım en acil konudur” dedi.

Kürdistan TV izledi
-  Basına kapalı düzenlenen toplantıya sadece TRT ve Anadolu Ajansı alandı. Onlar da Erdoğan’ın konuşmasının ardından dışarı çıkartıldı. Basının büyük ilgi gösterdiği toplantıyı Erbil’de yayın yapan Kürdistan TV’de izledi. 
-  Açılım toplantısı bazı eski sevgilileri ve kavgalıları da bir araya getirdi. Seda Sayan ve eski sevgilisi Nihat Doğan, bir dönem davalık olan Kayahan ve Nilüfer ile küs oldukları bilinen İbrahim Tatlıses ve Demek Akalın da aynı masa etrafında yer aldı.
-  Toplantıya sanatçıların yoğun ilgisi nedeniyle ofis önünde adeta lüks ciplerin geçidi vardı. Sanatçılar siyah camlı Audi, Mercedes marka lüks cipleriyle gelirken, Bülent Ersoy taksiyle gelmeyi tercih etti. Ancak Ersoy, çıkışta lüks bir ciple ayrıldı.
-  Sanatçıların ofise gelişi sırasında kapı önünde ilginç görüntüler de yaşandı. Başbakanlık korumalarından bazıları sanatçılarla fotoğraf çektirdi. Bir koruma, arkadaşına verdiği cep telefonu aracılığıyla Erol Evgin ile fotoğraf çektirdi.
-  Toplantı sırasında Beşiktaş Meydanı’nda toplanın Barış İçin Sanat girişimi üyesi bir grup da, “Sessiz duruş performansı” sergiledi. Aralarında sanatçıların da bulunduğu grup yaptıkları açıklamada, içeride gerçekten barışın konuşulmasını, barışın dilinin egemen olmasını istediklerini söyledi.

Profesyonel olamadın mı?
-  Toplantıda 38 yaşına kadar askerliği tecil etme hakkı tanıyan yasadan yararlanmak istediği için 2. lig takımı Tepecikspor’dan aldığı futbol lisansı iptal edilen Alişan ile Başbakan arasında esprili bir sohbet geçti. Sohbette Başbakan’ın Alişan’a “Ne o profesyonel olamadın mı?” diye sorduğu, çarşamba günü İzmir’de birliğine teslim olacak olan Alişan’ın da “Olamadım Başbakan’ım, askere gidiyorum, artık bana haçlık verirsiniz” diye espri yaptığı öğrenildi.  
ŞAKİR AYDIN İstanbul

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0