'Ahlat Ağacı'nın kırdığı rekor yeterli mi?

Her yeni Nuri Bilge Ceylan filminin daha çok kişiyle buluşması son derece sevindirici bir gelişme. Evet, 'Uzak' ya da 'İklimler' gibi Nuri Bilge Ceylan'ın eski filmlerini daha çok seven kitle de çok. Ama son filmleri 'Kış Uykusu' ve 'Ahlat Ağacı' gibi birçok kişiye temas eden filmlerini beğenenler de çok. Ahlat Ağacı bugün itibariyle bir rekora imza attı...

'Ahlat Ağacı'nın kırdığı rekor yeterli mi?

3 bin kişiyle geçti

Nuri Bilge Ceylan'ın geçtiğimiz günlerde Cannes'da yarışan 'Ahlat Ağacı' filmi vizyona girdi. İlk 3 günde 46 bin kişi tarafından izlendi. Böylece Nuri Bilge Ceylan sinematografisinin açılış rekorunu kıran filmi olmuş oldu. Aralarında Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Hazar Ergüçlü, Bennu Yıldırımlar ve Serkan Keskin'in yer aldığı kalabalık bir oyuncu kadrosunu barındıran 'Ahlat Ağacı' böylelikle 'Kış Uykusu'nun rekorunu da kırmış oldu. Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen'li kadrosuyla 'Kış Uykusu' 43 bin kişi tarafından izlenmişti. 

Ayakta alkışlandı

Her ne kadar Cannes'dan ödülle dönmese de 'Ahlat Ağacı'nın beğeneni çok. Şu anda hala sinemalarda oynayan film, Cannes'daki yarışmada ödülle dönmedi belki ama 15 (yazıyla on beş) dakika boyunca Cannes'da ayakta alkışlandı. Ki bu da kocaman ama kocaman bir şey elbette. Dolayısıyla Nuri Bilge Ceylan gibi dünya çapında bir yönetmenimizin olması son derece sevindirici.

Ötesine gidilemez mi?

Keza 'Ahlat Ağacı'nın, yani Nuri Bilge Ceylan'ın son filminin de aynı zamanda usta yönetmenin en çok kişi tarafından izlenen filmi olması da bir hayli mutluluk verici. Peki bunun ötesine gidilemez mi sizce? Mesela bir sonraki Nuri Bilge Ceylan filmi ilk 3 günde 100 bin kişi tarafından izlenemez mi?

Sizce neden dünya beğeniyor?

Nuri Bilge Ceylan her şeyden önce bir yönetmen. Senaryosunu yazan bir yönetmen. Sinemasına da yönetmen sineması deniyor. Gişe kaygısı yok. Sanat filmi. "Aman çok sıkıcı" klişeleri artık geride kaldı. Az biraz artık "Şu adam ne çekiyor da dünya ayakta alkışlıyor?"a kafa yormak gerekiyor. 

"Bu da bir şey"

Dünyanın en önemli film festivallerinden birinde yıllardır ödülle dönen, ödül alamasa bile ayakta alkışlanan bir Türk yönetmen var. Adamın çektiği filmleri en azından algılamaya çalışmak gerekiyor. İyi ki varsın Nuri Bilge Ceylan. 'Ahlat Ağacı'nın kırdığı rekoru yeterli bulmasak da "Bu da bir şey" diyoruz...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

Bu makaleye ifade bırak