Siyaset
29.11.2011 - 14:04 | Son Güncelleme: 29.11.2011-18:02

'Almayın o karikatürü'

Hollanda'nın aşırı sağcı partisi üyeleri yine rahat durmadı.

İslam'a karşı sert tavırları ile bilinen Wilders Özgürlükler Partisi'nden Avrupa Parlamentosu üyesi Barry Madlener, İslam'a sataşan bir karikatürü KPK Eş Başkanı Afif Demirkıran'a vermek istedi.

Egemen Bağış'ın "Almayın karikatürü" diye seslendiği gruptan kimse karikatürü almayınca Madlener koltuğuna geri döndü.

Sitene Ekle

Ender DURUEL - BRÜKSEL / DHA

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın katıldığı Avrupa Parlamentosu'nun (AP) evsahipliğinde düzenlenen 67'inci Türkiye-AB Karma Paramento Komisyonu (KPK) toplantısında karikatür krizi yaşandı.

Bağış'ın yakınına gelen Hollanda’daki aşırı sağcı Wilders Özgürlükler Partisi'nden Avrupa Parlamentosu üyesi Barry Madlener, KPK Eş Başkanı Afif Demirkıran'a üzerinde " Bir köşesinde kırmızı oklarla işadetlenmiş 'Din yok' yazılı bir duvar önünde namaz kılanların arkasındaki bir kişinin 'Tanrım acaba ben son rekatı kılmasam olur mu ? İşim var da ... Çok teşekkür' " yazılı karikatürü vermek istedi.

Afif Demirkıran bu karikatürü kabul etmezken Bakan Bağış da, Madlener'e İngilizce olarak, "Onu münasip bir yerine koy" diye seslendi. Karikatürün alınmaması salonda büyük alkış aldı. 

KRİZ NASIL GELİŞTİ

Toplantıda söz alan Hollandalı ırkçı milletvekili Barry Madlener "Türkiye gibi bir ülke AB’ye ait değildir. Çünkü geri kalmış İslami bir ideolojisi vardır ve bu Avrupa’ya ait bir durum değildir. İslam ve özgürlük birarada yer alan iki kavram olamaz" dedi. Türkiye’de basının ve internetin kısıtlandığını, kadınlara ve eşcinsellere şiddet olaylarının gittikçe arttığını savunan Madlener, "Hatta Türkiye’deki karikatüristler dahi mahkemeye çıkarılmaktan korkar hale geldiler. Bu büyük bir skandaldır" dedi. Daha sonra çerçevelettiği, Bahadır Baruter’e ait, yargılanan karikatürü havaya kaldıran ve Bağış’a hediye etmek istediğini söyleyen Madlener, sırasından kalkarak kürsüye yöneldi.

KPK Eşbaşkanı Afif Demirkıran, yanından geçerken müdahale ettiği Madlener’in elinden karikatürü almaya çalışırken düşürdü. Bu sırada Bakan Bağış’ın "Bırakın gelsin, karikatürü almayın" dediği duyuldu.

'GELSİN CÜSSESİ YETMEZ'

Avrupa kanadından KPK Eşbaşkanı Helene Flautre, "Çok teşekkür ederiz Sayın Madlener, Medyatik girişimlerinizi daha önce de gördük. Siz bizi kişisel propagandanız için kullanıyorsunuz. Asıl bu bir skandaldır" dedi. Türk kanadından KPK Eşbaşkanı Afif Demirkıran ise "Bazı arkadaşlar bu platformu sadece ve sadece provakasyon yapmak için kullanıyor. Bu bir Avrupa parlamenterine yakışmaz. Bakın bu kişi dün toplantıya geldi, çok önemli bir konu konuşulmasına rağmen hoşuna gitmediği için geri gitti ve arkadaşlarımızdan bir tanesine ’Ben yarın geleceğim ve Sayın Bağış’la kavga edeceğim’ demiş. Burası bir kavga yeri değil çözüm yeridir" şeklinde konuştu. Bakan Bağış, Madlener’in kavga etmek istediğini duyunca "Gelsin, onun cüssesi yetmez" diye müdahalede bulundu.

Bağış, daha sonraki konuşmasında "Malesef Avrupa’da ırkçılık hastalığından muzdarip olanlar var. Onları Mevlana’nın ’gel, ne olursan ol yine gel’ anlayışıyla, Yunus Emre’nin ’yaradılanı yaradandan ötürü severiz anlayışıyla" tedavi etmeye hazır olduğumu burada vurgulamak istiyorum" dedi.

"GAZETECİLİK YAPTIĞI İÇİN HAPSE ATILAN, TEK BİR GAZETECİ YOKTUR"

Egemen Bağış, Türkiye’de basına hiçbir şekilde hükümet kaynaklı bir baskı olmadığını vurgulayarak "Basın özgürlüğünün tehdit altında olduğu hangi ülkede, basın özgürlüğü tehlikede diye nara atabilirsiniz" diye sordu Bağış, "Daha birkaç ay önce Türk milletinin yüzde 50 oyunu alan ve 9 yıl boyunca tarihte görülmemiş bir reform sürecine imza atan AK Parti Hükümeti’nin basın özgürlüğüne aykırı tutum ve davranışlar içine girebileceğini düşünmek bir tutarsızlıktır" ifadesini kullandı. Türkiye’de basının özgür olmadığı iddialarının "Türkiye’deki vesayetçi sistemin kalıntılarının yürüttüğü bir manipülasyondan" ibaret olduğunu kaydeden Bağış, "Bu manipülasyona Avrupa Birliği’nin alet edilmeye çalışılması ve bunda da nisbi ölçüde başarıya ulaşılması düşündürücüdür. Açık söylüyorum, biz özgürlükler konusunda sınır tanımayan bir anlayışı temsil eden bir siyasi hareketten geliyoruz. AK Parti yıllarca çile çekmiş, özgürlüklerin kısıtlanmasından büyük zarar görmüş ve bugün özgürlüklerin kıymetini en iyi anlayacak bir harekettir, böyle bir kadrodur. Bu manipülasyonlara karşı şu gerçeği dile getirmek zorunda kalıyoruz. Türkiye’de gazetecilik yaptığı için hapse atılan, tutuklanan tek bir gazeteci dahi yoktur" şeklinde konuştu.

Bakan Egemen Bağış, "Bugün tutuklu olarak yargılanan, hüküm giyen gazetecilerin hepsi de farklı suçlardan hüküm giymişlerdir veya yargılanmaktadır. Gazeteci olduğu için, basın mensubu olduğu için eğer bir kişinin suç işleme özgürlüğüne sahip olması savunuluyorsa biz orada olmayız, bunu savunmayız. Bu kampanyayı yürüten ve buna alet olan çevrelere sesleniyorum. Basın özgürlüğünün tehdit altında olduğu hangi ülkede, basın özgürlüğü tehlikede diye nara atabilirsiniz? Özgürlüklere inancı kalmamış hangi yönetim anlayışında yıllardır konuşamadıklarını konuşabilir, her konuyu özgürce tartışabilirsiniz?" dedi. "Türkiye;de basın özgürlüğünün gerçek anlamda tehdit edildiği, sansürün bir yöntem olarak kabul gördüğü ve uygulandığı, medyanın tektipleştirmenin bir aracı olarak kullanıldığı" dönemleri gördüklerini anlatan Bağış, "Ama biz o dönemleri bugün tarihin tozlu sayfalarına çoktan havale ettik ve bir daha da o tozlu raflardan indirilmesine müsade etmeyiz. Türkiye;de artık tabular yıkılırken, özgürlüklerin hinterlandı sürekli genişlerken basın özgürlüğü tehdit altında şeklinde bir kampanya yapmak asla iyi niyetli bir yaklaşım değildir, basın özgürlüğünden yana bir tutum da değildir" ifadesini kullandı. Bağış AB’ye, Türkiye kamuoyundaki olumsuz bakışı değiştirmek için "vizeleri kaldırmayı, terör suçlularını Türkiye’ye iade etmeyi, Kıbrıs sorununda üçüncü bir yol takip etmeyi, Türk liderlerini AB zirvelerine davet etmeyi ve katılım müzakerelerinde fasıllara getirilen siyasi engelleri kaldırmayı" önerdi.

 

 

İŞTE O TARTIŞMA


Etiketler:
Bilgi Yarışmasıİlk atom bombası hangi şehirde patlatılmıştır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Altay hangi ilimizin futbol takımıdır?

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX