Ekonomi
07.12.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 07.12.2013-2:30

‘ALPAKA’ DEVELERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR

Selçuk Üniversitesi ile Avustralya merkezli Global Alpaca şirketinin yürüttüğü bilimsel proje kapsamında Türkiye’de ‘alpaka’ devesi üretimine başlanılacak.

Sitene Ekle

EKONOMİ SERVİSİ

Dünyanın en kaliteli yününün üretildiği hayvan cinsi olduğu belirtilen alpaka develeri, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde üretilecek.
Türkiye’de alpaka üretimi için 2012 yılında hazırlanan proje, 2013 yılı ekim ayında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  tarafından onaylandı. Bu kapsamda SÜ Alaeddin Keykubat Kampüsü’nde tüm masrafları şirket tarafından karşılanarak 2 bin 500 metrekarelik izole bir alan oluşturuldu. Bir ay içinde 10 alpaka devesi Türkiye’ye giriş yapacak.

Lama cinsinden
SÜ Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esad Sami Polat, yaptığı açıklamada, Alpakaların uyum sürecinin bilimsel aşamalarını her yönüyle takip edeceklerini ve rapor hazırlayacaklarını söyledi.
Oluşturdukları alpaka ünitesinde tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Polat, şunları kaydetti:
“Uyum sürecinin başarılı geçmesi durumunda üretim aşaması başlayacak ve dünyanın en kaliteli ve pahalı kumaşlarının imal edildiği alpaka yünü için çalışmalara başlanacak. Alpakalar Güney Amerika’daki lamalardan ıslah edilerek üretildi. Avustralya’da normal şartlarda yılda bir kez kırkılıyor. Bizim de burada yetiştireceğimiz alpakalarda adaptasyon sürecinin en önemli aşamalarından biri de yün kalitesinin devamlılığı olacak. İncelemelerimizde devenin üretimi aşamasında yün kalitesinin düşüp düşmediği göreceğiz. Yününün dışında düşük yağ ve kolesterole sahip eti ve derisi de ayrı bir sektör. Bu yönüyle de  çiftçilere ayrı bir kazanç sağlayacak.”

Çiftlik kuruldu
Polat, alpakaların bakımı ve bilimsel çalışmaların yapılması için en uygun çiftliğin oluşturulduğunu, binanın yönünden yalıtımına kadar her şeyinin özel olarak planlandığını dile getirdi.


Etiketler:
Bilgi YarışmasıAşağıdakilerden hangisi hava sıcaklığını ölçmekte kullanılır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
"Milli Şef" hangi siyaset adamımızın lakabıdır?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100102.351 %0.45
  Deger%
  UZERB0.9620.00
  ETILR3.928.89
  YONGA11.788.87
  KOZAA7.888.54
  FORMT7.756.46
  Tümü »

  ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX