'Avrupa Yakası' son günlerde neden tekrar popüler oldu?

Gülse Birsel'in başyapıtı, 2000'li yılların unutulmazı, her karakteriyle fenomen olmayı başaran Avrupa Yakası'nı unutmuyor ve unutturmuyoruz. İlk bölümü 2004'ün ilk aylarında yayınlanan ve 2009 yazına kadar devam eden dizi, adeta burnumuzda tütüyor. Yıl olmuş 2018 ama hâlâ YouTube'ta çılgınlarcasına izleniyor, Ekşi'de sık sık kendisinden bahsettiriyor...

'Avrupa Yakası' son günlerde neden tekrar popüler oldu?

Zamanla sevildi

Zamanla sevildi

'Avrupa Yakası' sanılanın aksine zamanla benimsendi, sevildi. İlk bölümden itibaren sevenler de var ama reytinglerini hatırlayın, özellikle ikinci sezondan sonra yükselişe geçmişti.O zamana kadar sitcom'lar genelde 'Tatlı Hayat' ve 'Aslı ile Kerem' gibi yurt dışından uyarlamaydı.

Hiçbiri bir 'Avrupa Yakası' değil

Hiçbiri bir 'Avrupa Yakası' değil

Gülse Birsel, 'Avrupa Yakası'ndan sonra da yoluna devam etti. 'Yalan Dünya' ve 'Jet Sosyete' dizileri, 'Aile Arasında' filmi geldi.

Ama kimse kusura bakmasın hiçbiri bir 'Avrupa Yakası' olmadı, olamadı. Neden?

Çünkü Burhan Altıntop. Çünkü Şahika Koçarslanlı. Çünkü Volkan Sütçüoğlu. Çünkü Selin Yerebakan...

'Avrupa Yakası' tekrar çekilmeye başladığında mutlaka bu karakterler de olmalı kesinlikle...

Her karakter fenomendi

Her karakter fenomendi

Dizide neredeyse her karakter bambaşkaydı; hem karikatürizeydi hem de doğaldı. 'Jet Sosyete'deki karakterler de başarılı olsa da fazla karikatürize. Herkes o kadar oynuyor, o kadar yüksek ki, izleyici yorulabiliyor.

Avrupa Yakası'nda da yorucu karakterler  olsa da, sıcaklığı her zaman korumayı başardı.

Unutulmaz sahneler

Unutulmaz sahneler

'Avrupa Yakası' son günlerde bir hayli trend. Sebebi ise sadece özlememiz değil, aynı zamanda YouTube'a yüklenen sahneleri. Dizinin resmi YouTube kanalında neredeyse her gün bir sahnenin videosu yayınlanıyor.

Ve o videolarda elbette en unutulmaz sahneler oluyor. En fazla 10 dakikalık. İşte budur. Artık dizilerin eski bölümlerini izlemek yerine sahneleri tıklıyoruz.

Peki ya diğerleri?

Peki ya diğerleri?

'Jet Sosyete' en başından beri YouTube'a 'sahne sahne' olarak -da- yükleniyor. Artık 'Avrupa Yakası' da böyle. Gayet başarılı bir formül. İzleyiciler artık en sevdikleri sahneleri izlemek istiyor. Bir video en fazla 10 dakika sürsün, diyor.

Dizi sürelerinin aşırı uzunluğu artık izleyiciden de tepki görmeye başladı. Haliyle 'Avrupa Yakası'nı bir de kısa kısa, sahne sahne izlemek şahane bir nostalji. Darısı diğer çok sevdiğimiz ve özlediğimiz Türk sitcom'ların başına...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak