Ekonomi
17.02.2016 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.02.2016-2:30

‘Azeri gardaş’ çareyi özelleştirmede buldu

Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi Başkanı Selçuk Akat, petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle ekonomik sıkıntıya düşen ülkede hükümetin yeni özelleştirme programı hazırladığını söyledi

Sitene Ekle

Mithat Yurdakul

Düşen petrol fiyatları Azerbay-can’ın Türkiye ile ticaretini de olumsuz etkileyecek. Yarın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ziyaret edeceği Azerbaycan’ın en önemli kurtuluş umudu ise, ‘uluslararası uzmanların’ gözetiminde Sosyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği (SSCB) döneminden kalan kamu varlıklarını satmak.  
Yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaret edeceği Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2014’te 5 milyar doların üzerindeydi. 2015’in ilk 9 ayında ise 3 milyar doların üzerinde çıktı. Milliyet’e bilgi veren Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Selçuk Akat, “2016’ya baktığımızda, Azerbaycan’da yapılan devalüasyon ve petrol fiyatlarının devam eden düşüşü, Türkiye ile olan ticareti az da olsa etkileyecek. Bu durum, 2016’da Azerbaycan’a olan ihracatımızı bir miktar olumsuz etkileyecek. Petrol fiyatlarının düşmesi Azerbaycan’ın ekonomik durumunu olumsuz etkiliyor. Bilindiği gibi Azerbaycan’ın gelirlerinin büyük bölümü petrole bağlıdır. Bunun azaltılması için uzun yıllardır çalışılıyordu ve tam olmasa da bir dereceye kadar bu başarıldı” dedi. 

TANAP’ı öne çekmek...
Rusya ile Türkiye arasındaki uçak krizi nedeniyle gündemden kalkan Türk Akımı doğalgaz boru hattını telafi etmesi beklenen TANAP projesinde ise 2018’den önce gaz akışı beklenmiyor. Akat, “Bu büyük bir proje, planı programı var. Çok erkene çekilmesinin mümkün olacağını zannetmiyorum” dedi. 
Azerbaycan, tarım konusunda da bir üs olabilir. Akat, “Tarımda Türkiye ve Azerbaycan, işbirliği halinde. Tecrübe paylaşımı içindeyiz. Pamuk alanında çalışılabilecek noktalar var. Azerbaycan’da üretilen tarım ürünlerinin ihracatını Türk işadamları yapabilir” dedi. 
Uzman eli değecek
Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin önemine de işaret eden Akat, “Bir an önce açılması iki ülke arasındaki ticari ilişkileri artıracaktır” bilgisini verdi. Ekonomik kriz içindeki Azerbaycan’da gündem, SSCB’den kalan varlıkların satışıyla rahatlama sağlamaya çalışmak. Bu amaçla, ‘uluslararası uzmanların katılımıyla’ geniş bir özelleştirme programının hazırlanması için çalışılıyor. Amaç, yabancı ve yerli yatırımcıların katılımı. 
Azerbaycan bağımsızlığını kazandığı 1991’den sonra ekonomik planlar çerçevesinde özelleştirme programı başlatmıştı. 1996 bu yana 46’sı küçük 245 işletme ve 1604 kamu şirketinin tamamen veya kısmen özelleştirilmesi yapıldı.

Bilgi YarışmasıVerilenlerden hangisi kanatlı bir hayvan değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Türkiye'de kuzeyden esen rüzgâra ne denir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 10093.043 %-1.58
  Deger%
  OZGYO5.8220.00
  AVHOL3.2719.78
  AKSUE6.4517.27
  ODAS4.2910.57
  DENIZ5.1310.09
  Tümü »

  ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX