Dünya
30.11.2013 - 16:42 | Son Güncelleme: 30.11.2013-17:01

"Bağdat, Kuzey Irak hava sahasını kapattı"

Erbil hava sahasının 28 Kasım'dan itibaren görerek yapılan VFR uçuşlarına kapatılması; Kürt Bölgesel Yönetimi ile petrol hattıyla ilgili anlaşmanın sonrası ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Kuzey Irak'a yapacağı gezinin öncesine denk gelmesi, farklı iddialara neden oldu.

Sitene Ekle

Aydın Hasan-Ankara/milliyet.com.tr

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani görüşmesinde yeni petrol hattı ile mevcut hatta işlerlik kazandırılması konusunda anlaşma sağlanmıştı. Bu gelişme, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi rahatsız etmişti. Taner Yıldız da, 2 Aralık Pazartesi günü Erbil'de düzenlenecek petrol ve doğalgazla ilgili bir konferansa katılacak. Bağdat yönetimi ile Ankara arasında yeni bir petrol geriliminin gündeme geldiği bir atmosfer içinde, Irak merkezi yönetiminin Kuzey Irak hava sahasını Türkiye'den gidecek özel uçaklara kapattığı iddia edildi. Bu iddia konusunda, Dışişleri Bakanlığı resmi bir açıklama yapmadı. Daha önce Yıldız'ın Irak'a uçakla gidişi engellenmişti. 

 
VFR uçuşu yasağı getirildi
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kaynaklı bilgilere göre; Irak sivil havacılık otoritesi Türkiye'ye hava sahasının Türk uçaklarına kapatıldığı yönünde bir bildirimde bulunmadı. Irak'taki havacılık otoritesi, 28 Kasım'dan itibaren Erbil hava sahasını, görerek yapılan ve havacılık dilinde VFR olarak adlandırılan uçuşlar için yasakladı. Bu kısıtlamanın sadece Türk uçakları için değil bütün uçaklar için getirildiği belirtildi. Bu kararın askeri veya güvenlikle ilgili bir nedenle alınmış olabileceği kaydedildi.
 
Görerek uçuş nedir?
Wikipedi'de bu konuda şu bilgi yer alıyor:
"Görerek uçuş veya VFR uçuş, bir pilotun uçağın durum (attitude) kontrolünü ve seyrüseferini uçak dışındaki görsel referanslara göre gerçekleştirdiği uçuş. VFR kısaltması, İngilizce visual flight rules (görerek uçuş kuralları) kavramının akronimidir. Görerek uçuş yapılmasını mümkün kılan meteorolojik koşullara VMC (1 visual meteorological conditions) denir. Şartların görerek uçuşa müsait olmadığı durumlarda -pilotun lisans ve dereceleri (rating) ve uçaktaki cihazlar müsaade ediyorsa- alet uçuşu (IFR uçuş) gerçekleştirilir. ICAO'ya göre VFR uçuş gerçekleştirecek bir uçakta, ilgili ülkedeki havacılık otoritelerince belirlenen aletlerin yanısıra "en az" şu alet ve göstergeler bulunmak zorundadır: Manyetik pusula; Saniyeleri de gösteren bir zaman saati; Altimetre; Sürat saati.
 

Bilgi Yarışması"Kör olası çöpçüler aşkımı süpürmüşler" diyen Anadolu pop efsanesi kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Verilen sanatçılardan hangisi eurovizyon şarkı yarışmasına katılmamıştır?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.