03.08.2016 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

‘Ben de 1500 tane dava geri çektim’

Başbakan Binali Yıldırım, pazar günkü mitinge heyet gönderecek olan Kılıçdaroğlu için “Keşke kendileri gelseydi” dedi. Yıldırım “Ben de siyasilere ve gazetecilere yönelik davalarımı geri çektim” diye konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, CNN Türk’te katıldığı programda şunları kaydetti:

- KEŞKE GELSEYDİ: Yenikapı’daki Mitinge CHP heyet gönderecek. Keşke kendileri gelseydi, vatandaşa hitap etselerdi çok daha güzel olurdu. En azından temsilci göndermeleri bir anlamda birliğe, beraberliğe verdikleri önemi gösterir.

- DAĞINIKLIK VAR: İstihbarat ile ilgili dağınıklık var. Emniyet, Jandarma var, MİT var. Sorunlarımız olduğu da ortada. TİB de kapatılacak. Yerine bir kuruluş gelmeyecek. Bu yapı yeni istihbarat içinde yerini almış olacak. MİT’in Cumhurbaşkanına bağlanması da gündemimizde.

- İSTİHBARAT 15:00’TE GELMİŞ: MİT’e ulaşan istihbarat 16.00 değil 15.00’te. MİT’in bana aktardığı şu; Önemli bilgi için Binbaşı, MİT’e gelmek istiyor, geliyor. Biraz bekliyor, 15.00’te kabul ediliyor. ‘İzindeyim göreve çağırdılar 19.00’da hazır ol helikopter ile gideceksin Fidan’ı alıp geleceksin dediler’ diyor. Başkan yardımcısına söylüyor, Genelkurmay’a gidiyor. Yeterli görmüyor Genelkurmay Başkanı; Fidan’ı da çağırıyor 20.00’ye kadar beraber oluyorlar. Genelkurmay Başkanı talimatlar gönderiyor. Sonrası da malum.

- CEVABINI VERMEDİ: MİT Müsteşarı’na bana neden haber vermediğini sordum. Başbakan, Cumhurbaşkanı haberi yok nasıl olur dedim. Genelkurmay Başkanı’na gidip söylemeniz doğal ama Başbakana da söylemeniz gerekirdi dedim. Cevabını vermedi.

- DİBE VURUR KRİZ ÇIKAR: MİT Müsteşarı görevden alınacak mı? diye soruluyor. Bir kriz felaket arkasından sen görevini, yaptın sen yapmadın sen az yaptın sen çok yaptın gibi münakaşa kavga o krizin sonuçlarının bertaraf edilmesine katkı sağlamaz. Moral değerler dibe vurur yeni kriz çıkar.

- DÜZELTME YAPILABİLİR: Darbecilerin bu işi denemeyeceğini kim garanti edebilir. KHK’lara ilişkin tüm eleştirileri saygıyla karşılıyoruz. Düzeltmelerde yapılabilir. MSB, komutanların üstünde ama bir şey yaptıramıyor. Onlar Genelkurmay’a soruyor. Zaman kaybı. O gece aradım işte, uçak kaldırın dedim, insanlar ölüyor. Bunu benim mi söylemem lazım senin akıl etmen lazım. Tehdit ederek bu telefona göre yap dedik ondan sonra yaptırtabildik. O gecikme olmasaydı belki o kadar şehit olmayacaktı.

- DEVLET MEMURU TANIMI: Genelkurmay’ın Cumhurbaşkanına bağlanması tezimiz. Anayasa değişikliği gerekiyor. Anayasa konusunda birer isim belirlendi. Az maddeli bir değişiklik için uzlaştık. Ortak istenenler hangisi onları tespit edip hızlıca meclise getirelim. 3 parti olur 4 olur. HDP biz de katılıyoruz diyebilir. Devlet memuru tanımının daha anlaşılır olmasına dair teklifimiz var. 657’ye teşkil eden anayasa maddesi var. Memur var, sözleşmeli var farklı statü var.

- MAKAMIN İTİBARINI KORUMALIYIZ: Ben de muhalefete yönelik davalarımı çektim. 3 lidere yönelik değil, yazar, gazeteci vesaire. 1500 davam varmış. Kimse ile davalı olmak arzumuz değil. Siyasetçi olmanın da bedeli var. Makamın itibarını korumak zorundayız. Dava açılacak bir olay olmaz diye ümit ediyoruz.

‘Üst düzey ABD’li yetkili gelecek’

- ABD’Lİ KOMUTAN İLE GÖRÜŞME: ABD Genelkurmay Başkanı ile görüşmede 10 dakikalık bir film yapmışlar. Tanklar, helikopterler, uçak bomba atmasını gösteren bir film. Bu filmi gösterdik, diyecek hiçbir şey yok. Dediği şu; ‘büyük millet Türk milleti, bunu ancak siz yapabilirdiniz’ dedi. Terör olayı olduğunu ifade etti.

- ÜST DÜZEY ABD’Lİ: ABD soru işaretleri kalkması için darbenin görünen ismi bellidir. Teslim eder tartışma ortadan kalkar. Bu ay içerisinde çok üst düzey bir ABD’li yetkili gelecek. 21-22; 24’ü gibi.

- KARAR VERSİNLER: HDP ile görüşme için onlardan talep yok, ayrımcılık yapmadık. HDP’nin bölücü terör örgütü ile ilişkilerine karar vermesi lazım. Lanetliyorum alakam yok denmesi lazım.

- HESABINI YAPMADIK: Askeri liselerin binaları ile ilgili karar yeni. Binaların ne olacağı hesabını yapmadık. Harp okulları kullanılacak.

15 bin öğretmen için atama

- 62 BİN GÖREVDEN ALMA: Hatalı yanlış tespit yapılmış olabilir. İtirazları değerlendireceğiz. 62 bin 10 görevden uzaklaştırma var. 58 bin 611’i açığa alındı. Görevden çıkarılan, ihraç edilen 3 bin 499. Bu sayının da ağırlıklı olanı darbeye katılan subaylar, astsubaylar.

- 86 BİN KİŞİ ÇIKARILACAK: 2010 KPSS ile memuriyete girmiş 86 bin kişi var. 86 bin kişi çıkarılacak demektir. Başka tedbir yok ise çıkarılacak. Ya da düzenlenecek mahkeme kararı etkisiz olacak ya da karar uygulanacak iş akdi feshedilecek. Çalışma Bakanına da söyledim. Bunları sınavlarını incelemek lazım. 23 bin civarında öğretmen açığa alındı. 15 bin öğretmen alınması konusunda karar aldık. Alımlarda gereken soruşturmayı MEB yapacak. Okulların açılmasında bir erteleme söz konusu değil.

‘Rahatsız olan darbe fikirlidir’

Başbakan Yıldırım, “Cumhurbaşkanı ve Başbakan komutanlara emir yetkisi var. Ayrı siyasi kişiler olursa ne olur?” sorusu üzerine “İhtimaller içinde değerlendirmek yanlış olur. Olağanüstü hallerde görüş ayrılığı olur mu, 15 Temmuz’da oldu mu? CHP ve MHP ile bir araya geldik. Canım sıkıldı şu komutana emir vereyim uçak dolandırsın denecek bir şey değil ki belki hiç ihtiyaç olmayacak. İhtiyaç olması halinde de milli iradeye yönelik herhangi bir girişimi önlemek için tedbirdir. Bundan rahatsız olacak olan kafasında darbe fikri olanlardır” ifadelerini kullanrdı. 

Yıldırım, Balyoz ve Ergenekon mağdurları için ise “Ona dair hüküm var. Düzmece raporlarla ordudan atılanlar haklarını aramak için müracaat edebilecek” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0