"Bu da öyle koridor": İlhan İrem'in Koridor'u plak formatında

İlhan İrem'in 1990'lı yıllara damgasını vuran albümü Koridor, çıkışından yıllar sonra Universal Music etiketiyle ve bu sefer plak formatında raflarda. Karın doyuran bir dinleme deneyimi sunan albüm, zorlukları aşıyor.

"Bu da öyle koridor": İlhan İrem'in Koridor'u plak formatında

Plakların geri dönüşü, iyi ve kötü tüm anılarla yeniden karşılaşmamızı sağladı. Bu anıların içinde, efsaneleşmiş albümler ve şarkıların bizde bıraktığı izler var. Müzik tarihimizde önemli yeri olan albümleri bir bir plak formatında yayınlayan Universal Music'in yeni çalışması da, çıtayı 1990'lı yıllarda çıktığı dönemin çok ötesine bir çırpıda taşıyan bir İlhan İrem albümü: Koridor

Türk popüler müziğinde kendine hatrı sayılır dinleyici kitlesi ve prestijli bir konum edinen İlhan İrem'in zirve dönemine yetişemeyen 'şimdinin genç neslinin' fertlerinden biri olarak söylemeliyim ki, ellerinden çıkan her şarkının peşinde "Acaba burada gerçekten ne demek istedi" diye sorarak koşmak inanılmaz hoşuma gidiyor. Kendine has söz yazma üslubu, gittikçe karmaşıklaşan müzikalitesi, protestlik ve romantizmi bir potada erittiği şarkılarıyla, gerçek bir ozan İlhan İrem... Koridor ise, bu ozanın ellerinden çıkan hem en karanlık hem de duygu geçişleri en sert albüm.

Albümün prodüktörü Garo Mafyan ve İlhan İrem'in eşi Hansu İrem de bu albümde büsbütün işin içinde. Karanlıklığını Hansu İrem'e, sert duygu geçişlerini ise Garo Mafyan'a borçlu olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. Yeri geldiğinde alaturkalaşan, yeri geldiğinde senfonikleşen müzikal altyapı, Koridor albümünün döneminde İlhan İrem'in zihnine yerleşen tüm kaygıları, tüm tedirginlikleri, tüm şikayetlerinin bulunduğu sözleri destekliyor. İlk 6 şarkının sağladığı bütünlük, kalan yarıda dağılsa bile, karanlıklığından en ritmik şarkısında bile bir şey kaybetmiyor Koridor...

Aşkın, öfkenin, toplumsal kaygıların, bireysel sıkıntıların bir arada bulunduğu bir 1990'lar başyapıtını plak formatında dinlemek, inanılmaz bir keyif. İnce işçilikle hazırlandığı her halinden belli olan Koridor, büyük bir emek içeriyor. Çoklu vokaller, senfonik rock müziğin yenilikçi çok sesliliğinden gücünü alan müzikal altyapı ve en önemlisi de İlhan İrem'in 'denemekten' vazgeçmeyerek düşündüklerini uygulama cesareti vücut buluyor Koridor'da. Universal Music'in bastığı plakta da tüm bunlar daha güçlü bir ses kalitesiyle bize ulaşıp evin tamamını dolduruyor. 

Bu nasıl plaksa, bu da öyle koridor!


andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak