'Bu tweet kullanım dışıdır' uyarısı Twitter'dan soğutur mu?

Instagram'ın akıllı telefonların gücü adına trend'leşeceğini tahmin ediyorum ama Twitter'ı sollayacağını pek düşünmemiştim. Son günlerde ise enteresan bir tartışmanın odağı olan Twitter, Instagram'ın bir süredir gerisinde. Yoksa Twitter için de tehlike çanları mı çalıyor?

'Bu tweet kullanım dışıdır' uyarısı Twitter'dan soğutur mu?

Twitter'ı biraz kurcalayan bir tipseniz, son zamanlarda enteresan bir değişiklik gözünüze çarptır. Bazı tweet'lerin altında 'Bu tweet kullanım dışıdır' gibi ibareler yer alıyor. 'Kullanım dışı' ilan edilen bu tweet'i atan kullanıcı da otomatik olarak kafalarda soru işareti yaratıyor. Sanki bir suç işliyor da Twitter bu yüzden önlem olarak koruma kalkanlarını devreye sokuyor gibi bir algı yaratıyor ilk etapta. 

 

 

"Benim tweet'lerim de böyle mi görünüyor?"

Birçok kişi "Acaba benim de tweet'im böyle mi görünüyor?" diye merak ediyor. Uzmanlar ise bunun o kadar da korkunç bir durum olmadığını söylüyor. Dijital Hayat Akademisi Direktörü Bilal Eren'in, yüreklere su serpen bir açıklaması var mesel: "Twitter kullanıcılarının yüzde 10'u mobil doğrulama yapıyor. Böyleyse eğer Twitter kullananların yüzde 90'ının tweet'i bir başkasına görünmeyecek. Bu bir kaos olur, bu yüzden olmaz."

 

 

Kim bu yanlış anlaşılmayı onaylar ki?

Sosyal medya hesaplarımız dünyaya açılan kapımız gibi. Hiç tanımadığımız insanlar, hakkımızda yargıya varmak için tesadüfen profilimizi ziyaret ediyor. Sonra 'tweet kullanım dışı' ibaresine denk geliyor. Potansiyel bir suçluymuş, olağan bir şüpheliymişiz gibi bizden fıtı fıtı kaçıyor haliyle. Kim bu tarz bir şey yaşamak, farkında olmadan yanlış anlaşılmalara mahal vermek ister ki? Eğer korktuğumuz başımıza halihazırda geliyorsa bu bizi Twitter'dan soğutur. Umuyorum Twitter böylesine ciddi bir hata yapmıyordur...

can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak