Dünya
29.12.2011 - 14:40 | Son Güncelleme: 29.12.2011-14:46

"Bulunan doğalgaz 210 yıllık ihtiyacımızı karşılar"

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın, Rum yönetimin tek yanlı ilan ettiği sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" (MEB) içinde yer alan ve "Afrodit" olarak adlandırılan 12. parselde, sondaj çalışması yapan Amerikan Noble Energy şirketinin, doğalgaz yatakları tespit ettiğini açıklaması, Rum tarafında büyük sevinçle karşılanırken, şimdi gözler bulunan doğalgazın nasıl kullanılacağına çevrildi.

Sitene Ekle

LEFKOŞA (A.A)

Hristofyas’ın dün sondaj verilerini açıkladığı saatlerde, sondajı yapan Amerikan Noble Energy şirketi de bulguları ABD’de açıkladı.

Rum muhalefet partileri, memnuniyetlerini dile getirirken, doğalgazın değerlendirilmesinin, ortaklaşa belirlenecek strateji ile yapılması ve doğalgaz yataklarının siyasi amaçlı kullanılmaması görüşünde.

RUM SİYASİ PARTİLERİ MEMNUN

Rum Enerji Dairesi Yetkilisi Solon Kasinis, "gerçek doğalgaz miktarının daha fazla olduğunu" ve Noble Energy şirketinin dün açıkladığı verilerin "yatağın en düşük büyüklüğü olduğunu" savundu.

Kasinis, Noble Energy şirketinin, gelecek aylarda, açıklamış olduğu bu verileri daha da yükselterek yenilemek zorunda kalacağını da öne sürdü.

AKEL partisi Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis, dünkü günün Güney Kıbrıs için "tarihi bir gün olduğunu" ifade ederek, doğalgazın varlığının kesinleşmesiyle "Kıbrıs’ın AB’nin enerji haritasına girdiğini" iddia etti.

Lukaidis, doğalgazın bundan sonraki aşamalarda kullanım konusunun önem taşıdığını belirtti.

Ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Basın Sözcüsü Haris Yeorgiyadis, Noble Energy şirketinin doğalgaz konusundaki açıklamasının kuşku götürmez şekilde "önemli ve olumlu bir gelişme olduğunu" belirterek, bütünlüklü bir enerji politikasının belirlenmesinin elzem olduğunu kaydetti.

Yeorgiyadis, doğalgaz yataklarının siyasi amaçlı kullanılmaması gerektiğini de söyledi.

Demokratik Parti (DİKO) ve Sosyalist EDEK partileri yetkilileri de açıklamalarında, doğalgaza ilişkin açıklamadan duydukları memnuniyeti dile getirerek, doğalgazın değerlendirilmesi konusunun ise ortaklaşa belirlenecek strateji ile gerçekleştirilmesi düşüncesini ifade ettiler.

EURO.KO partisi ise Rum hükümetinin bugüne kadarki doğalgaz politikasının yanlış olduğunu, bundan sonra doğru politikanın izlenmesini dilediklerini açıkladı.

Rum hükümetinin ve Hristofyas’ın, "doğalgazı Kıbrıslı Türklerle birlikte yönetme ve hatta Türkiye ile işbirliği yapma vizyonunu uyguladığını" iddia eden EURO.KO, bundan sonra izlenecek politikanın Rum yönetimini diplomatik ve ekonomik alanda güçlendirilmesini hedeflemesi gerektiğini belirtti.

Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi de doğalgaza ilişkin açıklanan verilerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve buna karşın yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasının geri plana atılmaması gerektiğine vurgu yaptı.

"210 YILLIK ENERJİ İHTİYACI"

Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Andoniadu, tespit edilen doğalgazın "Kıbrıs"ın 210 yıllık ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Andoniadu, Rum radyosuna yaptığı açıklamada, doğalgazın Kıbrıs’ta varlığının kesinleştiğini ve bulunan miktarın öneli olduğunu ifade ederek, bulunan miktarın, doğalgazla elektrik üretiminde "Kıbrıs"ın 210 yıllık ihtiyacını karşılayacağını kaydetti.

Andoniadu, doğalgaz fiyatlarının, üretim ve sunum şekline göre değiştiğini, bu nedenle somut bir fiyatı olmadığını belirterek, "Bundan 170 metreküpün enerji açısından bir varil petrole denk geldiği hesaplanırsa 200 milyar metreküp doğalgaz yaklaşık bir milyar varil petrole denk gelir. Buna göre yatağın değeri 100 milyar dolar civarında olur" dedi.

Doğalgazın işlenmesi konusuna da değinen Andoniadu, enerji merkezine ilişkin geniş bir projeleri olduğunu ve Vasiliko Bölgesi’nde yoğunlaşıldığını söyledi.

Rum basını, 12. parselde, 140 ila 230 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunu, Kıbrıs Rum tarafı açısından yeni bir dönem başladığını, tespit edilen doğalgaz rezervinin Rum tarafının 200 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacağını, açıklanan miktarın, daha önce belirtilen rakamlara göre düşük kaldığını belirtti.

Rum basını, Noble Energy şirketinin 12. parselde sondaj yapan ve "Homer" adı verilen platformunun, İsrail’in Leviathan parselinde sondaj yapmak üzere Ocak ayında bu parselden ayrılacağını yazdı.

Rum basın haberlerine göre, Homer platformunun gelecek aylarda yeniden 12. parsele dönerek, bugüne kadarki bulguların doğrulanabilmesi, ayrıca petrol yataklarının varlığının tespit edilebilmesi amacıyla da daha derine sondaj gerçekleştirilmesi için ikinci bir sondaj çalışması yapması öngörülüyor.

Rum hükümetinden bir kaynak, Rum basınına yaptığı açıklamada, yaza kadar 12. parseldeki yeni sondaj çalışmasının başlamasının beklendiğini bildirdi.

Fileleftheros gazetesi, Noble Energy şirketinden yapılan açıklamada, doğalgazın kalitesine ilişkin herhangi bir bilgi verilmediğini, bu bilginin şirket politikası gereği ilerki aşamalarda duyurulmasının beklendiğini yazdı.

Gazete haberinde 12. parseldeki doğalgaz yatakları ile İsrail’in Leviathan ve Tamar yataklarını karşılaştırdı.

Habere göre mevcut veriler ışığında, Levitahan yatağı: 324 kilometrekare ve 450 milyar metreküp, 12. parsel yatağı: 140 kilometrekare ve 300 milyar metreküp ve Tamar yatağı: 100 kilometrekare ve 240 milyar metreküp olarak sıralanıyor.

KAZAMİAS NOT YÜLSELTME BEKLİYOR

Rum Maliye Bakanı Kikis Kazamias, Rum yönetiminin sözde MEB’inde doğalgaz yataklarının keşfedilmesinin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Kazamias, benzer bir durumda İsrail’in iki not yükseltme aldığını, aynı uygulamanın Güney Kıbrıs’a da yapılarak not yükseltilmesine gidilmesi gerektiğini savundu.

Kazamias, doğalgazın Rum ekonomisinin canlanmasına ve büyük yatırımların yapılmasına sebep olacağı değerlendirmesinde bulundu.

RUM BORSASI DÜN SABAH YÜKSELDİ, AKŞAM DÜŞTÜ

12. parselde bulunan doğalgazla ilgili verilerin açıklanmasının ardından, Rum Menkul Kıymetler Borsası’nda (HAK) büyük hareketlilik yaşandığı belirtildi.

Rum basınına göre, Rum borsası dün sabah itibarıyla yükselişe geçtiği ve saat 15.00’e kadar yükselmeye devam ettiği, ancak saat 15.00 itibarıyla birkaç dakika içerisinde düşerek, banka tahvillerinde 100 milyon avroluk kayıp yaşanmasına yol açtı.

Simeri gazetesine göre bazı çevreler, borsadaki dünkü hareketliliği Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın düzenlediği basın toplantısında açıkladığı doğalgaz rakamlarına bağladı ve yatırımcılar, doğalgazla ilgili daha büyük beklenti içerisinde olduklarından hayal kırıklığı yaşadı.

Rum Borsası göstergeleri dün yüzde 9 oranında yükseldi, ancak akşam saatlerinde yüzde 1,5 oranında düşüş göstererek, kapanışını 282,13 puandan yaptı.

Alithia gazetesi de doğalgazla ilgili açıklanan değerlerin, yatırımcıların beklentisinin altında olduğunu belirtti.

Gazete, açıklanan rakamların, daha önceden basın-yayın organlarının verdiği rakamlarla örtüşmediğini ve yatırımcıların beklentisini karşılamadığından, tahvillerin toplu bir şekilde satışa çıkarıldığını kaydetti.

ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANI: "İSRAİL VE MISIR'LA İŞBİRLİĞİ YAPILMALI"

Eski Rum dışişleri bakanlarından Yorgos Lillikas da doğalgazın varlığının kanıtlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederken, gerek İsrail gerek Mısır ile doğalgaz kullanımı ve işlenmesi konularında anlaşmalar imzalanması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Güney Kıbrıs’ın doğalgaz kaynaklarının ve yerleşkelerinin güvenliğini sağlayamayacağını belirten Lillikas, İsrail’le işbirliğine önem verilmesini istedi.

Eski Rum savunma bakanı Fivos Klokkaris ise Güney Kıbrıs’ın henüz belirlemediği MEB’lerinde hak iddia etme yoluna gitmesi gerektiğini savundu.

Klokkaris, Güney Kıbrıs’ın, "Türkiye’ye istediği her şeyi yapma imkanını vermemek için, kuzey ve batıda tek taraflı MEB ilanına yönelmesi gerektiğini" öne sürdü.
 


Bilgi YarışmasıGalata Kulesi kimler tarafından yapılmıştır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Osmanlı Devleti'nin kuruluş tarihi hangisidir?
    ©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.