19.11.2012 02:30 | Son Güncelleme:
Nil Kural

‘Cinayet yoksa kız polisiyesidir’

İstanbul Kitap Fuarı’nın ikinci gününe polisiye severler damga vurdu. Sevin Okyay’ın moderatörlüğünde ‘Cinai Meseleler’i Erol Üyepazarcı, Ahmet Ümit ve Emrah Serbes konuştu

31. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’nın dünkü iddialı ve keyifli etkinliklerinden biri de polisiye edebiyatın konuşulduğu ‘Cinai Meseleler’di. Polisiye tutkunu Sevin Okyay’ın moderatörlüğünde gerçekleşen etkinliğe, ünlü polisiye yazarları Ahmet Ümit, Emrah Serbes’in yanı sıra tam bir polisiye uzmanı olan araştırmacı, yazar, çevirmen Erol Üyepazarcı katıldı.

Polisiye, edebiyatın has evladı oldu
Polisiye edebiyatın günümüzdeki yeriyle ilgili  Üyepazarcı, “Burada oturan iki polisiye yazarının da büyük katkısıyla polisiye, edebiyatın üvey evladı olmaktan çıktı has evladı oldu. Batı’daki bütün gelişmeler Türkiye’ye yansıyor. Bugün polisiye çok büyük bir gelişim gösteriyor. Toplumsal romanın yerini polisiye roman aldı sanki” dedi. Ümit “Polisiye yazıyoruz ama asıl anlattığımız insan ruhu. Polisiyelerde ruh hali önemlidir. İnsan ruhunun da tarihi var” diye konuştu.
Bir okuyucunun, ünlü polisiye yazarı Patricia Highsmith’in “Polisiye romanlar her insanın cinayet işleyebileceğini kanıtlar” sözünü hatırlatması üzerine Serbes, polisiyenin her insanda olan kendini suçlu hissetme duygusunu temel aldığını söyledi. Ümit ise, “Hepimizin içinde bir katil var. Mesele o çizgiyi geçmek. Polisiye, birini öldürmenin, katili yakalamanın heyecanını veriyor. Vicdan azabı, cesaret ve akıl yürütme; hepsini sunuyor. Varoluşu anlatabilen en iyi türlerden biri çünkü ölmeyi anlatıyor” dedi.  Erol Üyepazarcı ise cinayet içermeyen nitelikli polisiye romanlar olduğunu hatırlattı: “Arthur C. Doyle’un 56 hikayesinin 40’ında cinayet yoktur, suç vardır. Ama polisiye edebiyatın büyük bölümü cinayeti konu alır.” Bu sözlerin üzerine Serbes şu yorumu yaptı: “Cinayet olmayan polisiyeye kız polisiyesi diyorum.”              

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0