20.06.2017 02:30 | Son Güncelleme:
KIVANÇ EL - ANKARA

'Darbeciler ilişkilere darbe vurmasın'

Yunanistan’da Başbakan Çipras’la bir araya gelen ve darbeci askerlerin iadesini isteyen Başbakan Yıldırım ‘Hukukun verdiği karara saygılıyız ama darbeciler Türkiye-Yunanistan ilişkilerine darbe vurmasın’ dedi

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan’a kaçan sekiz darbeci askerle ilgili olarak, “Açık darbe yapan kişilerin iadesini isteriz. Türkiye zor günler geçirdi. Hukukun verdiği karara saygılıyız ama darbeciler Türkiye Yunanistan ilişkilerine darbe vurmasın” dedi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da, “Kararlarına katılsak da katılmasak da saygı duyuyoruz. Yunan adaleti asker iadeleri ile ilgili karar verdi, karara saygılı olmak zorundayız. Darbecilerin bizler tarafından kabul edilmediğini, hoş karşılanmadığını belirttik” diye konuştu. Yıldırım-Çipras görüşmesinde Kıbrıs sorunu, Ege’deki ihlaller, enerji konuları, terörle mücadele de gündeme geldi.

Başbakan Yıldırım, dün Yunanistan’a gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında, Başbakan Çipras ile bir araya geldi. Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ile de görüşen Yıldırım, ardından Türkiye Atina Büyükelçiliği’ni ziyaret etti.

‘Çözüm üretmeliyiz’

Yıldırım ile birlikte Yunanistan’a Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da geldi. Çipras ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, şu mesajları verdi:

- KOMŞUYA YAKIŞIR ŞEKİLDE: Coğrafya kaderdir, dolayısıyla gelecek de sevinç de kader de ortaktır. Sorunları da görmezden gelemeyiz. Sorunların çözümünün yolu da kazan-kazan prensibine göre olmalı yani iki komşuya yakışır bir şekilde aramızdaki meseleleri konuşmalıyız ve çözümü üretmeliyiz. Yunanistan’ın, AB’ye Türkiye’nin katılması konusunda hep yapıcı tutum içinde olduğunu biliyoruz, bunun için teşekkür ediyoruz. Hatırlanmalı ki son bir yıl içine Türkiye önemli olaylar yaşadı. Bunlardan biri yıldönümüne yaklaştığımız 15 Temmuz darbe girişimidir.

Darbe girişimi sonrası bazı Avrupalı dostlarımız, ne yazık ki beklediğimiz tepkiyi ve desteği göstermediler. Tabii darbe sonrası yaşananlar ve daha sonra Türkiye’de anayasa değişikliğine yönelik süreç içinde yine AB maalesef olumsuz bir tutum içerisine girdi. Bunların ilişkilerimizin olumlu yönde gelişmesi için hiçbir katkısı yok. Artık bunlar geride kaldı. AB ile Türkiye, yeni bir vizyonla yeni bir başlangıç yapmak istiyor. 18 Mart’ta imzaladığımız AB ile Türkiye arasındaki anlaşma aslında çok ciddi bir heyecan oluşturmuştu. Maalesef kısa süre içinde akamete uğradı, uygulama fırsatı bulunamadı. Buna rağmen göç meselesinin Avrupa için ülkemiz için Yunanistan için önemli bir problem olduğu bilinciyle biz anakaradan adalar üzerine geçişi önemli ölçüde kontrol altına aldık.

‘Terör ortak tehdit’

- GERÇEĞİ GÖRMELİLER: Terör konusunu konuştuk, terör insanlığının başının belasıdır. Bugün terörden çekmeyen, bedel ödemeyen ülke yok. Gün geçmiyor ki Avrupa’nın bir şehrinde veya dünyanın bir yerinde bir terör olayı olmasın. O bakımdan terör olayına bakarken farklı standartları bırakıp, terörün insanlığın ortak tehdidi olduğu gerçeğiyle hareket etmek mecburiyetindeyiz.

- İLİŞKİLERE DARBE: Darbeci askerlerle ilgili görüşü dinlediniz. Açık darbe yapan kişilerin iadesini isteriz. Yargı ile idarenin işleri her ülkede ayrıdır. Biz bunu söylüyoruz. Yargı kendine ait olan kararları verecek idare de kendi inisiyatifindeki işleri yapacak. Fakat Türkiye zor günler geçirdi. Unutmayalım ki; hukukun verdiği karara saygılıyız ama darbeciler Türkiye Yunanistan ilişkilerine darbe vurmasın.

- ORTAK MİRAS: Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları, insanlığın ortak mirasıdır. Kıbrıs’ın güneyi kuzeyi hakları korunarak çalışma yapılmalı. Kıbrıs konusu çözülmesi gereken bir meseledir. Türk toplumunun da Rum toplumunun da gelecekteki güvenliği teminat altına alınmalı. Ada giriş çıkışları Schengen için de esnetilebilirse bu iki ülkenin dostluğunu pekiştirecek bir konudur. Şartlar müsaittir.

‘Yunanistan destekledi’

Çipras da basın toplantısında şunları kaydetti:

- MUTABIK KALDIK: Pozitif gündem, çağımızın yeni gereklilikleri çerçevesinde mutabık kaldık. Turizm akımı daha da artmakta, hızlı vize verilmesi uygulaması gelişmektedir. Toplumlarımız açısından buna büyük bir ilgi var. Türkiye’nin geçirdiği zor dönemde Yunanistan hep destekledi. Pozitif gündem, stratejik ilişkilerde de devam etmektedir. TANAP boru hattı konusunda da işbirliğimiz Avrupa ve Balkanlara yayılması şartını da oluşturmaktadır. İzmir-Selanik arasında Ro-Ro hattı kurulması alanlarında görüşmeler yaptık. Doğu Akdeniz’deki sorunlarla ve terörizmle mücadelede mutabık kaldık. Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyoruz. Gerekli olan demokratik reformların yapılması veya Kürt sorunu çözümü amacıyla bunu yapmıyoruz.

- HOŞ KARŞILAMIYORUZ: Yunanistan’da adalet ile idare arasında ayrım mevcuttur. Adalet bağımsızdır. Kararlarına katılsak da katılmasak da saygı duyuyoruz. Yunan adaleti asker iadeleri ile ilgili karar verdi karara saygılı olmak zorundayız. Siyasi iltica başvuruları var, Yunan adaleti karar verecek. Darbecilerin bizler tarafından kabul edilmediğini, hoş karşılanmadığını belirttik.

Sığınma talebi kararı bekleniyor

Darbe girişiminin yaşandığı gece sabahında Binbaşı Gencay Büyük, Yüzbaşı Uğur Uçan, Yüzbaşı Abdullah Yetik, Yüzbaşı Feridun Çoban, Binbaşı Ahmet Güzel, Yüzbaşı Süleyman Özkaynakçı, Başçavuş Bilal Kurugül, Başçavuş Mesut Fırat helikopterle Dedeağaç’a kaçmıştı. Yunanistan darbeci askerlere sığınmacı muamelesi yaparken çıkarıldıkları mahkemelerde iade edilmemeleri kararı aldı. Yargının vereceği “sığınma talebine” dair inceleme ise sürüyor.

‘Ömür biter yol bitmez’

Görüşmede Çipras, 28 Haziran’da Cenevre’de başlayacak olan Kıbrıs görüşmelerine dair “Cenevre’nin adım olması için çabalıyoruz. Çıkış yolu bulunması için çabalıyoruz. Bu konudaki işbirliğimizi, görüş alışverişini devam ettirme hususunda mutabakata vardık. ‘Yolcu için yol yoktur yolu devam ederek bulursun’ demişti İspanyol şair. Bizim için yolun sonu yok çıkmazlar da olsa arzumuz yolları açmaktır” dedi. Yıldırım da, “Ömür biter yol bitmez” derken, “Her zaman gitmek isterseniz gidecek yol bulunur. Bu mesele BM’nin meselesi değil; Kıbrıs ve Rum ve Türk toplumu meselesidir. BM, çözümü için katkı sağlamaktadır. Teşekkür ediyoruz ama çözüm her iki toplumun tatmin edecek adil ve kalıcı bir çözüm olarak ortaya çıkması lazım” dedi.‘Erdoğan da gelecek’

Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ile görüşmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. Yıldırım, “Yunanistan’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olarak uzun yıllardan sonra, 65 yıl sonra, Türkiye’ye ziyarette bulunmanız bizi ziyadesiyle memnun etti. Cumhurbaşkanımız bu yıl mutlaka bir resmi ziyaret gerçekleştirmeyi arzu ediyor” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0