13.02.2009 00:49 | Son Güncelleme:
YAVUZ KUŞDEMİR DHA

‘Denizatı’nda eski müdüre 12 yıl ceza

Kanatlı Denizatı Broşu’nun sahtesiyle değiştirilmesi davasında, eski müze müdürüne 12 yıl ceza verildi

‘Denizatı’nda eski müdüre 12 yıl ceza

Uşak Arkeoloji Müzesi’nde 2006 yılında Karun Hazinesi’nin en değerli parçalarından kabul edilen Kanatlı Denizatı Broşu’nun sahtesiyle değiştirilmesiyle ilgili olarak açılan davada, eski müze müdürü Kazım Akbıyıkoğlu 12 yıl 11 ay, 9 sanık ise 12.5 yıl ile 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.
Uşak Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın dün görülen 38. duruşmasında karar çıktı.
Duruşmaya, ‘Kültür ve Tabiat Varlıklarının Koruma Kanunu’na Muhalefet’ ve ‘Zimmete iştirak’ suçlarından 25’er yıl hapis cezası istemiyle yargılanan tutuklu sanık Akbıyıkoğlu ile tutuksuz sanıklar Suat Yenmez, Fehmi İşler ve Uğuz Sağlan katıldı.
Sanıklar Fuat Ergün, Mehmet Polat, Halil Eker, Ahmet Düzyer, İsmail Bilgin ve Bülent Yücel ise duruşmaya gelmedi. Akbıyıkoğlu, son savunmasında, “Cezaevine girdikten sonra da kaybolan eserlerle suçlanmaya devam edildim. Müzedeki aksaklık ve eksikliklerin hepsi bana fatura edildi” dedi. 

Geldi tutuklandı
Tutuksuz sanıklardan oto galericisi ve tarihi eserin çalınıp satılmasına aracılık ettiği öne sürülen Uğuz Sağlan’a 12.5 yıl hapis cezası verildi. Tutuksuz olarak geldiği duruşmada mahkûm olan Sağlan, tutuklandı.
Broşu yurtdışına çıkardıkları ileri sürülen Ahmet Düzyer, Fehmi İşler ve Suat Yenmez 6’şar yıl; iştirak suçundan Mehmet Polat, Fuat Ergün ve Halil Eker 6 yıl 3’er ay; emekli polis memurları Bülent Yücel 2.5 yıl ve İsmail Bilgin ise 10 ay hapis cezası aldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0