27.11.2011 02:30 | Son Güncelleme:
EYLEM TÜRK

‘Dijital oyun pazarında 20 milyon oyuncu var’

Dijital oyun pazarında 20 milyon oyuncu olduğunu belirten Dinç, “Genç nüfusuyla oyun sektörünün geleceği Türkiye olarak gösteriliyor” dedi

İstanbul Kıyamet Vakti, I Can Football, 1 Man 1 Team ve Süpercan gibi dijital oyunların yazarı olan Mevlüt Dinç, 2000 yılında kurulan ve 2009 yılında Türk Telekom çatısı altına giren Sobee Studios’un kurucusu ve Genel Müdürü.
Dünyada dijital oyun pazarının 70 milyar dolar büyükle ulaştığını söyleyen Dinç, Türkiye’de ise bu sektörün henüz emekleme aşamasında olduğunu ve sadece 150 milyon dolarlık hacme sahip olduğunu belirtti.
Dünyada bazı ülkelerin bu sektörü öncelikli bir alan ilan ettiklerini kaydeden Dinç, “Mesela Güney Kore’de bu sektör aktif olarak destekleniyor. Bu ülkedeki oyun pazarı bir kaç milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmış. Güney Kore’de sadece bir oyun şirketinin cirosu 950 milyon dolar. Yani Türkiye oyun pazarının altı katı büyüklüğünde” dedi.
Türkiye’de de dijital oyuncu sayısının 15 milyonu bulduğunu belirten Dinç, ancak oyuncu sayısına göre sektörün gelirinin henüz istenilen seviyede olmadığına dikkat çekti.

Oyun sektörünün geleceği
Türkiye’de bilgisayar kullanıcılarının yüzde 70’inin oyun oynadığını kaydeden Dinç, şöyle devam etti: “Genç nüfus ve son yıllarda online ödeme yöntemlerinin penetrasyonundaki hızlı artış da göz önüne alınırsa Türkiye oyun pazarının süratle büyüyeceği öngörülüyor. Avrupa’nın en genç toplumu olarak oyun sektörünün geleceği Türkiye olarak gösteriliyor.”
İngiltere’de işçiydi şimdi oyun yazıyor


İş hayatına İngiltere’de bir kablo fabrikasında işçi olarak başlayan Mevlüt Dinç, bilgisayar dünyasıyla arkadaşının ısrarı üzerine tanışmış. Dijital oyun geliştirmeye 1983’te başlayan Dinç, Enduro Racer, Last Ninja 2, First Samurai ve Street Racer gibi oyunların yazarı ve yapımcısı olarak birçok ödül almış.
İngiltere’deki deneyimini Türkiye’ye taşıyarak 2000’de Sobee’yi kuran Dinç burada da İstanbul Kıyamet Vakti, I Can Football, 1 Man 1 Team ve Süpercan gibi oyunlara imza atmış. Bir süre sonra hisselerini Türk Telekom’a devreden Dinç, halen Sobee’nin Genel Müdürü. Dinç, Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun da ilk Başkanı.‘Dijital oyunun fuarı var’

Rönesans Fuarcılık tarafından 35 yıldır teknoloji fuarı olarak düzenlenen CompeX’in, isim ve içerik değiştirerek ‘GameX’ adını aldığını hatırlatan Mevlüt Dinç, “GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı, 1-4 Aralık tarihleri arasında Lütfi Kırdar Fuar Merkezi’nde düzenlenecek” dedi.
Fuar’ın oyun ve bilişim sektörünün önde gelen firmalarının katılımıyla 150 bin kişiyi ağırlayacağını belirten Dinç, “Sobee Studios, GameX’in ortağı ve ana sponsoru. Fuara futbol ve eğlence dünyasından ünlü isimlerin katılımlarını bekliyoruz” dedi.
Mevlüt Dinç, Sobee Studios tarafından hayata geçirilen projelerle ilgili olarak da şu bilgileri verdi: “2009 yılında geliştirdiğimiz I Can Football’un 950 bin kayıtlı oyuncusu var. İlk çocuk kahraman Süper Can’ın lansmanını da bu yıl yaptık. Bu oyun 1 milyondan fazla kayıtlı oyuncuya ulaştı. Bir diğer oyunumuz İstanbul Kıyamet Vakti’nde ise 800 bin oyuncumuz var. Fuarda bu oyunlardaki yenilikleri paylaşacağız.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0