Ekonomi
26.07.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 26.07.2013-2:30

‘Efsane bankacı’ Societe Generale Türkiye’yi alıyor

Finansbank’ı Yunanlılara sattıktan sonra Fibabanka ile sektöre dönen Hüsnü Özyeğin ikinci hamlesini yaptı. Fransız Societe Generale’in Türkiye’deki şubelerini ve bireysel bankacılık operasyonlarını satın almak için görüşmeler yürüten Özyeğin’in hedefi 100 şubeye ulaşmak

Sitene Ekle

SONGÜL HATISARU

Profesyonellikten gelerek iki sandalye bir masa ile kurduğu Finansbank’ı, 2006’da Yunanlılara 2.7 milyar dolara satan Hüsnü Özyeğin sektöre yeniden iddiasını koymaya hazırlanıyor. Zira, Türkiye’de 16 şube ile faaliyet gösteren Fransız Bankası Societe Generale’i yakın takibe alan Özyeğin’in, bankanın şubeleri ve bireysel bankacılık faaliyetlerini almak için yürüttüğü görüşmelerde sona yaklaştığı konuşuluyor. Bankacılık kulislerinde bugünlerde ana gündem Özyeğin ve Societe Generale...
Finans çevrelerinden edinilen bilgilere göre bireysel bankacılık bölümünü satışa çıkaran Fransız bankasının bir iki taliple daha görüştüğü bilgisine ulaştım. En istekli talip ise şapkadan tavşan çıkaran yerli para sihirbazı Hüsnü Özyeğin imiş.
Bu tür görüşmelerde her zaman olduğu gibi son anda bir pürüz çıkmaz ise Fiba Grubu’nun Başkanı Özyeğin’in, şirket portföyüne Societe Generale’in şubeleri ve bireysel bankacılık operasyonlarını katmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Çalışanlar da geçecek...
Aldığı şirketlerde genelde eleman çıkarımına gitmeyen Özyeğin’in şubeleri çalışan personelle birlikte devralacağı iddia ediliyor. Haziran 2013 verilerine göre Societe Generale’nin 282 çalışanı bulunuyor. Merkezi Paris’te bulunan, Societe Generale hafızalarımızda el konulan Pamukbank ve İktisat Bankası’na talip olmasıyla yer alıyor.
Bugün ise şubeleri bir Türk bankası tarafından satın alınıyor. Societe Generale, Türkiye’deki faaliyetlerine ticari ve kurumsal bankacılık alanında devam edecek. Banka, 83 ülkede, 157 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Tüketici finansmanında ise 27 ülkede, 23 bin çalışanıyla 35 yılı aşan tecrübeye sahip.

‘KrediVer’ler banka şubesi olacak
Hüsnü Özyeğin’in, 2010 yılının son günlerinde Fiba Grup bünyesine kattığı Fibabanka’yı büyütmek istediği biliniyor. Bu amaçla adeta Finansbank’ın ilk dönemlerinde olduğu gibi Anadolu’da şirket ziyaretleri yapıyor, sahada çalışıyor. Bu çalışma ve 40 yıllık deneyimin meyveleri sonucunu vermiş, 2010’da aldığı Fibabanka’nın kârı geçen yıl rekor bir artışla yüzde 781 oranında büyümüştü.
Societe Generale tam da bu motivasyona denk düşüyor. Türkiye’de 1989’dan beri faaliyet gösteren Societe Generale, bireysel bankacılıkta “KrediVer” şubeleri üzerinden faaliyet gösteriyor. Alım sonrası bu noktaların banka şubesi olması planlanıyor.

Hedefi 100 şubeye ulaşmak
Hüsnü Özyeğin, 1987 yılında Yapı ve Kredi Bankası’ndan ayrılarak kendi bankası Finansbank’ı kurdu. Finansbank’ı 2006 yılında Yunanistan’ın en büyük bankası National Bank of Greece’e 2.7 milyar dolara sattı. 2010’un son günlerinde, Türk bankacılık sektörüne geri döndü. Özyeğin, yurtdışında faaliyet gösteren bankası Credit Europe Bank ile Portekizli Millenium Bank’ın Türkiye’deki birimini satın aldı. Yabancılardan aldığı Millennium Bank’ın yüzde 95 hissesine 85 milyon dolar ödedi. Fiba Grubu’na geçmeden önce zarar eden Fibabanka’yı hızla kâr eden bir bankaya çeviren Özyeğin, bankasında bir yıl içinde 100 şubeye ulaşmayı hedefliyor.


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
"Şifo Mehmet" olarak bilinen eski BJK futbolcusunun tam adı nedir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100101.138 %-0.74
  Deger%
  UZERB0.9620.00
  EMNIS3.3410.60
  MCTAS13.4610.42
  KOZAA7.959.50
  ETILR3.928.89
  Tümü »

  ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX