13.08.2017 15:45 | Son Güncelleme:
AA

'Eşime şehitlik çok yakıştı'

Maçka'da şehit düşen Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik'in eşi Cemile Gedik, "Adam gibi adamdı. Askeriyeyi karşıma koysanız ve 'Şehitlik en çok kime yakışır' deseniz, eşime şehitlik çok yakışırdı ve çok yakıştı. Layık olduğu gibi gitti. Yeni açılacak Zigana Tüneli'ne eşimin adının verilmesini çok istiyorum. Bunu hak ettiğini düşünüyorum" dedi.

Trabzon'un Maçka ilçesi kırsalında terör örgütü  mensuplarıyla sıcak temasta şehit düşen Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik'in  eşi Cemile Gedik, "Eşim adam gibi adamdı. Askeriyeyi karşıma koysanız ve  'Şehitlik en çok kime yakışır' deseniz, eşime şehitlik çok yakışırdı ve çok  yakıştı. Layık olduğu gibi gitti" dedi. Cemile Gedik, Hatay'da şehidin babaevinde  yaptığı  açıklamada, eşiyle en sonra perşembe günü saat 22.30 sıralarında görüştüğünü  söyledi.

 Eşinin, şehit düştüğü bölgeyi çok sevdiğini anlatan Gedik, şöyle  konuştu: "Oranın insanını çok seviyordu. Gümüşhane ve Trabzon onun için  vazgeçilmezdi. Dağlardan eve gelmiyordu. Orada kime sorsanız bunu söyleyecektir.  Orada terörün olmasından çok rahatsızdı. 4 yıldır canla başla çalıştı. En son 1,5  ay önce geçici görevle Maçka'ya verildi. Coğrafyasının çok zor olduğunu  söylüyordu ama 'O bölgeden o teröristleri alacağız, başka yolu yok' diyordu.  Sürekli o bölgeyi temizleyeceklerini ifade ediyordu. 'Terör bitecek ve oradaki  insanlar huzur bulacak' diyordu. O uğurda kendini feda etti, bunun başka bir adı  yok."

ZİGANA TÜNELİ'NE ADI VERİLSİN

Gedik, eşinin, tayininin Ankara'ya çıkmasına rağmen o bölgeden gelmek  istemediğini, görevi uzatıldığında da çok sevindiğini belirtti.  Emekli olduğunda eşiyle dünya turuna çıkma planları yaptıklarını dile  getiren Gedik, tek hayallerinin bu olduğunu ifade etti.  Eşinin dağ sporlarını çok sevdiğini anlatan Gedik, "Yeni açılacak  Zigana Tüneli'ne eşimin adının verilmesini çok istiyorum. Bunu hak ettiğini  düşünüyorum. Çok çalışkandı. Gece gündüz demiyordu, dağlardaydı. 'Vatan, millet'  diyordu. Ülkesine aşıktı." dedi.

  VAN DEPREMİNDE ENKAZ ALTINDA KALDI 

 Gedik, eşinin Van depreminde de enkazın altında kaldığını söyledi. Evliliklerinin 19'uncu yılında olmalarına rağmen toplamda bir  senelerinin birlikte geçtiğini dile getiren Gedik, birçok kötü olaylar  yaşadıklarını, eşinin cenazesinin doğum gününde toprağa verilmesinin de  kendilerini derinden sarstığını kaydetti.

 Gedik, "Eşim adam gibi adamdı. Askeriyeyi karşıma koysanız ve  'Şehitlik en çok kime yakışır' deseniz, eşime şehitlik çok yakışırdı ve çok  yakıştı. Layık olduğu gibi gitti." ifadelerini kullandı.

Trabzon'un Maçka İlçesi, Köprüyanı Mahallesi kırsalında güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği arama tarama faaliyetleri sırasında, pusu kuran teröristlerin açtığı ateş sonucu Jandarma Başçavuş Ferhat Gedik ile 15 yaşındaki Eren Bülbül şehit düştü bir polis memuru da yaralanmıştı.

  ANNE ORAYI TEMİZLEYİP GELECEĞİZ

Şehidin annesi Hatice Gedik de telefonda "Gitme, senin görev yerin  Ankara'ya çıktı'" dediği oğlunun, kendisine "Anne, orayı temizleyip geleceğiz.  Oradakiler beni bekliyor." karşılığını verdiğini anlattı. 

 Öte yandan, şehidin kardeşi Arif Gedik, mahallede işlettiğini bakkalın  kepengine "Abimin şehit olması dolayısıyla kapalıyız" yazdı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0