13.08.2017 02:30 | Son Güncelleme:
ORHAN ONUR GEMİCİ AA

‘Ey vatandaş! Hacker tuzağına sakın düşme’

Emniyet Genel Müdürlüğü internette dolandırıcıların ağlarına düşülmemesi için halkı uyardı: “Hackerlar sahte bir e-posta yollayarak şifrenizi çalabilir. Bilmediğiniz kişilerden gelen e-postayı açmayın”

Emniyet Genel Müdürlüğü, hazırladığı broşürlerle internetteki kötü niyetli kişilerin dolandırıcılık ağlarına  düşmemeleri konusunda vatandaşları uyardı. Siber  Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, internet ortamındaki kötü niyetli kişiler ile  yazılımlara karşı vatandaşların bilinçlenmelerine yardımcı olması amacıyla  ‘e - hırsızlık’ ve ‘e -güvenlik’ broşürleri hazırladı.

Şifren sağlam olsun

Bir hesabı ele geçirmek isteyen hackerların (internet korsanları) genellikle herkesin kullandığı basit parolaları denedikleri belirtilen broşürde, isim ve ‘1234’ gibi basit şifrelerin kullanılmaması gerektiği vurgulandı. Hırsızların sahte maillerle vatandaşları ağlarına düşürmeye çalıştıklarına işaret edilerek, kaynağı bilinmeyen ve güvenli olmayan hesapların gönderdiği maillerin açılmaması veya parola girilmemesi uyarısında bulunuldu.

Her işlemi izleyebilir

Şifresiz ortak Wi - Fi ağlarının büyük tehlike içerdiği vurgulanan broşürde, yapılan herhangi bir işlemde kullanılan şifrenin ağa bağlanan diğer cihazlardan görülebileceği uyarısı yapıldı. Hackerların bulaştırdıkları virüsler sayesinde bilgisayarınızdan yaptığınız işlemleri izleyebildikleri, ikinci sahibi gibi bilgisayarı istedikleri şekilde kullanabildikleri belirtildi.

Sanal klavye kullan

Elektronik cihazlarda güncel antivirüs programı kullanmanın ve güvenli şifre belirlemenin önemi vurgulandı.
Bilgisayara yazılan şifre ve kişisel bilgileri hackerlara gönderen  ‘keylogger’ (klavye dinleme sistemi) yazılımından kurtulmak için ‘sanal klavye’ kullanılması önerisinde bulunuldu. Dolandırıcıların mail ya da internet aracılığıyla indirilen film, müzik veya oyundaki virüs sayesinde bilgisayardaki verileri ele geçirebileceği, kişinin haberi olmadan banka hesaplarını boşaltabileceği bilgisine yer verildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0