19.08.2011 02:30 | Son Güncelleme:
TÜRKER KARAPINAR Ankara

‘Fener’de 3 yeni şüpheli

Almanya’da süren Deniz Feneri e.V Derneği soruşturması Türkiye’deki Deniz Feneri Derneği’ne sıçradı. Derneğin Genel Sekreteri Altan ve eski dernek başkanının da bulunduğu 3 kişi şüpheli olarak sorgulandı

Almanya’daki Deniz Feneri e.V. Derneği’nin Türkiye bağlantılarının araştırıldığı soruşturma, Deniz Feneri Derneği’ne de sıçradı. Deniz Feneri Derneği Genel Sekreteri İbrahim Altan ve eski dernek başkanı Yusuf Atalay’ın da aralarında bulunduğu 3 kişi, savcılar tarafından şüpheli sıfatıyla sorgulandı. Almanya’daki dernekten yaklaşık 7 milyon Euro usulsüz yardım parası aldığı iddia edilen derneğin yöneticilerinin, ifadelerinde, iki dernek arasında “organik bağ” bulunduğu yönündeki iddiaları reddettikleri öğrenildi.
İfade verİp gİttİler
Aralarında eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ile Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da bulunduğu 9 kişinin tutuklandığı soruşturma, Türkiye’deki Deniz Feneri Derneği’ne de sıçradı. Deniz Feneri Derneği Genel Sekreteri İbrahim Altan, eski dernek başkanı, aynı zamanda Kanal 7’nin de avukatı olan Yusuf Atalay ile Almanya’da tutuklu bulunan Mehmet Gürhan’ın eşi Nurgül Gürhan’ın iş ortağı Yusuf Bekir Bilyay, dün adliyeye geldi. Altan, Atalay ve Bilyay’ın ifadesi soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcıları Nadi Türkarslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz tarafından alındı. Üç kişi, şüpheli sıfatıyla ifade verdikten sonra adliyeden ayrıldı.

7 milyon euro
Alınan bilgiye göre Deniz Feneri Derneği’nin Almanya’daki dernekten usulsüz yollarla yaklaşık 7 milyon Euro yardım aldığı iddia edilirken, ifade veren dernek yöneticilerinin, iki dernek arasında organik bir bağ bulunmadığını, sadece isim benzerliği bulunduğu yönünde ifade verdikleri bildirildi. Deniz Feneri e.V. Derneği’nin 2001 yılında da Türkiye’deki Deniz Feneri Derneği’nin banka hesabına 15 bin öğrencinin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması için iki seferde 45 bin ve 50 bin Euro gönderdiği, ancak İçişleri Bakanlığı’nın izin vermemesi üzerine 2002 yılında bu paranın Almanya’daki derneğe iade edildiği öğrenildi.
İfadesinde Almanya’daki dernekle aralarında bir bağ bulunmadığını iddia eden Deniz Feneri Derneği Genel Sekreteri Altan’ın, paranın iade edildiğine ilişkin yazısında kullandığı ifadeler dikkati çekti. Altan’ın, söz konusu yazısında, “İade edilen miktar bilahere Deniz Feneri e.V. Derneği tarafından muhtaç kişiler için kullanılmıştır” ifadelerine yer verdiği öğrenildi. Altan’ın bu paranın Almanya’daki dernek tarafından yardıma muhtaç kişilerce kullanıldığını nereden bildiği anlaşılamadı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0