16.01.2009 00:44 | Son Güncelleme:
DİNÇER ŞEREF İstanbul

‘Gazı, kömürü yiyemezsiniz fındık yiyin, enerji verir’

Rusya’nın başkenti Moskova’daki gaz krizi zirvesinden dönen Enerji Bakanı Hilmi Güler, “Kriz aşılamadı, AB gazsızlıktan donuyor. Türkiye ise AB’ye gaz satacak konuma geldi. Yunanistan, Bulgaristan ve diğer Balkan ülkeleri bizden gaz talebinde bulundu” dedi

‘Gazı, kömürü yiyemezsiniz fındık yiyin, enerji verir’

Güler, Moskova’dan dönüşünde yaptığı açıklamada, “Avrupa’da çok ciddi gaz krizi var. Buna bir de bölgede yaşanan derin ekonomik kriz eklendiği için AB ülkelerinde olağanüstü hal yaşanıyor. Çok büyük işletmeler birer birer kapanıyor” dedi.
Güler, “Vatandaş fiyatların yüksek olmasından şikayetçi. Doğalgazda indirim olacak mı?” sorusu üzerine şöyle dedi:  “Şu anda vatandaşlarımızı üşütmediğimiz gibi herhangi bir gaz ve elektrik kesintisi söz konusu değil. İndirim de dahil olmak üzere değişiklikler, hesaplamalar yapıldıktan sonra açıklanacak.”

Yenilebilir enerji: Fındık!
Bakan Güler, Ukrayna’nın ikinci zirvenin Rusya dışında tarafsız bir ülkede yapılması şartını değerlendirirken de, “Biz zaten çözümün bir parçasıyız. Teklif gelmesi halinde bu zirvenin Türkiye’de yapılması için hazırız. Memnuniyetle ev sahipliği yaparız“ dedi.
Daha sonra 1. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu’nun açılışında konuşan Bakan Güler şöyle dedi:
“Yenilenebilir enerji konusunda kalorisi çok yüksek bir kaynağımız var, o da fındık. Kalori hesabı yaparsanız bir gramında 646 kalori var. Doğalgazı, kömürü yiyemezsiniz ama bu kaynağımız aynı zamanda bize üstünlük sağlayan bir kaynağımız. Yenilenebilir enerji konusunda da eğer bunu yaygın bir şekilde kullanabilirsek, bir kere üşüme derdimiz olmayacak.
İkincisi bunun dışında başka avantajları olduğunu sizler de benim kadar biliyorsunuz. Ama en azından mineralleri, vitaminleriyle yepyeni bir enerji kaynağını da gündeme getirmeyi diliyorum. Bu da bizim yine yüzde 70 potansiyelimizin olduğu bir kaynak. O bakımdan yiyemediğimiz doğalgazın, kömürün yerine böyle bir kaynağın da farkındalığına dikkat çekmek istiyorum.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1
Etiketlerdoğalgaz