09.09.2012 02:30 | Son Güncelleme:
Nil Kural

‘Geleceğin aslanı’ ödülünü ‘küf’ kaptı

Venedik Film Festivali dün gece yapılan ödül töreniyle sona erdi. Bu yıl 69. kez düzenlenen festivalde Altın Aslan Kim Ki Duk’a giderken Ali Aydın’ın Küf filmi ‘en iyi ilk film’ anlamına gelen ‘Geleceğin Aslanı’ ödülünü kaptı

Dünyanın en köklü film festivali Venedik Film Festivali, dün gece yapılan ödül töreniyle sonlandı.
Bu yıl 69. kez düzenlenen festivalde ABD’li ünlü yönetmen Michael Mann başkanlığındaki ana jüri, sinemanın en saygın ödüllerinden Altın Aslan’a Güney Kore sinemasının usta isimlerinden Kim Ki Duk’un yönettiği “Pieta”yı layık gördü.
Festivalde Uluslararası Eleştirmenler Haftası bölümünde  dünya prömiyerini yapan  Ali Aydın’nın ilk filmi “Küf”, geceden önemli bir ödülle döndü. “Küf”, festivalde izleyiciyle buluşan ilk filmleri değerlendirilen jüri tarafından ‘en iyi ilk film’ anlamına gelen ve genç sinemacılar için büyük başarı kabul edilen Geleceğin Aslanı ödülüne layık görüldü. Ercan Kesal, Muhammet Uzuner ve Tansu Biçer’in başrollerini paylaştığı film, 18 yıldır kayıp olan oğlunu arayan bekçi Basri’nin hikayesini konu alıyor.
Törende ödülünü Cumartesi Anneleri’ne adayan Aydın, törenin ardından Milliyet’e yaptığı açıklamalarda filmin ünlü İtalyan yönetmen Nanni Moretti’nin katılımıyla geçen gösteriminin çok iyi tepkiler aldığını söyledi ve gösterimden sonra İstanbul’a döndüklerini ifade etti:

‘Telefonla çağırıldık’
“Dün akşam gelen telefonla Venedik’e gelmemizi istediler. Bu haber bizi ödül beklentisi içine soktu. Sonuçta filmi ödül beklentisi içinde yapmadık; en iyi olması için çaba sarffetik ve sonrası jürilerin kararıdır.” Aydın, Geleceğin Aslanı jürisine başkanlık eden Shekhar Kapur’un ‘Küf’ için jüri adına ‘İçimizde uzun süren bir his bıraktı’ dediğini aktardı.
Ödülünü Cumartesi Anneleri’ne adamasının vicdani bir karar olduğunu belirten Aydın, “1995’ten beri her türlü baskıya rağmen büyük bir çabayla mücadelelerini devam ettiriyorlar. Bundan etkilenmemek imkansız. Bir şekilde kayıplarına kavuşurlar umarım. Basit bir cümleyle destek vermek istedim” diye konuştu.

 

Festivalin kazananları:
-  Altın Aslan  En İyi Film: “Pieta” (Kim-Ki Duk)
-  Gümüş Aslan  En İyi Yönetmen: Paul Thomas Anderson (The Master)
-  En İyi Aktör: Joaquin Phoenix, Philip Seymour Hoffman (The Master)
-  En İyi Kadın Oyuncu: Hadas Yaron (Fill The Void)
-  Jüri Özel Ödülü: Ulrich Seidl (Paradise: Faith)
-  Mastroianni Ödülü  En İyi Genç Aktör: Fabrizio Falcone
-  En İyi Senaryo: Olivier Assayas (Something In The Air)
-  Geleceğin Aslanı:  Küf (Ali Aydın)
-  FIPRESCI Ödülü: The Master
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0