'Gözünden yaş gelene kadar gülen emoji' neden bu kadar seviliyor?

Sosyal medyanın yaygınlaşmasında cep telefonlarının etkisi büyük. Telefonlarımızın 'akıllı' olmasıyla birlikte 'Emojiler Çağı' da başlamış oldu. WhatsApp'tan mesaj atarken ya da bir tweet atarken cümle kurmak yerine emojilere başvuruyoruz. Kendimizi emojilerle ifade etmeyi seçiyor ve seviyoruz. Peki hiç düşündünüz mü en çok kullanılan emoji hangisi diye?

'Gözünden yaş gelene kadar gülen emoji' neden bu kadar seviliyor?

Sonuçlar enteresan

Sonuçlar enteresan

BBC'nin geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir haberi tam da bu noktaya parmak bastı. Acaba hangi emoji daha çok tercih ediliyor? BBC'nin haberinde Matthew Rothenberg tarafından geliştirilen Emoji Tracker adlı araç sayesinde yapılan araştırmaya yer verildi. Sadece Twitter'ı kapsadığı belirtilen bu araştırmanın sonuçları ilginç.

23 milyar tweet incelendi

23 milyar tweet incelendi

Emoji Tracker adlı araç, 2013 yılında geliştirildi. Ve tam 5 yıl dünya üzerinde her dilde atılan 23 milyar tweet'i inceledi. Buna göre, Twitter'da dünya çapında en çok kullanılan, en çok tercih edilen emoji 'gözünden yaş gelene kadar gülen emoji'... Hani "Gülmekten öleceğim, ahaha" var ya, o işte...

2 milyardan fazla kullanılmış

2 milyardan fazla kullanılmış

23 milyar tweet içerisinde en popüler emoji olan bu ifade, 2 milyardan fazla kullanılmış. Twitter'da en az kullanılan emoji ise 'Latin alfabesindeki ilk 4 harf' simgesi olmuş. Rothenberg sonuçları ilginç buluyor. Haklı da. Twitter'da en çok kullanılan ikinci emoji kalp olmuş. Bu şaşırtıcı değil, evet.

'Geri dönüşüm' neden 3. sırada?

'Geri dönüşüm' neden 3. sırada?

Ama üçüncü sıraya baktığımızda ufak çapta şok yaşayabiliriz. Twitter'da en sık kullanılan üçüncü emoji, 'geri dönüşüm' emoji'si olmuş. Araştırmacı Rothenberg, son yıllarda 'geri dönüşüm' emojisinin popüler olmasının özel bir sebebi olduğunu söylüyor. Özellikle Arap ülkelerinden kullanıcıların bu emojiyi 'retweet edin' amacıyla kullandığını söylüyor.

İçi boşaltılmış bir 'geri dönüşüm'

İçi boşaltılmış bir 'geri dönüşüm'

Yani 'geri dönüşüm'ün anlamından sapan 'geri dönüşüm' emojisi popüler. 'Geri dönüşüm' anlamı kullanmıyoruz, belki 'geri dönüşüm'e hayatımızda ya da çevremizde -ne yazık ki- önem vermiyoruz ama emoji olarak tercih ediyoruz. En kibar tabirle, enteresan bir durum. Peki o zaman ilk sıradaki emojiyi sizce niye kullanıyoruz?

Bu aşırılık neden?

Bu aşırılık neden?

Siz 'gülmekten ölüyorum' emojisini kullandığınızda gerçekten o kadar gülüyor musunuz mesela? Bu 'çoooooo...oook' gülüyorum vurgusu, bu aşırılık neden sizce? Neden kendimizi sadece ':)' bu şekilde ifade etmeyi tercih etmiyoruz? Belki de hayatın bizi her geçen gün daha bipolar hale getirmesinden...

Farkında mıyız?

Farkında mıyız?

Çok fazla bildirime maruz kalıyoruz. Her kanaldan bir şey duyuyoruz. Sürekli tetikteyiz. Paranoyak olmuş durumdayız. Uçlarda yaşıyoruz. Tüm harektlerimiz aşırı. Mutlu olacaksak gülmekten ölüyoruz, mutsuz olacaksak depresyonun dibine vuruyoruz. Peki gerçekten, biz bu aşırılığımızın ne derece farkındayız?

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak