'Hakan: Muhafız' dizisinin izlenme rakamları yeterli mi?

Program, dizi ve filmleri sayesinde pek çok ülkede kendine has bir kitle yakalamayı başaran Netflix'in Türkiye'deki üye sayısı da her geçen gün artıyor. Herkesin merakla beklediği ilk orijinal yapımı olan 'Hakan: Muhafız' da önemli bir viraj oldu.

'Hakan: Muhafız' dizisinin izlenme rakamları yeterli mi?

Netflix'in orijinal ilk Türk dizisi olan 'Hakan: Muhafız', Çağatay Ulusoy ve diğer oyuncu kadrosuyla kafadan ilgi çeken bir yapımdı. Fantastik bir konusunun olması da beklentileri yükseltti. Dizinin ilk sezonunu bitirenler görüşlerini sosyal medyadan paylaştı. 'Hakan: Muhafız' geyikleri, gıybetleri dönmeye başladı. Genel görüş; dizinin başarılı olduğu, ancak beklentileri yüzde 100 karşılayamadığı yönünde oldu.

Rakamlar ne diyor?

İlk sezon itibarıyla kimse yüzde 100 tatmin olmuş değil. Bundan daha doğal bir durum da olamaz. Sonuçta çok sevilen 'Jet Sosyete' ya da bir başka dizide de bu geçerli. 'Hakan: Muhafız'ın yüzde 100 tatmin yaratması istisna olurdu yani... Peki rakamlar ne diyor? Herkesin merakla beklediği şey, elbette dizinin niceliksel başarıydı. Netflix tarafından açıklama yapılması bekleniyordu ve bu bekleyiş artık son buldu.

 

 

10 milyondan fazla izlenmiş!

Netflix, 2018'in 4. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Veriler arasında 'Hakan: Muhafız' dizisinin izlenme rakamları da yer aldı. Aralık ayının ortasında yayınlandığı için otomatik olarak 2018'in 4. çeyrek sonuçları arasında değerlendirilen dizinin, ilk 4 haftada 10 milyondan fazla izlendiği ortaya çıktı. Hiç de fena olmayan bir rakam...

Dizinin en büyük avantajı...

'Hakan: Muhafız' dizisinin izlenme rakamlarının yeterli olup olmadığına dair bir fikir yürütmek için çok erken. Sonuçta kıyaslayacağımız başka bir 'orijinal Türk yapımı' yok platformun. Bu da aslında dizinin en büyük avantajı. Niceliksel açıdan başarılı olup olmadığına dair bir fikir yürütülemeyeceği için, bekleme sürecine girmiş bulunuyoruz.

Beren Saat'li proje belirleyecek

Dizinin gerçekten beklentileri -niceliksel anlamda- karşılayıp karşılamadığını, Beren Saat'le çekileceği duyurulan ikinci projede anlayabileceğiz. Ancak ortada kesin olan bir şey var: Hakan: Muhafız ilk sezonunda gayet iyi bir iş çıkardı. Muhtemelen eleştiriler de dikkate alınacak. İzleyiciler olarak biz de bu şansı tanımak zorundayız. 'Hakan: Muhafız' sadece bir girizgâhtı. Bundan sonrası önemli. Bekleyip göreceğiz.

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak