Gündem
09.06.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 09.06.2013-2:30

‘Hepimiz çapulcu kadınlarız’

Günlerdir tencere tava ile ayakta olan, Gezi Parkı’nda kurdukları mor çadırlarda uyuyan kadınlar, erkek egemen sisteme ‘hayır’ demek için dün bir araya geldi. İstiklal Caddesi ‘Hepimiz çapulcu kadınlarız’ sloganı ile dans ederek yürüyen kadınların coşkusuyla inledi

Sitene Ekle

DAMLA YUR / İstanbul

Aralarında İstanbul Feminist Kolektifi, Sosyalist Feminist Kollektifi, Sosyalist Kadın Mücadelesi, Filmmor, Kampüs Cadıları, gibi toplulukların da bulunduğu çok sayıda kadın, dün Galatasaray Lisesi’nden Gezi Parkı’na doğru yürüdü. Erkek egemen sisteme isyan eden kadınlara İstiklal Caddesi’nde alışveriş yapan, yemek yiyen, çalışan çok sayıda kadın da katıldı. Yaklaşık 5 bin kadın, “Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor” sloganı ile yürüdü. Kadınlar kürtaj yasasına, ucuz iş gücüne, AVM yapımlarına tek tek mesajlar verdikleri 3 oturma eylemi yaptı. Kendilerine “Hepimiz çapulcu kadınlarız” diyen kadınlara “Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet gelsin cop inadına isyan inadına özgürlük” sloganı da eşlik etti.
Yaklaşık 2 saat süren yürüyüş, Gezi Parkı girişinde okunan basın bildirisi ile son buldu. Bildiride, “Bu büyük direniş, en başından itibaren kadınların isyanıyla yankılandı. Kadınları, aileye, evlere mahkum etmeye çalışan, kamusal alanları erkeklere ait kılan erkek egemen sisteme karşı sokaklardayız. Polisin TOMA’sına, gazına göğsümüzü siper ettik, barikatlarda çatıştık, mahallelerden kent meydanlarına direnişi örgütledik ve sokaklarda olduk. Barikatları, pankartları, meydanları, geceleri terk etmiyoruz” sözleri yer aldı.

Onlar kampüs cadıları
Yürüyüşte kadın üniversite öğrencilerinin organize ettiği “Kampüs cadıları” isimli topluluk da vardı. Yüruyüşte topluluğu temsilen İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi Julian Gözen (23) cadı kostümü ile yer aldı. Tarih boyunca haklarını sorgulayan kadınların cadı olarak anılması üzerine “cadı” olduklarını belirten Gözen, “Hayatın her alanı gibi eğitimde de kadın olmak ayrımcılıklara sebep oluyor.
Üniversitelerde çok fazla taciz vakaları yaşanması üzerine örgütlendik. İlk günden beri de parktayız. Üniversiteli kadınlar olarak direniyoruz” dedi.

Antalya’da Taksim Gezi Parkı protestoları üzerine 4 gün başlayan çadır eyleminde protestocular kendilerine bambaşka bir hayat kurdu. *DHA

 


Etiketler:
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.