Gündem
08.07.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 08.07.2013-2:30

‘Her yer talcid, her yer direniş’

Gezi Parkı eylemlerinde polisin göstericilere müdahalesini protesto etmek için, Kadıköy’de “1. Gazdan Adam Festivali” düzenlendi. Onbinlerce kişi ‘Her yer talcid, her yer direniş’ sloganları attı. Maket TOMA’dan katılımcılara su sıkıldı

Sitene Ekle

DAMLA YUR İstanbulKadıköy’de düzenlenen 1. Gazdan Adam Festivali’ne katılan onbinlerce insan gaz maskeli halk oyunları ekibini, Barbaros Şansal’ın Çapulcu Defilesini izledi, şarkılar söyledi, “Her yer talcid her yer direniş” sloganı attı.“Gaz kokusu parfümümüz, tazyikli su banyomuz, barikatlar pencerimiz, sokaklar evimiz, milyonlar ailemiz oldu.
Zorbalık sökmedi, 20 gün boyunca direnen çapulcuların eylem tarzları biçim değiştirerek devam ediyor. Moralimiz yüksek ve geleceğe daha büyük bir umutla bakıyoruz. Güneş ufuktan doğuyor,  halk kendi geleceğini ellerine alıyor. İsyan, bağımsız ve demokratik Türkiye özlemiyle yayılıyor” duyurusu ile dün Kadıköy’de 1. Gazdan Adam Festivali gerçekleşti.
Cumhuriyet  Gazetesi, Aydınlık Gazetesi, Yurt Gazetesi, Sol Haber, Oda Tv, Cem Tv, Halk Tv, Ulusal Kanal, Cem Radyo ve Yön Radyo’nun organize ettiği festivale on binler katıldı. Saat 17.30’da Kadıköy rıhtımda başlayan festivale katılanlara alana sığmadıkları için kalabalık Altıyol’a kadar devam etti.
Kadıköy’de birçok yol festival sebebi ile trafiğe kapatıldı. Festivalde Bulutsuzluk Özlemi, Kurtulan Ekspres, Boğaziçi Caz Korosu gibi grupların yanı sıra Cem Adrian, Yaşar Kurt, Güvenç Dağüstün de şarkıları ile kalabalığı coşturdu.

‘Çapulcu Defilesi’
Festivalde kendisini ‘terzi yamağı’ diye tanımlayan Barbaros Şansal’ın hazırladığı ‘Çapulcu Defilesi’ sergilendi. 11 manken Şansal’ın tasarımı baretler ve maskeler ile sahneye çıktı. Katılımcılardan alkış toplayan bu tasarımlar için Şansal, “Hepsi doğayı, yaşamı ve Türk kadının hak ettiği özgürlüğü hatırlatıyor. 2 haftaya yakın bir süredir gece gündüz bu tasarımlar için çalıştık” dedi.


Etiketler: Ulusal Kanal
Bilgi YarışmasıHangi spor kulübü İzmir'de değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.