Yazarlar
25.09.2009 - 19:42

‘Hicran Yarası’ Emrah’ı sardı!

Sitene Ekle

TRT 1’de 26 bölüm yayınlanan “Hicran Yarası”na 27. bölümde Emrah’ın dahil olduğu gün Dudullu’daki setteydim. Kendimi bir an “Hicran Yarası”nda değil, “Kınalı Kar”ın çekiminde sandım...
Çünkü yönetmen koltuğunda “Kınalı Kar”da harikalar yaratan Taner Akvardar, kameranın karşısında ise Emrah ve Murat Daltaban gibi “Kınalı Kar” oyuncuları vardı...
Merhum Osman Yağmurdereli de olsa kadro tamamdı...
“Osman Abi” yoktu ama onun yerine yapımcılık bayrağını ondan devralan eşi Esin Yağmurdereli setteydi.
Çekimler başlamadan önce uzunca sohbet ettik Emrah’la...
Emrah, yapımcısı, yönetmeni, oyunculardan bir kısmı “Kınalı Kar” ekibinden olmasına rağmen sete gelince heyecanlandığına dikkat çekti.
Çünkü Emrah, başrolünü oynadığı son dizisi olan “Eyvah Oğlum”dan iki yıl sonra dizi oyuncusu olarak kamera karşısına geçti.
Emrah’a, TRT 1 izleyicilerinin “Hicran Yarası”nda kendisini nasıl bir rolde seyredeceklerini sordum, şunları söyledi:
“İnsanlar beni ‘Hicran Yarası’nda ‘Aziz’ adlı Türkiye’de otelleri, yurt dışında şirketleri olan zengin bir iş adamı olarak izleyecek. Malum ‘Hicran Yarası’ndaki aile bir mirasa kondu... ‘Aziz’, ailenin üzerine konduğu o mirasın gerçek sahibi olarak ortaya çıkacak. ‘Aziz’, annesinden miras kalan serveti o aileden almak için mücadele verirken, gönlünü de Toprak Sağlam’ın canlandırdığı ailenin güzel kızı ‘Müjde’ye kaptıracak. ‘Aziz’le ‘Müjde’ arasında zamanla büyük bir aşk doğacak. ‘Aziz’, aşkla para arasında bir tercih yapmak zorunda kalacak.”
Yeni yayın dönemi için beş dizi teklifi aldığını söyleyen Emrah, “Hicran Yarası”nı seçmesinin sebebi olarak Osman Yağmurdereli’nin kendisinde çok emeği ve özel bir yeri olmasını gösterdi.

Diziye bestesiyle giriş yaptı 
Emrah, “Hicran Yarası”na oyuncu olarak katıldı, ama şarkıcılığını da unutmadı. “Kınalı Kar” dizisi zamanında yazıp bestelediği ve Sebahat Akkiraz’a okuttuğu “Kınalı Kar” ezgisiyle olay yaratan Emrah, “Hicran Yarası”na da şarkıyla girdi... İşte Emrah’ın “Hicran Yarası” için yaptığı şarkı:
Olur ya bazen
Sarar bütün bedenini
Birden bire hüzün çöker
Belki de hicran yarası
Yağmurlar yağar
Kopar deli fırtına gönlünde
İnsan sanki hesap sorar
Durup durup kendine
Olsun sarıl hayat
İçinde sevdalar var
Bir gün seni de yakalar
Hiçbir şey beklemez insan
Onu sevmekten başka
İnanırsın büyük aşka

Dizinin yayın günü değişti 
TRT, Fortis Türkiye Kupası’nda oynanacak 33 maçın yayın hakkını satın alınca kanalın yayın prototipi de alt üst oldu. Hafta içi oynanacak bu maçları yayınlamak için birçok yapımın gününü değiştiren TRT yöneticileri, mevcut program ve dizilere yer bulmakta, yeni yapımlarına da yer açmakta bir hayli zorlandı.
TRT yöneticileri bu operasyonda daha önce de gününü ve saatini sıkça değiştirdikleri “Hicran Yarası”na yine yerinden etti. “Hicran Yarası”nın yerini “Bahar Dalları”na veren TRT, diziyi cumartesi gününe kaydırdı.

 

Düğün TV para basıyor 
Almanya’dan sonra Türkiye’de de vizyona giren “Sarı Saten” filminin galası için Almanya’ya gittiğimizde filmi çeken Mehmet Çoban’ın eşi Hatice Balaban Çoban’la birlikte kurucusu ve sahibi olduğu Düğün TV ve TürkShow’u da gezdik.
İki kanalın merkezi ve stüdyoları ilk bakışta insanda eski tuğla fabrikalarını çağrıştırıyor...
Mehmet Çoban, “Bu binaların ilginç mazileri var” dedi ve ekledi:
“Bizim şimdi televizyon kanallarımızın merkezi ve stüdyoları olarak kullandığımız bu binalarda Nazi döneminde Alman askerleri için silah ve mermi üretiliyordu. Walther’in silah fabrikalarıydı bu binalar...”
Mehmet Çoban, Almanya’da televizyonculuğa önce Türk kanalların Avrupa yayınlarında kuşak kiralayıp ürün pazarlayarak başladıklarını, ardından Telebazaar Marketing kanalını kurduklarını söyledi.
Çoban ve ailesi, bu işten kazandıkları parayla da 2004 yılında Düğün TV’yi kurdu.
Düğün TV’yi ise 2006’da kurulan TürkShow izledi.

Tematik kanal böyle olur
Düğün TV, sahibine iyi para kazandıran tematik bir kanal...
Düğününü bu kanaldan canlı yayınlatmak isteyenler üç saatlik yayın için 3 bin euro veriyor.
Bant yayın isteyenler ise saat başına 500 euro ödüyor.
Düğün TV, aldığı bu ücret karşılığında düğünleri üç kez ekrana getiriyor.
Düğün sezonunda kanalda yer bulmak mesele.
Günde ortalama üç farklı düğün yayınlayan Düğün TV’de Ekim  Ocak arasında yer yok.
Düğün TV, sadece Almanya’daki Türklerin düğünlerini yayınlamıyor.
Almanya’daki düğünleri Fransa, Avusturya, Hollanda ve Belçika’daki düğünler izliyor.
Düğün TV’de düğünlerini sadece Türkler de yayınlatmıyor.
Düğünlerini Düğün TV’den yayınlatan Almanlar bile var.
Ancak Alman düğünleri Türklerinki gibi eğlenceli geçmediği için izleyicilerden tepki aldıklarından Alman düğünlerini yayınlamaya pek sıcak bakmıyorlar.
Mehmet Çoban’ın anlattığına göre parasını yatırıp, düğün CD’lerini kanala teslim ettikleri halde, “Bizim düğünü yayınlamayın, çünkü ayrıldık” diyenler de oluyor.
Düğün TV, sadece düğünlerden para kazanmıyor... Avrupa’da yaşayıp aşk ve eş arayan Türkler, yayınlanması için Düğün TV’ye günde ortalama 2 bin SMS yolluyor.
Düğün TV ekranı aracılığıyla eş arayanlar arasında evlenip, daha sonra düğünlerini bu kanalda yayınlatanlar da oluyor.
Düğün TV’nin sahipleri, gelen talepleri de dikkate alarak stüdyolardan birini düğün salonu yapmaya karar verdi. Böylece hem salondan, hem düğünden para kazanmış olacaklar.

 ‘Almanya’daki düğünler kadınlar için çok önemli’ 
Mehmet Çoban, “Hayatımda hiç düğüne gitmedim, oyun oynamayı da bilmem” deyince, o zaman nereden geldi aklınıza böyle bir kanal kurmak dedim, yanıtı şu oldu:
“Telebazaar Marketing’in çekimlerini yapmak için bu binaları kiraladığımızda arkadaşlarımızdan, ‘Yeriniz çok müsait niye bir düğün salonu yapmıyorsunuz?’ diyenler oldu. Düğünler üzerine geyik yaparken bunu niye bir format olarak yapmayalım dedik ve Düğün TV doğdu ve kısa sürede büyük ilgi gördü. Çünkü burada düğünler özellikle kadınlar için sosyalleşmenin aracı. Avrupa’daki gurbetçi erkekler kahvelerde bu ihtiyacını karşılıyor, ama kadınlar için böyle bir imkan yok. O nedenle düğünler kadınlar için çok önemli. Onlar için düğünler sosyalleşme yeri.”


Gezegenler güneş çevresinde ne tip bir yol izlerler?
Astroloji
Sabah saatlerine dikkatGünün ilk yarısında, 12:37’ye kadar Ay Koç burcunda kalacak.
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.